No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vianočné oblátky kedysi piekli kňazi aj učitelia

4. decembra 2013 |  | | |

Vianocne oplatkyVianočné oblátky, ktoré ani dnes nemôžu chýbať na štedrovečernom stole, kedysi piekli a roznášali kňazi. V cirkevných školách ich pripravovali učitelia, týždeň pred Vianocami potom chlapci roznášali oblátky po domoch, pripojili aj vinš. Dostali za to potraviny, peniaze pre učiteľa či drobnú odmenu. Vianočným oblátkam sa prikladali aj magické účinky. Odkladalo sa z nich do siatin, na liečenie, ochranu pred požiarom či okiadzanie. Na výrobu tradičného obradového pečiva z nekvaseného cesta slúžili železné formy. Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote ich počas decembra predstavuje návštevníkom ako predmet mesiaca.

„Formy na výrobu oblátok majú podobu veľkých železných klieští, ktoré sú ukončené okrúhlymi, prípadne obdĺžnikovými platňami. Na vnútornej strane platní je razený geometrický, rastlinný alebo figurálny dekor,“ priblížila Martina Mareková. Ako doplnila, najčastejším motívom je šesťcípa hviezda s krížom. Na formách je podľa jej slov tiež razené datovanie a iniciály výrobcu alebo majiteľa.

V zbierkovom fonde Gemersko-malohontského múzea sa nachádza niekoľko železných foriem na výrobu oblátok, datovaných do prvej polovice 20. storočia. „Najstaršia pochádza z roku 1865 z kúpeľného mestečka Číž, používaná v rodine Hanvayovcov,“ podotkla Mareková.

Záver roka je venovaný aj výstave fotografií

Posledný mesiac v roku patrí v Gemersko-malohontskom múzeu aj autorskej výstave fotografa Maroša Detka z Revúcej, ktorý sa fotografovaniu venuje od roku 1967 a zameriava sa na prírodné krásy Slovenska. Návštevníci tak uvidia vzácne aj bežné druhy vtákov, cicavcov, hmyzu a rastlín, napríklad kamzíka vrchovského, sysľa pasienkového, včeláriky zlaté, sýkorku belasú či endemický lykovec muránsky. Vystavený bude aj cyklus fotografií Tatranský príbeh, ktorému bola udelená Cena poroty v súťaži Poľovníctvo vo fotografii vo Svätom Antone.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross