No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V R. Janovciach si opäť pochutnali na zabíjačkových špecialitách, otestovali aj nové pódium

Desiatky tanečníkov a muzikantov sa v sobotu, 27. apríla, vystriedalo na novom pódiu, pristavenom za kultúrnym domom v Rimavských Janovciach. Využili ho oficiálne pri kultúrnom programe, ktorý bol súčasťou tradície zabíjačkových hodov. Doteraz si v obci pódium požičiavali a umiestnené bolo v strede námestia, nové postavili v rámci rekonštrukcie kultúrneho domu. Investícia do pódia ich podľa starostu obce Stanislava Krahulca vyšla na 3-tisíc eur a financovali ju z vlastných zdrojov a pomocou vlastného stolára. „Obecné zastupiteľstvo to schválilo a potom to aj zhotovil," povedal pre Rimava.sk Krahulec.

Podľa jeho slov sa aj takýmito aktivitami postupne pripravujú na okrúhle výročie, ktoré budú mať o dva roky. Obec vtedy oslávi 800 rokov od prvej písomnej zmienky. „Dnes na pódiu stojíme premiérovo," povedal v príhovore starosta, podľa ktorého sa na ňom predstavili aj niektoré ich domáce tanečníčky, ktoré pôsobia vo FS Háj. Na pódiu im hrala tentokrát aj živá hudba, zatancoval aj Új Gömör z Rimavskej Soboty. Atmosféru spríjemnil spevom a harmonikou Milan Matuška a neskôr aj Mária Pákoová so skupinou ako aj ženská spevácka skupina Čerenčianka.

Okrem zabíjačkových špecialít bolo aj tento rok k dispozícii niekoľko guľášov. Pripravili ich spoločenské organizácie, Matica slovenská, Csemadok, poľovníci, súkromne hospodáriaci roľníci či dobrovoľní hasiči.

Obec má viac ako 1300 obyvateľov so stúpajúcou tendenciou. Ako ďalej uviedol starosta obce, doposiaľ obnovili zbrojnicu, park pri kostole či interiér a strechu kultúrneho domu. Minulý rok postavili z eurofondov cyklocestu, ktorá spája obec s neďalekou osadou Močiar pri Kurinci.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross