No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vo väčšine obcí v okrese bodoval Maňka, v Jesenskom či vo Vyšnom Skálniku Kotleba

volby bbsk 2013Vo väčšine obcí Rimavskosobotského volebného obvodu získal najviac hlasov vo voľbách predsedu kraja Vladimír Maňka. Výnimkou bolo Jesenské, Krokava, Ratkovská Lehota či Vyšný Skálnik, kde bodoval Marian Kotleba. Aj v Hodejove mal viac hlasov ako súčasný župan, stačili mu však len na druhé miesto, hneď za Ladislavom Fízikom.

Ako vyplýva z oficiálnych výsledkov sobotňajších krajských volieb, vo volebnom obvode Rimavská Sobota vyhral voľby predsedu kraja Vladimír Maňka, ktorého podporilo 6 348 voličov, Marianovi Kotlebovi tu odovzdalo svoj hlas 2 935 ľudí. V niektorých obciach boli rozdiely medzi kandidátmi minimálne, v niektorých dokonca Kotleba vyhral. V Jesenskom získal 58 hlasov (Maňka o tri menej), v Krokave dostal 7 a v Ratkovskej Lehote 12 hlasov, čo bolo v oboch prípadoch o jeden hlas viac ako mal súčasný župan. Vo Vyšnom Skálniku zakrúžkovalo Kotlebu 19 voličov, Maňku 13. V Ratkovskej Suchej mali obaja kandidáti rovnaký počet hlasov.

V Hodejove skončil Maňka až na treťom mieste s počtom hlasov 37. Kotlebu tu volilo 47 ľudí, víťazom sa však stal Ladsilav Fízik so 49 hlasmi.

Takmer štyristo voličov mal Kotleba aj v Hnúšti, Maňka tu získal 508 hlasov. V Tisovci volilo súčasného župana 357 ľudí, Kotlebu 262. Z okresného mesta si Kotleba pripísal 899 hlasov, Maňka 1 617.

V obciach Čierny Potok, Kraskovo, Lehota nad Rimavicou, Nižný Skálnik, Rimavská Baňa, Rimavské Brezovo, Rovné, Studená, Teplý Vrch či Veľké Teriakovce bol medzi Maňkom a Kotlebom rozdiel menší ako desať hlasov.

Obaja kandidáti postúpili do druhého kola volieb, ktoré predseda NR SR Pavol Paška vyhlásil na sobotu, 23. novembra. Voliť sa bude ešte v piatich krajoch.

Označenie za extrémistu podľa Kotlebu uráža jeho voličov

Postup Mariana Kotlebu do druhého kola vyvolal vlnu reakcií a bol prekvapením aj pre súčasného župana Vladimíra Maňku. Premiér Robert Fico však včera v televíznej diskusii uviedol, že sa o víťazstvo Maňku v druhom kole neobáva. " My nie sme nervózni, žiadny extrémizmus neporazí ľavicového politika," povedal.
Marian Kotleba vníma označovanie svojej osoby a strany Ľudová strana Naše Slovensko za extrémistickú ako prejav strachu zlodejov, že im niekto príde narobiť do ich košiara poriadky. Reagoval tak na včerajšom brífingu na stanoviská politikov k jeho postupu do druhého kola voľby, najmä na výroky premiéra Roberta Fica. „Osobne ma mrzí to, že si tu premiér štátu dovolí urážať ľudí, ktorí nám dali dôveru, označovať ich rozhodnutie za nejaké extrémistické. A keď už pán premiér rozprával o tom, že Smer zvíťazil, môj argument bude, že Kotleba, ako podľa nich extrémista a neviem čo všetko, získal ako poslanec viac hlasov ako ktorýkoľvek smerácky poslanec v celej republike,“ uviedol Kotleba.

Zdroj: Rimava.sk, SITA


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross