No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ktorá poloha tela vám počas spánku spôsobí najviac zdravotných komplikácií?

1. augusta 2020 |  | 

Je tu piatok a vy sa tešíte na  pokojný a nerušený spánok bez včasného vstávania? Hneď v pondelok ráno ale veľmi rýchlo zistíte, že ste sa vyspali ešte horšie ako počas bežného pracovného týždňa? Skúsili ste zmeniť polohu počas spánku? Máte dobrý matrac? Odborníci sa domnievajú, že nepríjemná poloha počas spánku je jedným z hlavných dôvodov, ktoré narúšajú úplné uzdravenie tela.

Aby ste to napravili a odstránili negatívne dôsledky nekvalitného spánku, je nutné si urobiť malú analýzu, poznať príčiny a urobiť nápravu. Poďte sa preto spolu s nami pozrieť na to, ktorá poloha spánku je pre vaše telo ideálna.

Najpríjemnejšia je poloha na boku

Drvivá väčšina, asi 75 % ľudí, spí na jednej strane (na boku). Táto póza sa považuje za fyziologicky najprirodzenejšiu, pretože je čo najbližšie k polohe embrya, v ktorej sa každý človek cíti chránený. Okrem toho, spánok na jednej strane tela je šetrný k prírodným krivkám chrbtice, takže sa uvoľňuje a dobre odpočíva. Počas tejto polohy ani toľko nechrápeme.

Spánok na boku však kladie zvýšené nároky na kvalitu doplnkov na spanie, akým je  matrac, ktorý musí byť správne tvrdý a vankúš prednostne ortopedický. Nesprávne zvolený podklad tela počas spánku môže ohroziť zdravie chrbtice a narušiť tok krvi do mozgu a byť tak príčinou rôznych ochorení. Dobrou správou je, že kvalitný matrac si vyberiete už aj online a nemusíte kvôli tomu obehať niekoľko obchodov a obávať sa pritom o svoju imunitu a zdravie.

Kedy môže uškodiť?

Treba si ale uvedomiť, že spánok trvá niekoľko hodín a pokiaľ v jednej, aj keď obľúbenej polohe, trávite celú noc, nemusí to byť pre vaše telo až tak príjemné a dobré. Dlhodobý spánok na jednej strane môže narušiť krvný obeh v ramenách a pažiach, čo môže spôsobiť znecitlivenie vašich rúk. Spánok na pravej strane môže zhoršiť pálenie záhy, takže pacienti s gastrointestinálnymi ochoreniami by si na túto polohu nemali príliš zvykať. 

Spánok na ľavej strane zasa zvyšuje záťaž srdca, takže je nežiaduci pre ľudí s chorobami kardiovaskulárneho systému. Okrem toho nie je spánok na boku nič vhodné ani pre našu krásu a vrásky. Tvár sa môže v bočnej polohe deformovať, o čom sa vplyvom dlhodobého pôsobenia gravitácie v jednej polohe po čase určite rýchlo presvedčíte.

Ako na nás vplýva spánok na bruchu?

Túto polohu obľubuje zhruba iba 7 % ľudí, pretože sa počas nej väčšinou vytvára tlak na pľúca a nos, čo je nepríjemné. Spánok na bruchu je ale užitočný pre ľudí s chorobami zažívacieho traktu, pretože jeho nepohodlie sa v tejto polohe znižuje, čo ste možno zistili, keď vás bolí napríklad žalúdok.

Negatív tejto polohy je ale oveľa viacej. Telesná hmotnosť vytvára spomínaný tlak nielen na pľúca, ale aj vnútorné orgány. Spanie na bruchu môže tiež narušiť prietok krvi do mozgu v dôsledku zhluknutia v krku, čo je dôvod, prečo ľudia, ktorí dlho spali na bruchu, sa často prebúdzajú „omráčení“.

V tejto polohe je namáhavá aj už niekoľkokrát spomínaná práca pľúc, preto je spánok na bruchu nežiaduci pre bronchitídu, zápal pľúc a pre pacientov s chronickým obštrukčným ochorením pľúc.

Tlak tiež sťažuje činnosť srdca. Je tu vysoká pravdepodobnosť ochabnutia a necitlivosti svalov, takže pravidelný spánok v tejto polohe vyvoláva aj chronickú bolesť svalov a kĺbov.

A čo spanie na chrbte?

Ani spánok na chrbte nie je až tak obľúbený, ako ten na boku. Odborníci sa však domnievajú, že spánok na chrbte je najlepšou pozíciou na kvalitný nočný odpočinok.

Chrbát sa počas tejto polohy dokonale uvoľňuje, preto sa veľmi často odporúča pri skolióze. Krk a svaly tváre sú vyhladené, je zabezpečený aj rovnomerný tlak na srdce, takže táto poloha sa považuje za ideálnu pre pacientov s hypertenziou. Jedinou nevýhodou spánku na chrbte je chrápanie, ktoré túto pozíciu vyvoláva.

Voľba správnej polohy ale nefunguje len tak na požiadanie. Je to sila zvyku a práce tela, ktoré si aj tak vždy samo najlepšie vyberie. Optimálne je polohy striedať a vybrať si matrac, ktorý bude pre vaše telo dokonalou oporou v akejkoľvek situácii.

PR článok
Zdroj obrázka: Viacheslav Nikolaenko/shutterstock.com


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross