No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Začiatkom roka hasili lesný požiar v ťažko dostupnom teréne, úmyselné podpálenie nevylúčili

4. januára 2020 |  | | | |

Netradične už začiatkom roka horel les nad Tisovcom v okrese Rimavská Sobota. V ťažko dostupnom teréne, kde sa teplota pohybovala okolo bodu mrazu, ho včera hasili desiatky hasičov zo širokého okolia. Nešlo o cvičenie, hasiči nevylučujú úmyselné podpálenie. Prípadom sa zaoberá polícia, ktorá vypočúva svedkov udalosti. Ako pre Rimava.sk uviedol Marián Brádňan z HaZZ Rimavská Sobota, takýto požiar v lesnom teréne a za takýchto podmienok nieje bežný.

"Určite to nevzniklo náhodným spôsobom. Príčina je v šetrení," povedal Brádňan, podľa ktorého nemôžu zatiaľ vylúčiť úmyselné založenie požiaru. Podľa jeho slov im pomohli mínusové teploty ako aj mierne sneženie, pri zásahu však riskovali zapadnutie veľkej techniky a k miestu požiaru sa dostali iba jedným cisternovým autom. V ťažko dostupnom teréne boli automaticky nasadené viaceré štvorkolky, ktorými vyviezli desiatky hasičov aby mohli na viacerých miestach zasahovať pomocou jednoduchých hasiacich prostriedkov.Od starého družstva, kde mali hasiči hlavné stanovište trvala cesta k miestu zásahu ťažko dostupným terénom asi 40 minút. Požiar sa hasičom podarilo uhasiť za približne štyri hodiny. Podľa Brádňana im k organizácii pri takýchto požiaroch pomáhajú cvičenia, no veľkou pomocou boli dobrovoľní hasiči z Klenovca a Muráňa. "Najmä v Klenovci disponujú technikou, starou Tatrou 148, ktorá má lepšiu priechodnosť v lesnom teréne," podotkol Brádňan. Zároveň dodal, že títo hasiči pochopili, že dobrovoľníctvo je nielen o súťažiach, ale aj o zásahoch a výpomoci profesionálom. "Každú dennú a nočnú hodinu sú pripravení na zásah, spolupracujú významne pri požiaroch aj mimo ich rajón," uzavrel.

Pri požiari zasahovalo takmer 40 hasičov v lokalite Korimovo, 33 príslušníkov bolo zo staníc z Rimavskej Soboty, Hnúšti, Brezna, Banskej Bystrice, Zvolena či Pliešoviec ako aj šesť členov DHZO z Klenovca a Muráňa. „V nedostupnom teréne sme zasahovali na našej cisternovej automobilovej striekačke Tatra 148,“ uviedol veliteľ DHZO Klenovec Ján Sihelský na margo včerajšieho požiaru. Podľa jeho slov vyrazili veľmi rýchlo k požiaru krátko po 16-tej hodine po výzve operačného strediska a požiar uhasili až vo večerných hodinách.

Zdroj: Rimava.sk, ilustračné foto


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross