No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vo Fiľakove vynovili škôlku, využili na to niekoľko zdrojov

Po viac ako pol roku sa do materskej školy (MŠ) na Štúrovej ulici vrátil život. V pondelok, 18. februára, popoludní odovzdali takmer komplexne zrekonštruovanú budovu do užívania. Rekonštrukcia MŠ na Štúrovej ulici sa skončila. Deti, pedagógovia i rodičia sa môžu tešiť z vynovenej budovy, do ktorej mesto zainvestovalo 726 tis. eur. Tie vyskladalo z viacerých zdrojov. Rimava.sk o tom informovala hovorkyňa mesta Klaudia Kovácsová.

Zdroje podľa jej slov pochádzali z Integrovaného regionálneho operačného programu, z ktorého sa mestu podarilo získať 428 tis. eur, vláda počas výjazdového rokovania prispela špeciálnou dotáciou vo výške 57 tis. eur, 170 tis. mesto vyčlenilo z väčšieho úveru, 46-tis. pridalo z vlastného rozpočtu. Ako ďalej uviedla, mestský podnik Filbyt zároveň zrekonštruoval kotolňu škôlky za vyše 25 tis. eur. Z týchto peňazí sa podarilo znížiť energetickú náročnosť budovy – zateplili sa fasáda aj strecha, vymenili sa všetky okná a dvere a vyriešil sa aj problém s teplou vodou.

„V škôlke pribudol, namiesto 16-tich osobitných bojlerov, centrálny systém na ohrev vody. Okrem spomínanej rekonštrukcie kotolne sa ďalej obnovili všetky sociálne zariadenia, zamuroval sa jeden balkón a pribudla nová prístavba. Vďaka nej sa podarilo navýšiť kapacitu škôlky na súčasných 154, teda o 15 nových miest,“ ozrejmila a dodala, že spolu s rozšírením kapacity v MŠ na Daxnerovej ulici tak v poslednom období v meste pribudlo 35 nových miest pre deti. Rozširovanie kapacít má pomôcť aj pri zavedení povinnej predškolskej dochádzky pre deti od 5-tich rokov, ktoré sa predpokladá od budúceho roka.

Riaditeľka MŠ Helena Kecskemétiová vníma rekonštrukciu pozitívne. Podľa jej slov budovu postavili v roku 1979 a odvtedy väčšími zmenami neprešla. „Výnimkou bola len rekonštrukcia strechy v roku 2013, lebo zatekala,“ povedala. Majú za sebou náročný rok, nakoľko sa počas rekonštrukcie museli vysťahovať a prevádzka škôlky bola rozdelená do priestorov ostatných školských a predškolských zariadení. „Chcem sa im preto ešte raz poďakovať, lebo nám vychádzali maximálne v ústrety. Tiež rodičom za ich trpezlivosť a pomoc. V neposlednom rade zriaďovateľovi a pracovníkom VPS. Myslím si, že budova je teraz krásna, zmenila sa na nepoznanie. Čaká nás už iba revitalizácia zelene, ktorú zrealizujeme spolu s deťmi na jar,“ uzavrela.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: Mesto Fiľakovo


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross