No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO Na nočnú prehliadku múzea a galérie prišli stovky návštevníkov. Zaujalo mega vajce aj 3D animácie

noc-v-muzeu-2014Život vo vojnových časoch v Rimavskej Sobote pred sto rokmi, vajce najväčšieho nelietajúceho vtáka vurona obrieho, ale aj práca s hlinou zaujala v sobotu večer takmer 700 návštevníkov Gemersko-malohontského múzea počas 10. ročníka Noci múzeí a galérií. Ako ďalej Rimava.sk informovala riaditeľka múzea Oľga Bodorová, zo 666 návštevníkov bolo 126 detí. Mnohí z nich si medzi stálymi expozíciami všimli vajce a maketu najväčšieho nelietajúceho vtáka, žijúceho do 17.storočia na Madagaskare. "Boli veľmi prekvapení. Nechceli uveriť faktom, ktoré sme im dokazovali," hovorí s úsmevom Bodorová.

Keďže tento rok nebol program na nádvorí, ľudia mali viac času sústrediť sa priamo na zaujímavé výstavy či 35-ročné stále expozície priamo v interiéri múzea. "Myslím, že nimi prešli všetci návštevníci," povedala riaditeľka múzea, podľa ktorej prišla skôr stredná generácia, a to nielen z Rimavskej Soboty ale aj z iných miest či bývalí rimavskosobotskí gymnazisti z Bratislavy. Potešili sa aj návšteve detí z detského domova. Ako Bodorová spomenula, mnohí boli prekvapení samotnou veľkosťou múzea, ktorého prehliadka trvá približne dve hodiny. Po prvýkrát si záujemcovia priamo v múzeu mohli vyskúšať aj prácu s hlinou v pod vedením keramikárky Danky Bakšovej z Hrnčiarskych Zalužian. Možnosť využilo mnoho detí, pridal sa aj nejeden rodič. Informácie o ľudových výrobcoch mohli načerpať aj prostredníctvom premietaných filmov a dokumentov. Počas večera si návštevníci mohli pochutnať na cukrovej vate, popcorne či pečenom prasati.

noc muzeu Rimavska SobotaRiaditeľka múzea počas večera vyhodnotila aj súťaž o najzaujímavejší príbeh o tom, ako išlo vajce na vandrovku. "Zapojili sa deti aj niektorí dospelí," priblížila riaditeľka.

Víťazmi sa stali
1. miesto: Sophia Vengrinová a Tereza Ďuricová, žiačky  ZŠ P. Dobšinského v Rimavskej Sobote
2. miesto: Martina Mitterová, žiačka ZŠ. P. Kellnera Hostinského v Rimavskej Sobote
3. miesto: Petra Ďurovičová, žiačka ZŠ. P. Dobšinského v Rimavskej Sobote

V rovnakom čase od 18.00 do 24.00 hod. bola na Hlavnom námestí otvorená aj Mestská galéria. Jej pracovníci pripravili pre návštevníkov vernisáž a komentovanú prehliadku výstavy Milana Hnata, ukážky z inscenácií ako aj vystúpenia mládežníckych speváckych zborov z celého Slovenska. Najmenších účastníkov zaujali tvorivé dielne s Evou Talianovou a Naďou Mihaľovou, kde mohli sledovať, ako im ručne nakreslený obraz ožíva pod rukami prostredníctvom 3D animácií. Podľa kurátorky galérie Gabriely Garlatyovej prišlo tentokrát do ich malej galérie priebežne až 350 ľudí, čo je viac ako minulý rok. "Úspech mal aj divadelný aj hudobný program. Prebehlo to veľmi ľahko a v príjemnej atmosfére," zhodnotila Garlatyová.

[su_media url="https://www.youtube.com/watch?v=9wKsrWRSwRQ" width="600" height="388"]

[nggallery id=1405]

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross