No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Výstavy, ktoré zaujmú dámy, remeselníkov i milovníkov prírody

perex-vystavaAko vidia korisť dravé vtáky? Ako živočíchy pomocou svojho čuchu nájdu koniec pachovej stopy? Na to, aby ste to zistili či dokonca vyskúšali nemusíte mať superschopnosti 🙂 Stačí ak navštívite výstavu v Gemersko-malohontskom múzeum v Rimavskej Sobote, kde si pre vás pripravilo Bratislavské regionálne ochranárske združenie od 12. októbra výstavu s názvom Život hraboša severského panónskeho. Počas výstavy, ktorá potrvá až do 30. novembra budete môcť okrem vyššie spomínaného nazrieť aj do hrabošej nory, vyskúšať si určovanie drobných cicavcov vo vývržkoch sov a mnoho ďalších aktivít.

Niečo pre priaznivcov tradičného remesla

Mestské kultúrne stredisko a Hradné múzeum vo Fiľakove otvárajú v najbližších dňoch dve výstavy. Tá prvá bude patriť remeslu, konkrétne tomu obuvníckemu, a na tej druhej si na svoje prídu najmä dámy, kde na nich čakajú ručne robené šperky a hodvábne šatky.

„Šuster drž sa svojho kopyta!“ Tak znie názov výstavy Východoslovenského múzea v Košiciach, ktorej vernisáž sa uskutoční v piatok, 14. októbra od 17:00 hod. v galérii Mestského vlastivedného múzea vo Fiľakove. Ako ďalej Rimava.sk informovali z Hradného múzea vo Fiľakove, výstava prezentuje históriu obuvníckeho a čižmárskeho remesla v Košiciach od stredoveku až po jeho tradície v 20. storočí. Vystavený bude bohatý materiál cechov obuvníkov i čižmárov – listiny, zvolávacie tabuľky, vandrovné knižky, pečatidlá cechov a cechových majstrov. „Nebudú chýbať ani ukážky najstaršej košickej obuvi z konca 14. storočia a zvyšky čižmy z 15. storočia,“ uvádza Hradné múzeum. Patričnú časť výstavy však tvorí nástrojové vybavenie obuvníckej dielne z prvej tretiny 20. storočia s charakteristickými obuvníckymi nástrojmi – šidlami a kladivkami a tiež drevenými kopytami na obuv a čižmy. Výstavu, ktorá bude sprístupnená do 9. decembra, otvorí jej kurátor Dárius Gašaj, archeológ Východoslovenského múzea.

Na výstave šperkov a šatiek si dámy prídu na svoje

Aj dámy si v najbližších dňoch prídu na svoje. Priestory Mestského kultúrneho strediska vo Fiľakove budú od 15. do 22. októbra patriť výstave koralových šperkov a hodvábnych šatiek. Autorkami výstavy pod názvom Variácie sú Alica Stanczová a Zsuzsa Juhász z Nových Zámkov. Rimava.sk o tom informovala Andrea Illés Kósik, riaditeľka MsKS vo Fiľakove.

Podľa jej slov na výstave budú predvedené také dámske doplnky a šperky, ktoré sú určené v prvom rade na nosenie. „Sú určené hlavne dámam, ktoré majú rady jedinečné ručne robené doplnky,“ dodala riaditeľka. Ako zároveň spomenula, diela Alice Stanczovej – jej koralkové šperky sú robené na mieru každej zákazníčke – sú jedinečné, ako každá zo žien. „Alica sa však okrem výroby koralkových šperkov a unikátnych kolekcií venuje aj organizovaniu kurzov pre deti a dospelých,“ poznamenala.

Zsuzsa Juhász pracuje podľa riaditeľky ako vychovávateľka, založila školské bábkové divadlo, kde sama pracuje na príprave kulís, dekorácií a bábok. Ako ďalej riaditeľka Illés Kósik prezradila, práve toto jej nevšedné hobby ju priviedlo k maľovaniu hodvábnych šatiek, ktoré jej doslova učarovali.

O prácach Alice Stanczovej a Zsuzsa Juhász za všetko hovorí vyjadrenie kurátorky výstavy Ildikó Száz: „Rovnako ako v hodvábnych šatkách, tak aj v koralkových šperkoch sa odráža životná sila ich autoriek, ich zmysel pre krásu a neha. Každý z týchto doplnkov je majstrovské dielo, ktoré čaká na dokončenie – na ženu, ktorá ich bude s hrdosťou nosiť.“

Výstava pod názvom Variácie bude otvorená v sobotu, 15. októbra o 16:30 hod. v budove Mestského kultúrneho strediska vo Fiľakove. Počas otvorenia vystúpia žiaci ZUŠ vo Fiľakove, Annamária Koronczi a Branislav Lipták, ktorých pripravoval Péter Fehér.

„Po vernisáži o 17.00 hodine sa začne v MsKS vo Fiľakove galaprogram celoslovenského festivalu zhudobnených veršov v réžii Csemadoku a Novohradského osvetového strediska v Lučenci,“ uzavrela riaditeľka MsKS.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross