No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TISOVEC: Úsporné opatrenia ukončili, zvýšili aj úväzok a plat primátora

7. apríla 2014 |  | |

TisovecTisovský primátor Peter Mináč už opäť pracuje na plný úväzok, k základnému platu mu poslanci schválili aj dvadsať percentné navýšenie. Uznesenie prijali na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva, platí od apríla. Ako primátor pre Rimava.sk priblížil, vlani mal úväzok znížený na 0,8, vo februári poslanci rozhodli, že bude opäť pracovať na plný úväzok. Zo zákona okrem toho musia poslanci každoročne prerokovať plat primátora, základný plat môžu navýšiť o 70 percent. Ako sa v uznesení uvádza, tisovské mestské zastupiteľstvo s účinnosťou od prvého apríla schválilo navýšenie primátorovho platu o 20 percent.

Keďže základný plat primátora Tisovca je zo zákona 1 788 eur, po navýšení jeho plat predstavuje sumu 2 146 eur. Ako primátor uviedol, nemá problém so zverejnením sumy, skôr naopak, podľa neho by obyvatelia mali vedieť, koľko ich primátor či starosta zarába a ako sa plat vypočítava. „Treba zverejniť platy,“ povedal Mináč. Pripustil však, že prerokovávanie tejto témy na zastupiteľstve, ktoré vyplýva zo zákona, neraz vyvolá búrlivú diskusiu. Podotkol, že v minulom období mal základný plat navýšený o 25 percent.

Starostovi patrí plat, ktorý je súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok (824 eur) a násobku podľa počtu obyvateľov (v prípade Tisovca je to 2,17). Základný plat starostu nemôže byť nižší.

Primátor zároveň potvrdil, že v Tisovci ešte k záveru roka ukončili úsporné opatrenia, ktoré sa dotkli aj platov úradníkov a odmien poslancov. Sumy sa vrátili do pôvodnej výšky. Mesto podľa Mináča dosiahlo úspory požadované v memorande medzi vládou a Združením miest a obcí Slovenska.

Ako pre Rimava.sk povedala poslankyňa mestského zastupiteľstva Marta Svobodová, vlani išiel s platmi dolu celý mestský úrad vrátane primátora, znížené boli aj odmeny poslancov. Pripomenula, že tak chceli šetriť, ako bolo dohodnuté s vládou, podotkla však, že boli neraz na posmech ostatným samosprávam, ktoré k takýmto úsporám nepristúpili.

Ako Rimava.sk informovala, tisovská samospráva pred rokom 2013 avizovala šetrenie na nákupoch tovarov a služieb aj na platoch, aby nedošlo k prepúšťaniu. Na mzdách, odmenách, bežných výdavkoch mala samospráva ušetriť približne 10 tis. eur, čo predstavuje päť percent požadovaných v memorande. Mináč vtedy uviedol, že odmeny poslancov sa znížili o 30 percent, členov komisií o 20 percent a úväzok primátora bol znížený na 0,8. Platy zamestnancov podľa primátora išli dole o 5 až 8 percent, úspory na výdavkoch sa týkali školských zariadení aj mestských organizácií.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross