No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: V Rimavskej Sobote sa opäť stretli stovky milovníkov maďarskej literatúry z celého Slovenska

celostatna-sutazV Rimavskej Sobote sa po roku opäť na celoštátnej súťaži v prednese poézie a prózy v maďarskom jazyku stretli stovky milovníkov literatúry z celého Slovenska. Súťažilo sa v siedmich kategóriách, poézia, próza od najmladších po dospelých, zhudobnené básne a divadlá poézie. Ako pre Rimava.sk uviedla členka organizačného výboru Elvíra Povinská, tento rok účasťou opäť prekonali minulé roky, keď mali približne 300 súťažiacich. S doprovodom, vystupujúcimi umelcami, hosťami, porotou a organizátormi ich bolo spolu viac ako 480. „Tento rok sme mali len súťažiacich približne viac o stovku, aj porotcov bolo až 18,“ doplnila Povinská, podľa ktorej počet súťažiacich navýšili hlavne divadlá, ktorých bolo osem. Organizátori mali tak čo robiť, z rekordných čísel Povinská spomenula napríklad počet vydaných obedov, ktorých v piatok bolo až 485.

Súťažiacich vyhodnocovala porota, ktorá udeľovala bronzové, strieborné alebo zlaté pásma. Z domácich sa najviac darilo skupine Csillagvirág z R. Soboty, ktorá medzi zhudobnenými básňami skončila na 2.mieste so zlatým pásmom.
Súčasťou 25. ročníka celolovenskej súťaže Mihálya Tompu, ktorá sa konala od štvtrka 28. apríla do nedele 1. mája, bol aj bohatý sprievodný program. Podľa organizátorov program pod názvom „flash mob“ vymysleli a realizovali dvaja členovia poroty pre zhudobnené básne, jeho autorom je Tóth Árpád predseda poroty a realizátorom Tóbisz Titusz rodák z Rimavskej Soboty, ktorý je v súčasnosti už operným spevákom a ako mladý chlapec sa tiež zúčastnil tejto súťaže.

„Stretli sa po prvýkrát, išlo o improvizáciu,“ zdôraznila Povinská. Podľa jej slov keďže išlo o 25. ročník, do sprievodných programov zaradili ľudí, ktorí sa spájajú práve s touto súťažou alebo Rimavskou Sobotou. „Buď začínali alebo dlhé roky chodievali sem do poroty,“ zdôraznila.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Fanny Szászi, VIDEO: Palócvidéktv


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross