No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Rim. Sobote obnovili knižnicu Mateja Hrebendu, doplnili aj knižničný fond

Čitatelia a návštevníci Knižnice Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote budú mať vo vynovených priestoroch lešie podmienky a rozšírený výber kníh. Koncom minulého roka opravili priestory za približne 50-tisíc eur. Ako ďalej Rimava.sk informovala Rita Herczegová, poverená riaditeľka z Knižnice Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote, financie získali ešte v minulom roku. Približne 41-tisíc eur podľa nej prispel zriaďovateľ, Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý obnovuje regionálne knižnice vo svojej správe. Samotná knižnica zo svojho rozpočtu podľa Hercegovej vyčlenila na práce 5-tisíc eur.

„Práce prebiehali od novembra, momentálne finišujeme s nábytkom. V utorok sme otvorili knižnicu už vo vynovených priestoroch“, uviedla Rita Herczegová, podľa ktorej počas prác rekonštruovali kanalizáciu, izolovali vlhké múry a čitáreň premiestnili do vestibulu. „V rámci revitalizácie vestibulu sme upravili dlažbu, maľovali, a zakúpili nový nábytok, regále na časopisy a re/deaktivátory," dodala Herczegová k úpravam knižnice.Okrem spomínanej väčšej rekonštrukcie v uplynulom období z prostriedkov zriaďovateľa vymenili akumulačné kachle a opravili priečelie budovy. „Okrem toho bola vypracovaná projektová dokumentácia na zateplenie podkrovia v sume 1 800 eur, boli zakúpené počítače v sume 2 000 eur. Knižnica tiež získala príspevok od zriaďovateľa na aktualizáciu svojho Google profilu,“ doplnila Herczegová. Zároveň podotkla, že na doplnenie knižničného fondu získali peniaze z rôznych zdrojov - od zriaďovateľa, z projektov Fondu na podporu umenia, z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín a z Úradu vlády. „Z celkovej sumy 21 500 eur bolo približne 5 000 eur vyčlenených na nákup literatúry pre deti aj dospelých v maďarskom jazyku,“ dodala na záver Herczegová.

Knižnica je k dispozícii obyvateľom mesta a okresu Rimavská Sobota, ako aj spádovej oblasti okresu Revúca. Metodicky usmerňuje spolu takmer 50 knižníc. Jej členom sa môže stať každý občan, ktorý sa u nich zaeviduje, splní potrebné administratívne úkony a rešpektuje platný výpožičný poriadok.

Zdroj. Rimava.sk, FOTO: Archív Knižnice Mateja Hrebendu


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross