No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Smer - SD ovládol predčasné parlamentné voľby. Najväčší prepad zaznamenalo hnutie Sme rodina

Ilustračné. Foto: Rimava.sk

Víťazom predčasných parlamentných volieb 2023 sa stala strana Smer - Sociálna demokracia. Vo voľbách získala približne 23,30 percent hlasov. Na druhom mieste skončilo Progresívne Slovensko, ktoré zaznamenalo približne 17 percent hlasov.

Do parlamentu sa prebojovalo celkovo sedem politických subjektov. Na treťom mieste skončil Hlas - Sociálna demokracia so ziskom približne 15 percent hlasov. Do Národnej rady Slovenskej republiky sa dostalo aj jediná koalícia OĽaNO a Priatelia. Získala približne 9 percent hlasov.

Článok pokračuje pod reklamou


Po neúspechu z roku 2020 sa tento rok do parlamentu dostalo Kresťanskodemokratické hnutie so ziskom 6,90 percent hlasov. Šieste miesto obsadila strana Sloboda a solidarita, ktorá získala približne 6,20 percent hlasov.

Výsledky parlamentných volieb po sčítaní 99,43 percent hlasov. Zdroj: Štatistický úrad SR

Posledným subjektom, ktorý sa prebojoval do parlamentu, je Slovenská národná strana. Tá získala vo voľbách približne 5,66 percent hlasov. Tesne za hranicou 5 percent zaostalo hnutie Republika, ktoré získalo 4,79 percent hlasov.

Víťaz volieb v okrese Rimavská Sobota - Aliancia - Szövetség - skončil v národnom meraní na 9. mieste so ziskom 4,48 percent. To strane zaisťuje finančný balík od štátu, ktorý dostane subjekt, ktorý má viac ako tri percentá.

Článok pokračuje pod reklamou


To sa netýka hnutia Sme rodina, ktoré vo voľbách zaznamenalo najväčší prepad. Celkovo získalo len 2,24 percent. Hnutie, v ktorom pôsobia primátori Jozef Šimko (Rimavská Sobota) a Ján Vengrín (Tisovec), tak po rokoch nebude mať ani jedného poslanca v NR SR.

V parlamente bude mať najväčšie zastúpenie Smer - SD. Do lavíc zasadne 42 ich poslancov. Progresívne Slovensko bude mať v parlamente 31 poslancov, Hlas - SD 27. Koalícia OĽaNO a Priatelia bude zastupovať 16 ľudí, KDH 13, SaS 11 a SNS 10.

Už po takmer oficiálnych výsledkoch sa začalo hovoriť o možnej vládnej väčšine, ktorá môže po vzájomných rokovaniach vzniknúť. Najviac sa však skloňuje možnosť koalície Smer - SD, Hlas - SD a SNS. Dokopy by tak mali 79 poslancov, na väčšinu potrebujú 76.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross