No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ŠIRKOVCE: Práce na záchrane opusteného kaštieľa Gömöryovcov pokračujú aj tento rok

22. novembra 2017 |  | 

Záchranné práce niekdajšieho vidieckeho šľachtického sídla v Širkovciach pokračovali aj tento rok, obec na ne získala ďalšiu dotáciu z Ministerstva kultúry SR vo výške 20 tis. eur. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol starosta Širkoviec Nándor Kisfaludi, ide o ďalšiu etapu prác, v rámci ktorých zachránili ďalšie steny. Podľa jeho slov však ide len o kvapku v mori a kaštieľ Gömöryovcov na Gemeri by potreboval na záchranu viacej financií. „Slúžil by pre každého, pre celý región,“ podotkol starosta. Po uplynulých rokoch, kedy dostali podobnú dotáciu opravili bočné časti stien, tentokrát sa zamerali na záchranu stredovej časti a dokončili ľavé krídlo budovy. Práce podľa neho realizovala firma z okresu, JR – AGSTAV z Gemerského Jablonca, ktorá sa stala víťazom verejnej súťaže. „Robili na tom už aj minule,“ povedal Kisfaludi a dodal, že časom by chceli spraviť strechu, dvere aj okná, aby bol základ a aby objekt nechátral a nespadol celý.

V minulosti boli práce realizované firmou a aj pracovníkmi, ktorí dostali zamestnanie prostredníctvom projektu z úradu práce na obdobie štyroch mesiacov. Tohtoročný projekt podľa starostu už takúto možnosť nezahŕňa. Zároveň však dodal, že o projekty na záchranu kaštieľa sa budú uchádzať aj naďalej.

V interiéri schátraného kaštieľa z 18. až 19. storočia sa zachovala mramorová podlaha, na ktorej sú vyobrazené ľavotočivé svastiky ako aj židovská hviezda. Po jeho dokončení by kaštieľ mohol byť sídlom obecného úradu, knižnice, múzea, spoločenskej miestnosti či pamätnej izby Gömöryovcov, posledných vlastníkov šľachtického sídla.

Kaštieľ pôvodne vlastnil šľachtický rod Szilassyovcov. Spolu s anglickým prírodno-krajinkárskym parkom tvorí súčasť rozsiahleho historického areálu, v ktorom je aj národná kultúrna pamiatka, reformovaný kostol z prvej polovice 18. storočia. V kaštieli bývala Margita Maróthy, ktorá bola manželkou posledného vlastníka kaštieľa, ministerského tajomníka Dr. Olivera Gömöryho. Na prelome storočí patrila medzi popredné uhorské herečky, bola členkou Národného divadla v Budapešti. V Širkovciach prijímala časté návštevy popredných predstaviteľov inteligencie svojej doby vedcov, filozofov, umelcov či spisovateľov. Kaštieľ sa stal jedným z regionálnych centier inteligencie a vzdelanosti na prelome 20-tych a 30-tych rokov 20. storočia na Gemeri. (zdroj: Pamiatkový úrad Slovenskej republiky)

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross