No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V rezbárskej dielni dokáže stráviť hodiny

24. februára 2019 |  | |

V spolupráci s Miestnou akčnou skupinou MALOHONT Vám prinášame sériu článkov predstavujúcich producentov kvalitných miestnych výrobkov, disponujúcich značkou „Regionálny produkt GEMER-MALOHONT“. Viac informácií  o regionálnom produkte nájdete tu…

Július Pravotiak - Drevené lyžice a lyžičky

Július Pravotiak z Hrnčiarskej Vsi sa rezbárstvu venuje už viac ako 25 rokov. Začínal ako samouk. K jeho prvotinám patrilo pár výrobkov pre synov, no postupom času sa remeslu začal venovať intenzívnejšie. Zapáčilo sa mu opracúvať drevo ručne, bez použitia strojov, len pomocou rezbárskych nožov. Pri svojej práci spája vlastnú fantáziu s inšpiráciou, ktorú mu ponúka samotné drevo svojou kresbou a pestrým sfarbením. Drevené lyžice a lyžičky z jeho dielne sú vhodné ako dekorácia, ale aj na bežné používanie. Sú rôznych veľkostí a tvarov, pričom je každá jedna špecifická a originálna. Vyrezáva ich prevažne z lipového dreva. Okrem jednoduchých lyžíc a lyžičiek u neho nájdete aj kúsky zdobené plastickou či figurálnou rezbou.

Spomínate si, aké boli Vaše začiatky?
Už ako školák som rád modeloval zvieratká a iné predmety z plastelíny. Hlina ma ale nikdy nebavila, zdala sa mi byť špinavá. Postupne som začal inklinovať k drevu, zrejme aj preto, že prastarý otec bol tesár. Páčilo sa mi sfarbenie dreva, zvláštnosť vône a všetky jeho vlastnosti. Zaúčal som sa sám, nemal som žiadneho učiteľa. Inšpirácie som čerpal z literatúry, kde som si vyhľadal rôzne poznatky o pastierskom náradí a postupne som skúšal vyrezávať prvé lyžice. Bolo to náročné aj v tom, že som potreboval špeciálne nože, ktoré boli drahé. Spočiatku nebola ľahká ani samotná práca s drevom, pretože som nemal dostatok skúsenosti a učil som sa aj na vlastných chybách.

Kde tvoríte?
Momentálne pracujem vo svojej maličkej dielni pri dome, v ktorej dokážem stráviť hodiny a hodiny. Odbehnem si urobiť kávu a nakoniec odtiaľ nevyjdem aj niekoľko hodín. Je to ako s každým remeslom, pokiaľ to človeka chytí, tak nedokáže od nového výrobku odísť, pokiaľ ho nedokončí. Mám tu aj svoju záhradu, kde sa nachádza viacero ovocných stromov, takže drevo využívam často aj z nej. Ak už potrebujem použiť lipové, či iné, tak hľadám v lesoch, odkiaľ si menšie kúsky prinesiem.

Aké najrôznejšie výrobky by sme našli u Vás doma?
Venujem sa rôznym druhom výrobkov z dreva od príveskov a kľúčeniek, cez zvieratká, postavy ľudí či vyrezávané obrázky až po lyžice a lyžičky, na ktoré som získal regionálnu značku.

Z akého dreva vyrábate tieto produkty?
Mojimi rukami prešli rôzne druhy dreva, kým som získal poznatky o tom, ktorý druh je na aký predmet vhodný. Napríklad lyžice je vhodné vyrábať z lipy alebo brezy. Už pri kreatívnej fáze ma ovplyvňuje samotná textúra dreva.

Akým spôsobom postupujete pri výrobe?
Nemám predkreslené modely, takže všetky lyžice aj ostatné výrobky sú jedinečné. Pokiaľ mám väčší kus dreva, začínam jeho spracovaním na menšie časti. Potom pokračujem strúhaním do očakávaného tvaru, po ktorom nasleduje práca so šmirgľom, kedy zaobľujem drobné chyby. Na záver upravujem moje výrobky voskom. Všetko je to ručná práca, takže stroje používam len minimálne.

Koľko času strávite nad jednou lyžicou?
Výroba jednoduchej lyžice trvá zhruba pár hodín. Ak je drevo tvrdšie, tak je to samozrejme viacej. Z môjho pohľadu obyčajné drevo, ktoré sa mnohým zdá, že je vhodné hodiť do ohňa, má svoju jedinečnú krásu, zaujímavé línie a to, že z neho dokážem niečo vyrobiť, to je rozprávkové.

Pritrafia sa aj úrazy?
Sú neodmysliteľnou súčasťou práce. Keď je dláto ostré, vtedy ide ako píla a nehrozí nič, no keď sa pritupí, tak prichádzajú aj úrazy. Niektoré dni sú smoliarske, iné sú lepšie.

Čím sú Vaše lyžice výnimočné?
Životnosť jednej lyžice je dlhšia ako jeden človek. Najstaršia, ktorú mám doma, má zhruba 20 rokov. Moje lyžice sa vizuálne odlišujú svojou rúčkou, pretože je iná ako pri iných výrobcoch, no aj tie moje sa od seba vzájomne odlišujú podľa toho, na čo sú určené.
Kontakt na výrobcu:
Július Pravotiak
Pondelok 97
980 13 Hrnčiarska Ves
+421 903 890 866
[email protected]

Predajné miesto: Priamo u výrobcu po predchádzajúcej dohode.

Produkty z regiónu Gemer-Malohont, ktoré vznikajú pod rukami miestnych ľudí, nájdete pod označením regionálny produkt GEMER-MALOHONT. Cieľom regionálneho značenia je zviditeľnenie a podpora miestnych produktov, v ktorých sa spája tradícia a vzťah k tomuto regiónu. Za každým z nich sa skrýva príbeh, o ktorý sa s nami podelili ich výrobcovia v rámci série rozhovorov Príbehy regionálnych produktov.

Rozhovory s držiteľmi značky regionálny produkt GEMER-MALOHONT realizovala v roku 2018 Miestna akčná skupina MALOHONT s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Rozhovor viedol Matej Kováč
Foto: Petra Rapčanová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross