No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V múzeu začína turistická sezóna, priblíži vám život pod hladinou i vo vzduchu

perex-muzeumGemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote v sobotu, 1. apríla, zahajuje turistickú sezónu. Počas nej vám tak ponúkne prehliadku stálych expozícií a výstav nielen cez pracovné dni, ale aj v sobotu a nedeľu, kedy múzeum môžete navštíviť od 9.00 hod. do 17.00 hod. Tento rok prostredníctvom zaujímavých výstav či besied spoznáte život nielen pod hladinou vody, ale aj vo vzduchu. A čo si pre vás pripravilo piate najstaršie múzeum na Slovensku, ktoré tento rok oslávi jubileum?

Ak sa zaujímate o potápanie a o jeho históriu, tak by vám nemala ujsť výstava Zbierka potápačskej techniky Petra Ferdinandyho. Táto najnovšia akvizícia múzea prezentuje potápačskú techniku a výstroj používanú pri výcviku potápačov v priestore bývalého Československa, s dôrazom na československú produkciu. „Vystavené sú rôzne typy a varianty potápačskej techniky – od kompletov potápačských neoprénových oblekov, pogumovaných kompletov, potápačských masiek a plutiev, potápačskej dýchacej automatiky, tlakových fliaš, alebo potápačských viest až rôzne potápačské doplnky,“ uviedla pre Rimava.sk Martina Mareková, PR referentka múzea. Podľa jej slov doplnením potápačskej techniky je vizuálne zaujímavý súbor fotografií približujúci atmosféru vrakov, zábery potápania v rôznych lokalitách sveta alebo makrofotografie živočíchov sladkých a slaných vôd. Výstavu môžete navštíviť do 30. apríla. Akvizíciu potápačskej zbierky z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ďalšia výstava vás prevedie životom vtákov. Ako ďalej Mareková priblížila, výstava Vtáky Gemerskej pahorkatiny prezentuje výsledky desaťročného výskumu vtáctva gemerskej časti Bodvianskej pahorkatiny, kde bolo zaznamenaných 129 druhov vtákov, z toho 90 hniezdičov a 20 druhov európskeho významu. „Návštevník má jedinečnú príležitosť bližšie spoznať vtáctvo Gemerskej pahorkatiny pomocou dermoplastických preparátov, fotografií a krátkych popisov a vychutnať si atmosféru údolí miestnych potokov s lúkami prostredníctvom nahrávok vtáčieho spevu, ktorý sa územím nesie počas jarných rán,“ avizuje referentka a dodala, že výstavu môžete navštíviť do 10. mája.

Ak sa o vtáctvo vážne zaujímate, tak 12. a 19. apríla v čase od 16:00 do 17:00 hod. budú v múzeu prebiehať prednášky, na ktorých sa naučíte rozlišovať vtáčích obyvateľov Gemerskej pahorkatiny nielen podľa vzhľadu, ale aj spevu a iných zvukových prejavov. „Detailnejšie sa zoznámia s Gemerskou pahorkatinou, so spôsobom a výsledkami výskumu na tomto území. Dĺžka prednášky je 60 minút a prednášať bude Monika Gálffyová, biologička Gemersko-malohontského múzea a autorka výstavy,“ povedala Mareková. Vstupné na každú prednášku je 1 euro.

predmet-mesiaca-apríl

Soška Krista

S novým mesiacom súvisí aj nový predmet mesiaca. V apríli to bude drevená soška Krista. Drobná plastika meria 16 centimetrov a predstavuje postavu Krista odetú v bedernej rúške s tŕňovou korunou ako sedí na skale a pravou rukou si podopiera sklonenú hlavu. „O okolnostiach nadobudnutia tohto predmetu do zbierok múzea sa dozvedáme z dobového periodika Gömör-Kishont z dňa 12. marca 1905. Sošku múzeu daroval lekárnik József Kishonti, ktorý mal v prenájme lekáreň „U leva“ na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote. Pôvodne však soška patrila známemu maďarskému básnikovi a spisovateľovi Imre Madáchovi (1823 - 1864), o čom svedčí nápis „Madách Imre ereklyéje“ (Relikvia Imre Madácha),“ poznamenala Mareková.

Básnik Imre Madách sa narodil aj zomrel v Dolnej Strehovej, kde sa dnes v kaštieli Madáchovcov nachádza expozícia venovaná jeho životu a dielu. Bol známy najmä dramatickou básňou Tragédia človeka, v ktorej vyjadril svoje sklamanie z porážky revolúcie 1848/49. Posledné roky svojho života strávil v rodinnom kaštieli v Dolnej Strehovej, kde bol u neho častým hosťom aj miestny katolícky farár Gusztáv Divald. A práve jemu Madách daroval túto malú drevenú sošku so slovami: „Svätý otče táto vzácna relikvia viacej prislúcha Vám, uchovajte ju verne.“ Divald na konci svojho života sošku prenechal už spomínanému lekárnikovi József Kishontimu, ktorý ju v roku 1905 daroval vtedajšiemu Gemerskému župnému múzeu.

„Všetkých srdečne pozývame na prehliadku,“ doplnila na záver Mareková, podľa ktorej 3. septembra Gemersko-malohontské múzeum oslávi 135 rokov svojej existencie.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross