No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto si vezme úver vo výške 1,44 milióna eur na bazén s vlnobitím

6. februára 2023 | |  | 
Projektová dokumentácia bazéna s vlnobitím. Zdroj: Mestský úrad Rimavská Sobota

RIMAVSKÁ SOBOTA – Poslanci na prvom tohtoročnom zasadnutí (6. 2.) viedli debatu o dlho skloňovanej téme – prijatie úveru, ktorý by mal pokryť výdavky na výstavbu bazéna s vlnobitím v rekreačnej oblasti Kurinec.

Samospráva mala v pláne vziať si úver vo výške 1 642 236 eur, z ktorého by vykryla financovanie bazéna s vlnobitím vo výške 1 440 000 eur a zo zvyšných 202 236 eur by sa vybudovala koncertná sála pre ZUŠ v Rimavskej Sobote.

Článok pokračuje pod reklamou


Úverová zaťaženosť mesta k 31. 12. 2022 predstavovala hodnotu 3 744 058 eur, čo je 20,02 percenta. Pri poskytnutí úveru k 31. 1. 2023 v celkovej výške za obidve investičné akcie by bola predpokladaná suma dlhu mesta vo výške 26,82 percenta.

V debate mestských poslacnov, ktorá trvala viac ako dve hodiny, odzneli rôzne názory na vybudovanie bazéna s vlnobitím. Poslanec Michal Demeter vyjadril obavy nad tým, že im neboli vysvetlené iné náklady, ktoré by súviseli s vybudovaním nového bazéna – napríklad personál, náklady na presunutie kempingu do novej lokality atď.

"Opäť nám neboli predložené žiadne investičné náklady. Spomeniem nešťastné príklady z minulosti, akým bol napríklad tobogan, ktorý začínal pri prvotnej myšlienke primátora na úrovni nejakých 180-tisíc eur, potom sa zobral úver 300-tisíc eur a skončilo to na sume cez 500-tisíc eur. Mám obrovské obavy, že to bude aj v tomto prípade tak isto," vyjadril sa Roman Vaľo a pokračoval s tým, že aj odborníci, ktorí sú súčasťou Komisie výstavby, dopravy a územného plánovania pri MsZ v Rimavskej Sobote odporúčajú vypustiť výstavbu bazéna s vlnobitím z navrhovaného rozpočtu na rok 2023.

Primátor mesta Jozef Šimko sa vyjadril, že celkové náklady na bazén s vlnobitím by podľa projektovej dokumentácie mali po zavedení do prevádzky predstavovať sumu do 30- až 40-tisíc eur. "Dôjde, samozrejme, aj k navýšeniu vstupného. V tomto roku to bude 8 eur s tým, že vytvoríme kartu Soboťana, čo ste aj vy navrhovali, milí urýchľovači, a chceme to vyriešiť tak, že na základe občianskeho preukazu budú aj v roku 2023 platiť 6 eur. Zisk nám zabezpečia cudzí ľudia. Musíme pridať aj na nájme a plánujeme vyberať aj parkovné."

Obavy zo zvýšenia vstupného v RO Kurinec, z vysokej investície, dlhu mesta, energetickej krízy, či nepresných dát vyjadrilo niekoľko poslancov.

Podľa poslanca Ferenca Auxta je investícia vo výške 1 440 000 eur smiešna a je podľa neho potrebné aj riskovať. Prijatie úveru na vybudovanie nového bazéna odsúhlasilo 11 poslancov, proti boli 6 a zdržali sa 3.

Bod o čiastke úveru, z ktorej malo byť pokryté financovanie koncertnej sály, bol presunutý na najbližšie zastupiteľstvo.

Celú diskusiu si môžete pozrieť v zázname zasadnutia MsZ:


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross