No active "ca-sidebar-197687" sidebar

REVÚCA: Hrob legionára A. Doležela je opäť zrenovovaný do pôvodnej podoby

REVÚCA – Slávnostným odhalením a pietnym aktom ukončili v pondelok (25. 10.) obnovu hrobu legionára Antonína Doležela, rodáka z Moravy, ktorý padol v boji pri Revúcej dňa 16. 6. 1919. Obnova bola možná vďaka zbierke na portáli hromadného financovania.

Hrob sme slávnostne odhalili za prítomnosti zástupcov Ministerstva obrany Českej republiky, Československej obce legionárskej, Nadácie Milana Rastislava Štefánika a mesta Revúca. Zároveň sa v rámci programu uskutočnil aj krst novej knihy o legionároch Hrdinovia a vlastenci,“ povedal pre Rimava.sk historik Viktor Brádňanský, ktorý zbierku inicioval za občianskej združenie (OZ) Gemerské grúne.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako vysvetlil, pôvodne šlo o zaniknutý hrob, ktorý objavili v roku 2019. Združenie má v pláne obnoviť aj druhý zabudnutý hrob v Hucíne, kde je pochovaný taliansky legionár Anton Habra. Miesto jeho posledného odpočinku sa nachádza v poli nad dedinou, kde padol a kde ho následne pochovali spolubojovníci, keďže sa pre silnú paľbu nedalo dostať ku cintorínu. „Tento hrob budeme budeme odhaľovať v júni 2022, na výročie bojov,“ dodal Brádňanský.

V minulom roku OZ Gemerské grúne obnovilo vojnové hroby v meste Tisovec. Ako avizujú jeho členovia, v takejto aktivite chcú i naďalej pokračovať.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross