No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V máji budú v hlavnej úlohe divadlá a koncerty, na svoje si prídu aj športovci

perex-rimavska-sobotaUrčite si bude z čoho vyberať. Mesiac máj ponúka pestrú paletu podujatí od divadelných predstavení a koncertov rôznych hudobných žánrov, cez pálenie vatry, turistické pochody a cyklistické preteky až po rezbárske sympózium a noc v mlyne či v múzeu.

Divadlo a muzikál
Miestami lyrická, miestami bláznivá komédia Nevyliečiteľní, ktorá 8. mája zavíta do Hnúšte, prinesie spleť lások, citov, prelínanie sa vzťahov a následné trápenie hlavných hrdinov zverených do rúk psychológom, ktorí by sami potrebovali odbornú pomoc. Nenechajte si ujsť divadelné predstavenie v príťažlivom hereckom obsadení a zakúpte si vstupenky v predpredaji za zvýhodnenú cenu.

Divadelný súbor Katalpa, ktorý oživil tradíciu ochotníckeho divadla v Hnúšti, pozýva na svoju premiéru hry Zvonodrozdovo v piatok 13. mája o 18:00 hod. V sále kultúrneho domu sa v réžii Michala Stejskala odohrá slávny príbeh, v ktorom sa okrem iného dozviete o zásadnej úlohe hygienického zariadenia v živote obce, o láskach i neverách, politickom boji, vzťahu cirkvi a šľachty vo francúzskom mestečku Zvonodrozdovo.

Strhujúci dej, množstvo energie a známe piesne, to všetko vás čaká v muzikáli Atlantída, ktorý si v Rimavskej Sobote pre obrovský úspech vyžiadal pridanie druhého predstavenia na pondelok 30. mája o 19:00 hod. Predstavenie s pesničkami Mira Žbirku v réžii Jána Ďurovčíka je plné skvelých hereckých, speváckych a tanečných výkonov, preto sa je na čo tešiť.

Koncerty a iné
Sériu koncertov odštartujú koncerty v rámci Dní mesta Rimavská Sobota. Vo štvrtok, 5. mája, podvečer zaplavia námestie chytľavé melódie a temperament Kandráčovcov, zatiaľ čo v piatok, 6. mája, bude pódium na námestí patriť reggae-punkovej kapele Smola a hrušky. Nebude chýbať ani jarmok, vystúpenia folklórnych súborov, výstavy a ďalší bohatý sprievodný program.

Maďarská rocková kapela Omega, ktorá sa predstaví v sobotu, 14. mája o 20:00 hod. v kostole Reformovanej kresťanskej cirkvi v Rimavskej Sobote, odohrá v rámci projektu Oratórium posledný z trojice koncertov na Slovensku. Ich najväčšie hity zaznejú za sprievodu symfonického orchestra a zmiešaného speváckeho zboru.

Z iného súdka bude koncert indickej klasickej hudby v Hnúšti, ktorý v piatok, 20. mája, ponúkne publiku jedinečnú atmosféru a predstaví dva z najznámejších hudobných nástrojov Indie - sitár a tabla v podaní dvoch profesionálnych hudobníkov Alexandra Li a Sergeya Pučkova.

Koncertmi hudobných skupín Komajota a Vidiek vyvrcholí sobotňajší program Dní mesta Hnúšťa, počas ktorých sa bude konať aj jarmok, športové súťaže, vystúpenia folklórnych súborov a najväčším lákadlom budú rôzne atrakcie pre deti, zábavný program v parku pri knižnici a jazda parným vláčikom z Hnúšte do Tisovca a späť.

Noc v mlyne a v múzeu
Keď sa povie Noc v múzeu, niektorí si predstavia film, v ktorom ožívajú exponáty, voľne sa pohybujú po chodbách a rozprávajú svoj príbeh. Noc v múzeu však nie je len názov filmu, ale najmä pomenovanie celoeurópskeho podujatia, do ktorého je zapojené aj Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote.

Touto príležitosťou je inšpirovaná aj Noc v mlyne, ktorou sa symbolicky otvára letná sezóna v mlyne vo Veľkých Teriakovciach. V sobotu, 7. mája, podvečer čakajú na malých i veľkých návštevníkov mlyna sokoliarske ukážky a divadelná rozprávka Pipi Dlhá Pančucha.

Počas Noci múzeí a galérií v sobotu, 21. mája, sa Gemersko-malohontské múzeum už tradične predstaví komentovanou prehliadkou stálej vlastivednej expozície a nových výstav. Atmosféru nočnej prehliadky múzea dotvorí prezentácia remeselníkov z Gemera-Malohontu a okolia, ako aj Gazdovský dvor so živými domácimi zvieratami, remeselnou dielňou a ochutnávkou poľovníckeho guľáša. Pre deti i dospelých sú pripravené najrôznejšie zábavné aktivity ako skladanie 2D a 3D puzzle, pečiatkovanie do hliny a modelovanie s hlinou, tkanie na krosnách či výroba cigánskych tkaničiek.

Jednodňová reštaurácia s netradičným menu
V rámci celosvetového podujatia Restaurant Day otvorí v sobotu, 21. mája, svoju jednodňovú reštauráciu aj Vzdelávacia včelnica Včelí kRaj v Kokave nad Rimavicou, v miestnej časti Liešnica. Uprostred kokavských lazov si budete môcť pochutnať na výnimočnom menu, ktoré vám pripravia miestni včelári. Budete môcť porovnať, ako chutí jedlo zo surovín, ktoré opelili hmyzí pomocníci a také, ku ktorému neprispeli. V prvom prípade sa bude okrem iného podávať napríklad medovina, grilovaný encián s medom a orechmi či medovo-levanduľové koláčiky ako dezert. Pre všetkých návštevníkov reštaurácie je navyše pripravený zaujímavý sprievodný program ako presklený úľ, prednáška či ukážka medobrania, vďaka ktorej na vlastné oči uvidíte, ako med vzniká a ako sa získava.

K výročiu oslobodenia a ukončenia 2. svetovej vojny
Zapálením vatry a sprievodným programom si v sobotu, 7. mája, pripomenú výročie ukončenia 2. svetovej vojny viaceré obce regiónu vrátane obcí Hrnčiarska Ves, Rimavské Zalužany, Čerenčany, Rimavská Baňa, Rimavské Brezovo, Klenovec, Vyšný a Nižný Skálnik, Lukovištia i Lipovec. V Rimavskom Brezove navyše ráno začína turistický pochod po stopách osloboditeľov.

Duchovne po stopách hrdinov SNP je názov 0. ročníka pochodu, ktorý sa koná v dňoch 25. - 27. mája na trase Rimavská Sobota - Tisovec v sprievode duchovných ekumenickej pastoračnej služby. Aktivita je určená predovšetkým príslušníkom a zamestnancom silových zložiek SR, ale vítaní sú všetci, ktorí sa s nimi na trase pochodu chcú zamýšľať nielen nad odkazom hrdinov SNP, ale pri jednotlivých zastávkach aj nad hodnotami vyvierajúcim z kresťanského učenia a viery. Súčasťou trasy ktorá sa prelína aj s Gemersko-rimavským okruhom Gotickej cesty budú zastávky pri kultúrnych a stredovekých pamiatkach, ale aj pietnych miestach a pamätníkoch, kde si uctia pamiatku padlých. Ak chcete byť pri tom, pridajte sa k účastníkom vo vašej obci alebo na celej trase.

Cyklistické preteky
Na svoje si prídu v sobotu, 15. mája, aj priaznivci cyklistiky, a to vďaka unikátnemu športovému podujatiu Jarná Cena mesta Rimavská Sobota, ktoré je kombináciou cestných cyklistických pretekov, sprievodného programu pre divákov a rámcových detských pretekov. Príďte povzbudiť pretekárov pri hromadnom slávnostnom štarte, ktorý začína na Malohontskej ulici o 10:30 hod. alebo pri prejazde obcami na takmer 102 kilometrov dlhej trase či pri príjazde do cieľa.

Z každého rožku trošku
Prvý májový týždeň bude v obci Kokava nad Rimavicou patriť tradíciám a folklóru. Najprv to bude stavanie mája s kultúrnym programom (1. mája) a v piatok, 6. mája, sa tu uskutoční Detský hudobný festival, v ktorom vystúpia detské ľudové hudby, spevácke skupiny a sólisti z rôznych častí Banskobystrického kraja.

Obec Vyšný Skálnik bude dejiskom rezbárskeho sympózia, na ktorom sa stretne 5 umeleckých rezbárov. Od pondelka, 16. mája, do soboty, 21. mája, si budete môcť pri rybníku pozrieť, ako sa pod ich rukami mení drevo na sochy, ktoré neskôr pribudnú na trasu náučného chodníka Po stopách Maginhradu.

Deň obce, ktorý oslávia v Utekáči, 28. mája, bude okrem iného patriť aj spomienke na Juraja Kubinca, nestora slovenských fujaristov.

Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v našom regióne a jeho okolí, ako aj kontakty na organizátorov nájdete v Kalendári podujatí na web stránke turistického sprievodcu regiónom Malohont: www.regionmalohont.sk. Svoje podujatie môžete bezplatne pridať aj do Kalendára podujatí na Rimava.sk.

Zdroj: MAS Malohont


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross