No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V regióne Gemer-Malohont sa vyskytli prípady žltačky

cakarenV regióne Gemer-Malohont sa vyskytli tri prípady vírusu žltačky typu A (VHA). Rimava.sk o tom informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica, Mária Tolnayová.Jeden prípad žltačky hlási podľa jej slov RÚVZ v okrese Lučenec, kde sa ochorenie VHA objavilo u 15-ročného chlapca, žiaka špeciálnej základnej školy vo Fiľakove. Ako ďalej Tolnayová priblížila, jeho rodičia sú bezdomovci a chlapec žije aj so svojou sestrou vo fiľakovskom Detskom domove. „Na infekčnej ambulancii je od konca februára liečený pre chronickú vírusovú hepatitídu typu C (VHC) a preto bol z dôvodu liečby dňa 7. marca hospitalizovaný na infekčnom oddelení lučenskej nemocnice. V anamnéze má injekčný spôsob konzumácie drog, ako aj tetovanie. Protiepidemické opatrenia epidemiológovia vykonali v detskom domove aj v škole,“ uviedla hovorkyňa.

Ďalšie dva prípady VHA sa potvrdili v okrese Revúca. Podľa hovorkyne ide o 8-ročné dievča a 6-ročného chlapca z lokality s veľmi nízkym hygienickým štandardom – z osady Muránska Dlhá Lúka. „Deti sú hospitalizované na Infekčnom oddelení nemocnice Lučenec. V ohnisku nákazy bola v rámci protiepidemických opatrení nariadená dezinfekcia, ako aj vakcinácia proti VHA všetkých priamych kontaktov, vrátane kolektívnych zariadení - ZŠ a MŠ v Muránskej Dlhej Lúke,“ doplnila.

RÚVZ Lučenec hlási aj jedno potvrdené sporadické ochorenie anikterickej formy (hepatitída bez zožltnutia) na VHA u 8-ročného chlapca z lokality s veľmi nízkym hygienickým štandardom z obce Turčok. Podľa Tolnayovej je dieťa hospitalizované na Infekčnom oddelení v Lučenci. Rovnako aj tu nariadili epidemiológovia v ohnisku nákazy v rámci protiepidemických opatrení dezinfekciu ako aj vakcináciu všetkých priamych kontaktov, vrátane kolektívneho zariadenia – základnej školy Sirk.

Žltačku hlásia aj v Brezne

„RÚVZ Banská Bystrica hlási za okres Brezno jeden prípad ochorenia na vírusovú žltačku typu A (VHA). Ochorel 9-ročný žiak základnej školy v Brezne. Ako uviedli epidemiológovia, po zániku posledného ohniska VHA po nedávnej vlečúcej sa epidémii žltačky typu A v okrese Brezno ide o novovzniknuté ohnisko. Protiepidemické opatrenia boli zabezpečené, vo vyšetrovaní odborníci pokračujú,“ podotkla Tolnayová.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross