No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vieme, aké logo bude na regionálnych produktoch Gemera-Malohontu

23. mája 2014 |  | | |

regionalny produktNa včerajšom informačnom seminári na Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach predstavili víťazný návrh loga regionálnej značky pre produkty z regiónu Gemer-Malohont. Ako  Rimava.sk informovala Miroslava Vargová, koordinátorka projektu spolupráce MAS Malohont, ústredným motívom je krčah, symbol hrnčiarstva. „V minulosti patrilo hrnčiarstvo medzi najvýznamnejšie remeselné výroby Gemera-Malohontu, čo súviselo najmä s bohatými ložiskami kvalitnej ohňovzdornej hliny. Vďaka nej boli produkty z nášho regiónu vyhľadávané na jarmokoch doma aj v zahraničí," priblížila Vargová.

víťazný návrh loga

víťazný návrh loga

Ako spomenula, hlina zároveň predstavuje zdroj obživy a prvok, ktorý spája obe časti regiónu Gemer-Malohont, čo je aj snahou regionálneho značenia produktov. Vzťah k regiónu, tradície a podiel ručnej práce charakteristický pre hlinený krčah bude možné už čoskoro nájsť v kvalitných miestnych výrobkoch označených značkou - regionálny produkt GEMER-MALOHONT.

Na včerajšom seminári sa podľa Vargovej stretlo 25 záujemcov z radov včelárov, poľnohospodárov, remeselníkov, ale aj starostov či dobrovoľníkov prevažne z územia MAS Malohont. Svoje zastúpenie tu však mal aj juh regiónu. Na základe diskusií sa účastníci dohodli na spracovaní loga v ďalších farebných alternatívach, vo farbách typických pre hlinu a keramiku ako je hnedá, okrová či zelená.

Program pokračoval odovzdávaním skúseností z partnerskej MAS Partnerstvo Krtíšskeho Poiplia, ktoré úspešne koordinuje regionálne značenie HONT. Dopoludňajší blok uzavrela prezentácia rodinnej pivnice a vinohradov Zsigmond z Vinice, ktorá bola spojená s degustáciou vín. Označenie regionálny produkt HONT získali v roku 2013 na skupinu výrobkov, ktorou je hrozno a všetky vína s chráneným označením pôvodu - akostné vína s prívlastkom.

Účastníkov stretnutia včera oboznámili aj s legislatívou v oblasti registrácie označenia ako ochrannej známky. Predstavili im možné okruhy certifikácie, ktorými sú výrobky aj služby aj kritériá pre výrobcov. Ďalšie stretnutie je naplánované už o dva týždne, 4. júna.

"V prípade, že ste sa nemohli zúčastniť tohto seminára, ešte stále sa môžete pridať k tým, ktorí sa budú podieľať na vytvorení regionálneho značenia miestnych produktov v našom regióne," uviedla Miroslava Vargová a podotkla, že miesto upresnia na stránke MAS Malohont.

V júni sa podľa jej slov bude konať aj informačná návšteva do regiónu Hont, kde sa budú môcť účastníci z nášho regiónu stretnúť s certifikovanými výrobcami, nahliadnuť do ich výroby a ochutnať ich produkty. Na príkladoch z praxe budú môcť priamo na mieste ešte lepšie pochopiť význam regionálneho značenia nielen pre miestnych výrobcov a spotrebiteľov, ale aj pre región ako celok.

Informačný seminár sa konal v rámci projektu spolupráce, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka v rámci Programu rozvoja vidieka SR 2007 - 2013.

informačné stretnutie
informačné stretnutie
Zdroj: MAS Malohont, Rimava.sk Sponzorovaný článok

Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross