No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zapálením sviečok a výstupom na Hradovú si pripomenuli oslobodenie Tisovca

4. februára 2019 |  | | | |

Minulosť už zmeniť nevieme. Ale aj keď ju nevieme zmeniť, nemali by sme na ňu zabúdať a taktiež by sme sa mali z nej aj poučiť. Na minulosť spomínali aj v Tisovci. Uplynulú sobotu si skupina turistov, návštevníkov i občanov mesta pripomenula výstupom na Hradovú a zapálením sviečok na tú najtmavšiu stránku minulosti – vojny. Túto spomienku pre Rimava.sk priblížila Andrea Blahová z Klubu slovenských turistov TO KOS Rimavská dolina Tisovec.

Na pamiatku všetkých obetí vojny, ktorá zasiahla aj naše mesto a jeho obyvateľov, sa v sobotu podvečer, 26. januára o 15:30 pred zdravotným strediskom, stretla partia 36 turistov, občanov mesta a návštevníkov Tisovca, aby už po ôsmy krát nasmerovala svoje kroky do cieľa výstupu, pod zástavou na Hradovej.

Každoročne si v našom meste pripomíname významnú udalosť z 28. januára 1945, ktorou je oslobodenie Tisovca a mestskej časti Rimavská Píla vojskami II. ukrajinského frontu a rumunskej armády. Tento rok už po 74. krát. Oslobodením Európy, ako i nášho malého mesta od fašizmu v roku 1945, skončil najväčší a najrozsiahlejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva. Vo vojne prišlo o to najcennejšie, o život, údajne až do 60 miliónov ľudí.

Zničené boli celé mestá a výsledkom nevyčísliteľné škody, nielen na majetku a kultúrnom dedičstve ľudstva, ale ostali obrovské rany i v samotných srdciach ľudí. Ako pomaly stúpam v spoločnosti mojich priateľov k vyhliadke, pri pomyslení na slovo vojna, prvé, čo mi napadne je strach, zúfalstvo a neopísateľná krutosť. Do života našich predkov vniesla v tom období neuveriteľný zmätok a nekonečnú bolesť. Preto, keď spolu zapaľujeme niekoľko desiatok kahancov, neprestávame myslieť na pamiatku tých, ktorí sa o oslobodenie mesta pričinili. Súčasťou akcie je aj známa partizánska pesnička Tichá noc, tmavá noc.

Po krátkom príhovore predsedu nášho oddielu, nemohla pieseň chýbať ani na tomto ročníku výstupu. Ako sa mestečko postupne s pribúdajúcou večernou hodinou zahaľovalo do tmy, mali možnosť jeho obyvatelia uvidieť svetielka prichádzajúce z našej majestátnej Hradovej. Z vrchu, ktorý v sebe ukrýva obrazy z minulosti. Krásne miesto, ktoré si v sebe ponesie aj spomienku na tento večer.

S prichádzajúcou nedeľou sa však ešte traja, ja, Duško a Rastík vraciame na vyhliadku, aby sme upratali a upravili priestor pod zástavou. Kahance, ktoré v sobotu splnili svoju dôležitú úlohu, sme zniesli späť do Tisovca. Chodník nám dláždia drobné, bielučké snehové vločky, ktoré akoby nám šepkali, aby sme si udržali mier aj v srdciach. Aj holandský filozof raz povedal: „Mier nie je absenciou vojny. Mier je cnosťou, dôverou a spravodlivosťou.

Zdroj a Foto: Andrea Blahová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross