No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rozpočtový maratón mestské zastupiteľstvo zdá sa, že už odbehlo. Primátor ale zváži ako bude postupovať

Májové mestské zastupiteľstvo malo bohatý program rokovania. Ale najočakávanejším i najdôležitejším bodom bol opäť rozpočet mesta Rimavská Sobota. Ten bol až doteraz stále neschválený. A hoci sa zastupiteľstvu podaril rozpočet odklepnúť, primátor Jozef Šimko ešte zváži ako bude postupovať. Rozpočtová diskusia sa však ani tentoraz neobišla bez slovných prestreliek.

„Vzhľadom na vzniknutú situáciu, pandémiu COVID-19, sme boli nútení k zníženiu príjmov, ale aj výdavkov, aby sme dodržali zákon o rozpočtových pravidlách. Hlavným výpadkom príjmov sú podielové dane, kde sa predpokladá podľa aprílovej prognózy Inštitútu finančnej politiky zníženie príjmov o 625 tis. eur. Samozrejme je to len prognóza, ktorá sa podľa všetkého môže vyvinúť ešte horšie,“ uviedol na rokovaní Miroslav Bielak, vedúci ekonomického odboru na Mestskom úrade v Rimavskej Sobote. Ako ďalej uviedol, pri vychádzaní z tohto čísla došlo k zníženiu príjmov oproti marcovému približne o viac ako jeden a pól milióna eur. podľa jeho slov zhruba v tej istej výške museli znížiť aj výdavky. „V návrhu predpokladáme prebytok v rozpočte vo výške takmer 40 tis. eur,“ dodal.K rozpočtu aj s jeho úpravami sa vyjadril poslanec a zároveň aj predseda Komisie finančnej Michal Demeter. „V návrhu sme sa snažili znížiť výdavky kde sa len dá. Aby keď bude problém na jeseň, aby mesto malo nejaké rezervu a finančné prostriedky,“ ozrejmil. Ako priblížil, výdavky znížili na mestské noviny Gemerské zvesti a Gömöri Hírlap s tým, že navrhujú ich vydávanie presunúť pod Mestské kultúrne stredisko a rovnako tam presunúť aj Turistické informačné centrum (TIC) . Ďalej škrtli financie na propagáciu mesta, financie určené na Dni mesta i Gemerský jarmok. Taktiež navrhli ušetriť financie aj v prípade kolkárne, keďže prebieha súťaž na prenájom jej priestorov. Medzi ďalšie návrhy na ušetrenie financií bol aj projekt Investičnej bytovej výstavby (IBV) na Sobôtke.

Do diskusie sa zapojil aj poslanec Roman Vaľo. Ako povedal, pôvodný návrh rozpočtu bol dobrý a bol tvorený na dobré časy. „Ale dnes je situácia úplne iná. V tomto prípade nie je nutné politikárčiť, ale je potrebné sa k tomuto návrhu rozpočtu, ktorý musí vytvárať rezervy, aby mesto dokázalo fungovať, postaviť triezvo a s chladnou hlavou,“ uviedol. V rámci rozpravy vystúpil aj poslanec Zoltán Cziprusz, ktorý vzniesol pripomienku ohľadom financií pre mestské noviny. Podľa jeho slov by také okresanie bolo až likvidačné pre noviny. Taktiež pripomienkoval aj na zmrazenie projektu IBV Sobôtka. „Ľudia odchádzajú z mesta a my musíme dať pozitívny signál, že chceme v IBV Sobôtka pokračovať,“ avizoval. Rovnaký názor na noviny mal aj Štefan Baláž, ktorému sa okrem iného nepozdával návrh presunúť TIC pod MsKS.

S návrhom rozpočtu od poslaneckého klubu Odvážme sa zrýchliť zásadne nesúhlasil primátor Šimko. „Váš názor je zlý, zastavuje rozvoj mesta,“ povedal. Taktiež sa mu nepáčil návrh presunúť mestské noviny i TIC pod MsKS. Podľa jeho slov keby to spravili formou kumulácie funkcie, tak by prepustili piatich ľudí. Presunutie Gemerských zvestí a Gömöri Hírlap pod MsKS si nevie predstaviť ani riaditeľka strediska Milana Jutková. „Redaktorská práca má svoj obsah a to sa nedá robiť, že ste jednou nohou na jednej kryhe a druhou na druhej. Toto si žiada celého človeka a o tomto si dovolím zapochybovať, že by to mohlo fungovať,“ poznamenala.

Diskusia pokračovala, v ktorej sa Šimko vyjadril k všetkým bodom v návrhu rozpočtu. V tejto časti rozpravy sa na rad dostali opäť slovné prestrelky, osočovanie kto brzdí rozvoj mesta. V rámci toho sa primátor niekoľkokrát vyjadril, že navrhovaný rozpočet nepodpíše.

K záveru prišiel neistý kompromis, rozpočet poslanci schválili

Po emotívnej približne dvojhodinovej diskusii, kedy poslanci prechádzali každou jednou položkou v navrhovanom rozpočte, dospeli prítomní ku kompromisu. A to, že TIC aj noviny ostávajú bez zmeny, v prípade športu na futbal pôjde 150 tis. eur, na hokej 20 tis. eur, a na ďalšie športy pôjde ďalších 30 tis. eur.Kompromis však začal byť neistý pri kolkárni, keďže poslanci nechceli navýšiť financie na jej prevádzku a žiadali primátora, aby do ukončenia súťaže zamestnal niekoho na dohodu. Šimko s tým nesúhlasil a opäť uviedol, že v takomto prípade rozpočet nepodpíše.

Mestské zastupiteľstvo napriek tomu rozpočet odsúhlasilo s tým, že prebytok bude nakoniec viac ako 92 tis. eur. Šimko sa vyjadril, že ešte zváži ako bude v súvislosti so schváleným rozpočtom postupovať.

Poslanci sa však stretnú znovu, keďže neprešli všetky body programu rokovania. Za rokovací stôl si opäť sadnú v utorok 2. júna o 14:00 hod. na rovnakom mieste, v zasadacej miestnosti bývalého Župného domu na Námestí M. Tompu.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross