No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Samosprávy začali s jarným upratovaním, kontajnery už nájdete aj v R. Sobote

Počasie láka nielen záhradkárov na jarné práce, ale aj samosprávy pre jarné upratovanie. Kým niektoré dávajú priestor dlhodobo nezamestnaným, ďalšie napríklad podporujú organizované verejné upratovanie. Možností na skrášlenie ulíc a verejných priestranstiev nie je málo.

Každoročné jarné upratovanie bolo zahájené aj v okresnom meste Rimavská Sobota, kde v priebehu najbližších týždňov rozmiestnia v meste a mestských častiach veľkokapacitné kontajnery. Počas najbližších dní sú umiestnené na parkovisku na Ulici K. Mikszátha, na križovatke Rožňavskej a Školskej ulice, parkovisku pri Dome kultúry, medzi bytovkou B-1 a B-2 na Sídlisku Rimava a pri veľkom M-Markete na Sídlisku Západ. „Kontajnery umiestňujeme podľa potrieb občanov, každým rokom začíname kontajnery umiestňovať v iných lokalitách,“ povedal pre Rimava.sk riaditeľ Technických služieb mesta Tibor Barto. V týchto častiach majú byť umiestnené do 6. apríla.

Samosprávy v tomto období zvyknú priebežne rozmiestňovať veľkoobjemové kontajnery, do ktorých môžu obyvatelia počas jarného upratovania uložiť objemný odpad, napríklad nepotrebný či poškodený nábytok. Podľa prieskumu Združenia miest a obcí je zrejmé, že práve jarné brigády ľudia sú medzi ľuďmi obľúbené. Sú aj priestorom, ktorý aktívne využívajú dobrovoľnícke a neformálne skupiny obyvateľov. „Najviac verejných brigád sa na území miest a obcí sa organizuje na jar, a to takmer v 50 percent samospráv,“ informoval hovorca ZMOG Michal Kaliňák. Ako spomenul, viac ako 65 percent v prieskume uvidelo, že pri organizovaní verejných brigád pomáhajú. „Presnejšie, 29,9 percent miest a obcí zapája pracovníkov z radov dlhodobo nezamestnaných. Pracovné prostriedky a náradie zabezpečuje ako formu pomoci v rámci verejných brigád 24,4 percent samospráv,“ priblížil hovorca a dodal, že zvoz a likvidáciu vyzbieraného odpadu počas verejných brigád zabezpečuje približne tretina respondentov.

V súvislosti s jarným upratovaním treba podľa Kaliňáka popri vizuálnej stránke zdôrazniť aj právne povinnosti. Mestá a obce sú na základe zákona o odpadoch povinné „zabezpečiť podľa potreby, najmenej dvakrát do roka, zber a prepravu objemných odpadov a oddelene zbieraných zložiek komunálneho odpadu z domácností s obsahom škodlivých látok na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia.“ To sa ale nevzťahuje na obec, ktorá má menej ako 5 000 obyvateľov a na jej území je zriadený zberný dvor. Teda samotné jarné upratovanie či už pomocou pri organizovaní verejných brigád, alebo inými spôsobmi prispieva k zamedzeniu vytvárania nelegálnych skládok, zároveň umocňuje pozitívny vzťah k okoliu čo súvisí zo spoločenskou zodpovednosťou.

06.04. – 13.04.2017
Šibeničný vrch – Ul. Železničiarska oproti obchodu a budovy bývalej materskej školy
Ul.A. Markuša
Tomašová – Ul. Tomašovská pri bývalom veľkosklade OTEX
Chrenovisko – oproti obchodu
Bývalá ubytovňa MsBS na Ul. Gorkého

13.04. –20.04.2017
Bakta – pri futbalovom ihrisku
RO Kurinec – pri autobusovej zastávke
Sobôtka – nová časť
Sobôtka – stará časť
Vinica – pri obchode
Vinica – pod Oštromom

20.04. – 27.04.2017
Dúžava – pri kultúrnom dome
Mojín – pri autobusovej zastávke
Vyšná Pokoradz – pri kultúrnom dome
Nižná Pokoradz – pod kostolom, na konci obce
Sabová - pri bytovkách

27.04. – 04.05.2017
Križovatka Ul. L. Svobodu - Rimavská

Zdroj: MsÚ Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross