No active "ca-sidebar-197687" sidebar

SNP: Rimavská Baňa zažije povstalecké boje o Kótu HRB

perex-bojeSNPPíše sa október 1944 a nemecká SS divízia postupuje od Miskolca na Rimavskú Sobotu s jediným cieľom, potlačiť Slovenské národné povstanie. V tom im však bránila Kóta Hrb neďaleko obce Rimavská Baňa. Na tomto polohou významnom a strategickom kopci si slovenská povstalecká armáda vybudovala obranné postavenie. A táto udalosť znova ožíva po 72 rokoch, kedy na rovnakom mieste zažijete rekonštrukciu týchto bojov, ktoré sa udiali 19. až 21. októbra 1944. Autentickú ukážku bojov si budete môcť pozrieť v sobotu, 10. septembra.

„Počas rekonštrukcie týchto historických udalostí bude aj priamy a zároveň posledný žijúci účastník bojov autor myšlienky Július Molitoris z Klenovca,“ uviedol pre Rimava.sk Peter Kamenský, podpredseda klubu Vojenskej histórie Krasnogvardejci Košice, ktorý toto podujatie organizuje v spolupráci so skupinou Vetorovci Levice a ďalšími približne 12-timi klubmi z celého Slovenska. Ako ďalej Kamenský poznamenal, na bojoch sa bude podieľať 60 až 80 účinkujúcich.

Okrem autentickej ukážky si návštevníci budú môcť pozrieť kolesovú vojenskú techniku slovenskej armády ako aj nemeckú kolesovú a pancierovú techniku. Nebude chýbať ani prehliadka ruských, slovenských i nemeckých zbraní. „Bude to technika, ktorá sa používala presne v tom čase bojov,“ avizoval podpredseda a dodal, že začiatok podujatia je naplánovaný na 13:00 hod. Spolu s prezentáciou dobovej techniky je pre návštevníkov pripravená aj ukážka dobovej vojenskej nemocnice vrátane zdravotníckeho personálu. Ako ozrejmil Kamenský, nemocnica bude mať podobu malého múzea v prírode a diváci tak budú mať možnosť si to prezrieť. „Pripravujeme aj prezentáciu jednotlivých činností v nemocnici ako to fungovalo,“ prezradil.

Zažiť históriu našťastie už len na vlastné oči z čias druhej svetovej vojny je určite zážitok pre malých i veľkých. Preto by ste toto podujatie nemali zmeškať a prísť sa pozrieť ako prebiehal boj v októbri 1944, v čase Slovenského národného povstania.

Z histórie
Kóta Hrb – táto kóta, respektíve kopec je tesne nad hlavnou cestou pri Rimavskej Bani, ktorá aj vtedy prechádzala z Rimavskej Soboty do Tisovca. Tento malý kopec mal výhodné obranné i strategické miesto a slovenská povstalecká armáda si na ňom vybudovala obranné postavenie. Slovenská povstalecká armáda sa tej nemeckej postavila do postupu v smere od Rimavskej Soboty, keď SS divízia, ktorá postupovala od Miskolca, išla potlačiť SNP. A práve miesta akým je aj kóta Hrb boli tými, kde sa slovenská povstalecká armáda vedela oprieť a zabrániť vstupu nemeckej armády na vtedajšie povstalecké územie.

Boje SNP Rim.Baňa

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross