No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Študenti so svojím podnikateľským zámerom uspeli na medzinárodnej súťaži

perex-podnikanieTo, že u mladých ľudí nie je núdza o nápady je všeobecne známe, rovnako aj to, že v poslednom období ich dávajú aj na „papier“ a prezentujú na rôznych súťažiach. Výnimkou nie sú ani žiaci Obchodnej akadémie v Rimavskej Sobote, ktorí si za svoj podnikateľský zámer odniesli z medzinárodnej súťaže v Maďarsku prvé miesto. Rimava.sk o tom informovala zástupkyňa riaditeľky OA Mária Kisantalová.

Tomuto úspechu však veľa predchádzalo. Ako Kisantalová pre Rimava.sk priblížila, začalo to oslovením zo strany jednej súkromnej strednej odbornej školy v Egri, s ktorou má rimavskosobotská Obchodná akadémie družobné vzťahy. „Oslovili nás, či by sme chceli byť projektovými partnermi v jednom odbornom projekte cezhraničnej spolupráce "Bez hraníc"a my sme súhlasili,“ doplnila zástupkyňa.

Podľa jej slov majú teraz za sebou prvé kolo projektových aktivít, v rámci ktorého 27 žiakov z OA navštívilo maďarské hlavné mesto Budapešť ako aj Eger, kde sa konala súťaž v prezentácii podnikateľských zámerov. „Bolo tam desať skupín, päť našich a päť egerských. Našim žiakom sa podarilo túto súťaž vyhrať,“ uviedla Kisantalová a poznamenala, že porota, ktorej predsedala vysokoškolská profesorka vyučujúca na egerskej vysokej škole ekonomickej, ich zámer Bio fitness centra ocenila vysoko, čo im napokon prinieslo prvé miesto.

Nejde však len o obyčajné fitness centrum. Ako opísala zástupkyňa, fitness centrum by sídlilo v dvojpodlažnej budove. „Na prízemí je fitness centrum. Okrem neho je tam aj biopredajňa, kde návštevníci centra môžu kupovať zdraviu prospešné potraviny a ešte je tam aj obchod na ošatenie športovcov,“ vysvetlila Kisantalová, ktorá im pri písaní tohto podnikateľského zámeru pomáhala.

Dôvod, prečo sa porote podľa zástupkyne tento zámer pozdával je to, že portfólio takého podnikania je veľmi bohaté. „Keď v jednej časti podnikania by náhodou dosiahli stratu ešte stále tam majú ďalšie dve činnosti, z ktorých môžu mať naďalej zisk,“ podotkla a dodala, že svoj zámer budú prezentovať počas veľtrhu podnikateľských firiem, ktorý sa uskutoční od 2. do 5. mája na Obchodnej akadémii v Rimavskej Sobote. Ako ďalej poznamenala, svoje podnikateľské zámery ukážu aj žiaci z Egru. „Jedna egerská skupina má ako podnikateľský zámer výrobu sviečok. A v rámci veľtrhu ich budú ponúkať žiakom našej školy,“ vysvetlila zástupkyňa s tým, že žiaci si zisk z predaja nenechajú pre seba, ale poputuje na charitatívne účely.

Podľa Kisantalovej je podobných aktivít zameraných na prax v rámci vyučovania málo. „Tu si žiaci sami napísali podnikateľský zámer a vyskúšali si tak reálne podmienky jeho napísania ako aj prezentovania pred inými. Počas vyučovania sa takéto veci dejú málokedy a myslím si, že toto je dosť hodnotné, že si to mohli vyskúšať. A som veľmi rada, že dosiahli taký úspech ako je prvé miesto v medzinárodnej súťaži,“ dodala na záver zástupkyňa riaditeľky.

Zdroj: Rimava.sk, foto: archív Obchodná akadémia Rimavská Sobota


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross