No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Začala sa sezóna kliešťov. Infikované môžu prenášať nepríjemné ochorenia

Prebúdzajú sa v marci, v apríli začnú útočiť a svoje obete si hľadajú až do októbra. Reč je o neželaných „hosťoch“ z prechádzky v prírode - kliešťoch. A práve v apríli začína sezóna kliešťov, pričom najviac ich je v máji a júni. Pre človeka sú nebezpečné tým, že infikované kliešte môžu prenášať ochorenia ako lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu.

Lymská borelióza sa prejavuje únavou, bolesťou hlavy, svalov, kĺbov, horúčkou, niekedy suchým kašľom, či obrnou lícneho nervu. Ako ďalej uvádzajú odborníci z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR), toto ochorenie sa lieči antibiotikami, neliečená môže spôsobiť dlhotrvajúce, niekedy aj doživotné ťažkosti, problémy so srdcom, kĺbmi i nervovým systémom. „Proti lymskej borelióze neexistuje očkovacia látka, ani po prekonaní ochorenia si človek nedokáže vytvoriť imunitu a môže ochorieť znova,“ avizujú epidemiológovia. V prípade kliešťovej encefalitídy však existuje očkovacia vakcína, ktorá chráni organizmus tri roky a po prvom preočkovaní až päť rokov. Toto ochorenie prebieha podľa odborníkov v dvoch vlnách, na začiatku pripomína virózu s bolesťami hlavy, zvýšenou teplotou, tečením z nosa, pokašliavaním. „Po troch až piatich dňoch príznaky ustupujú, no po týždni nastupuje druhá fáza s vysokými teplotami, bolesťami hlavy podobnými migréne, stuhnutím šije. V najzávažnejších prípadoch môže choroba viesť až k ochrnutiu,“ upozorňujú odborníci.

Ako sa chrániť proti kliešťom?

Pri prechádzkach v prírode by sme mali nosiť svetlejší odev s dlhými rukávmi, dlhé nohavice, vhodnú obuv a na nekryté miesta tela nastriekať repelent. „Po návrate z výletu si prezrite dôkladne telo, najmä hlavu, krk, podpazušie, pupok, slabiny a nohy. Kliešte sa zvyknú dostať aj do vlasatej časti hlavy a za uši. Ak si nájdete prisatého kliešťa, ihneď ho odstráňte. Prezrite si a poriadne vytraste šaty, osprchujte sa,“ uvádzajú epidemiológovia, podľa ktorých prisatého kliešťa odstraňujeme pinzetou, ktorú pritlačíme čo najbližšie ku koži. Kliešťa vyťahujte pomaly kývavým pohybom bez točenia. Miesto hneď dezinfikujte jódovou tinktúrou, prípadne silnejším alkoholom. Na kliešťa podľa odborníkov nekvapkajte olej, ani ho nepotierajte masťami. Chybou je i vyťahovať ho krúžením pomocou navlhčeného tampónu. „Takýmto spôsobom ostane vnútri fixačný orgán – chobôtik. Podobá sa skobe so zúbkami a spolu s klepietkami vytvára kanálik, ktorým kliešť cicia krv.“

Prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy v regióne

Podľa zoznamu, ktorý spracoval ÚVZ SR sú prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy v rámci regiónu v katastri obce Rimavská Sobota (Dúžava, Kurinec, Nižné Valice, Sabová), k.o. Hrachovo, Husiná, Klenovec, Kociha, Lehota nad Rimavicou, Radnovce, Rimavská Baňa, Rimavská Sobota, Svetlá, Stará Bašta, Sútor, Španie Pole, Tisovec, Vyšná Pokoradz, Zacharovce, Gemerský Jablonec.

Zdroj: Rimava.sk, ÚVZ SR


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross