No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ako predĺžiť životnosť spotrebičom v domácnosti? Tu je 5 základných tipov

10. marca 2023 |  | 
Zdroj obrázka: pexels.com

Elektrické spotrebiče. Časy, kedy fungovali päť a viac rokov bez problémov sú už zrejme dávno preč. Často si však za ich krátku životnosť môžeme aj sami. Poďme sa preto pozrieť nato, ako predĺžiť životnosť elektronike v domácnosti.

Bez elektrických spotrebičov si už nevieme predstaviť svoj život. V domácnosti nám uľahčujú prácu, šetria čas a veľakrát aj peniaze. Teda až do momentu, kedy sa pokazia a nastáva dilema opraviť alebo kúpiť nové? Aby týchto momentov bolo čo najmenej, je dôležité myslieť na nasledovné.

Kupujte kvalitnú elektroniku

Vraví sa, že človek nie je taký bohatý, aby kupoval lacné veci. Pri elektronike to platí dvojnásobne. Pokiaľ to váš rozpočet dovolí, kupujte radšej kvalitnú elektroniku. Pred kúpou akéhokoľvek výrobku si najsôr pozrite recenzie, videá či sa popýtajte na diskusných fórach. 

Tento bod platí najmä na elektrické spotrebiče, ktoré budete využívať dennodenne. Ide teda najmä o práčku, umývačku riadu a podobne. Naopak nemá význam zbytočne investovať do zariadení, ktoré využívate príležitostne. 

Dbajte na správne používanie

Správne používanie je nesmierne dôležité. Darmo budete mať kvalitnú práčku, keď ju budete deň čo deň prepĺňať nad povolenú hodnotu. Nadmerné množstvo špinavého prádla preťaží motor, čo sa zákonite podpíše pod zníženou životnosťou práčky. 

Pred začiatkom používania nového elektrického zariadenia v domácnosti si teda najskôr prečítajte návod na použtie. V ňom sa napríklad dozviete ako dlho môžete zariadenie používať. Aj v tomto prípade je podstatný rozdiel či máte vŕtačku od hobby alebo profi značky. Ak totiž budete používať hobby vŕtačku celý deň bez prestávky, zaručene ju zničíte. 

Pozor na vodný kameň

Veľkým nepriateľom elektroniky v domácnosti je vodný kameň. Len malá časť Slovenska sa môže pochváliť mäkkou vodou (pozri napríklad mapu tvrdosti vody). Zvyšok rodinných domov a bytov teda musí deň čo deň zápasiť s vodným kameňom. Ten postupne zanáša vodovodné potrubie a špirály (napríklad v práče či umývačke riadu) čím zhoršuje ich technický stav.

Spôsobov, ako bojovať s vodným kameňom je niekoľko. Jedným z nich je napríklad pridávaním špeciálnych prípravkov do práčky či umývačky. Efektívnejším riešením však sú zmäkčovače vody, ktoré si hravo poradia s tvrdou vodou v domácnosti.

Nezabúdajte na pravidelnú údržbu a čístenie

Opäť ide o samozrejmú, no podceňovanú činnosť. Každé elektronické zariadenie si vyžaduje svoju pravidelnú údržbu. Niekde stačí iba raz za týždeň utrieť prach (napríklad na televízii či počítači). 

Inde však treba vynaložiť viac námahy. Napríklad takú chladničku by ste mali aspoň raz za tri mesiace umyť. Ak je súčasťou chladničky aj mrazák, tak sa nevyhnete pravidelnému odmrazovaniu. Znížite tak spotrebu elektrickej enerige a zvýšite životnosť zariadenia.

To isté platí aj v prípade umývačky riadu. Okrem čistenia filtrov je nutné ju aspoň raz do mesiaca pustiť “na prázdno”, nech sa vyčistí od zvyškov jedla a hlavne od mastnoty. 

Odložte elektrické zariadenia na svoje miesto

Elektrické zariadenia, ktoré nepoužívate deň čo deň, by ste mali pravidelne vypínať a odkladať na svoje miesto. Neodporúča sa nechávať ich v pohotovostnostom režime. Je to jednak kvôli pasívnej spotrebe elektriny, ale aj bezpečnosti.

Po skončení práce by ste teda prenosnú elektroiku mali odložiť na svoje miesto. Ideálne na mať vyhradený priestor, kde sa čo najmenej práši a je tam stabilná teplota a vlhkosť.

Predĺžiť životnosť spotrebičom v domácnosti je možné. Treba však dodržiavať odporúčania výrobcu a venovať pravidelnú pozornosť úržbe a čisteniu.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross