No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Región Gemer-Malohont trápia respiračné ochorenia, chrípka stúpla o takmer 40 percent

V letnom období, ktoré nie je typické pre masové šírenie akútnych respiračných ochorení (ARO) či chrípku a chrípke podobných ochorení (CHPO), zvykne počet chorých kolísať. „Tento týždeň má ich výskyt opätovne vzrastajúci trend. Počet chorých na ARO je v medzitýždňovom porovnaní vyšší o viac ako 8 percent, na chrípku a jej podobné ochorenia zaľahlo v tomto týždni v Banskobystrickom kraji takmer o 40 percent viac pacientov, čo však v absolútnom vyjadrení nie je nezvyčajný počet,“ uviedla hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

Podľa jej slov za nárastom ochorení treba hľadať hlavne prechladnutia a zápaly horných dýchacích ciest. Ako priblížila, pôvodom ochorení sú predovšetkým vírusy spôsobujúce akútne ochorenia s ľahším priebehom, no napriek tomu znepríjemnia ľuďom dovolenku, či deťom prázdniny.

Najviac sa to prejavilo v Gemer-Malohonte. Podľa hovorkyne najvyšší počet chorých na ARO je v okresoch Revúca, Rimavská Sobota, ale aj v okrese Lučenec a Veľký Krtíš. „Chrípke podobné ochorenia najviac trápi obyvateľov okresov Lučenec a Poltár,“ doplnila. Ako ozrejmila, z hľadiska veku ochorenia na ARO najviac postihujú vekovú skupinu ekonomicky činného obyvateľstva, nasledujú najmenšie deti od 0 do 5 rokov a prázdninujúci žiaci základných škôl. Čo sa týka chrípke podobných ochorení, najviac chorých je medzi deťmi základných škôl.

„Odborníci upozorňujú, že chrípkové ochorenia nemožno podceňovať ani v lete. Na rozdiel od iných respiračných vírusov, vírus chrípky je schopný spôsobiť vysokú chorobnosť v krátkom čase s ťažkým priebehom ochorenia a je iniciátorom ťažkých komplikácií, ako bakteriálny zápal pľúc, metabolický rozvrat, zlyhanie srdca a iné závažné zdravotné následky,“ zakončila Tolnayová.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross