No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poistenie zamestnanca: Kedy spôsobenú škodu zaplatí poisťovňa?

27. januára 2023 |  | 
Zdroj: bigstockphoto.com

Dohoda o hmotnej zodpovednosti je štandardnou súčasťou zamestnaneckých zmlúv. Znamená to, že ak zamestnanec spôsobí svojmu zamestnávateľovi škodu, musí ju uhradiť z vlastných finančných prostriedkov. Ak sa takýmto výdavkom chce vyhnúť, pomôže mu poistenie.

Naozaj sa zamestnancovi oplatí, aby si poistil svoju zodpovednosť za škodu?

Firma má právo od svojho zamestnanca požadovať náhradu poškodení, ktoré spôsobil. Zákonník práce v takejto situácii pracovníka chráni v tom, že stanovuje maximálnu sumu náhrady škody. Tá predstavuje štvornásobok (v prípade niektorých povolaní trojnásobok) priemerného mesačného platu , čo rozhodne nie je málo. No ak sa aj výška vzniknutej ujmy nevyšplhá tak vysoko, môže ísť o pomerne nákladné vyrovnanie. Preto sa každému zamestnanému oplatí zvážiť poistenie zodpovednosti zamestnanca. Škodu, ktorú zamestnanec spôsobí podniku, pre ktorý pracuje, za neho v prípade poistnej udalosti zaplatí poisťovňa. Netreba však zabúdať na to, že tak ako každé poistenie, aj toto má svoje pravidlá.

Z pohľadu poistenia zamestnanca predstavuje riziko vzniku poistnej udalosti akékoľvek povolanie. Môže ísť napríklad o vyliatie horúceho čaju na firemný notebook, poškodenie služobného auta či škoda na súčiastkach, strojoch alebo zničenie tovaru v sklade. Toto všetko sú udalosti, ktoré sa stávajú pomerne často. Poistenie zamestnanca sa preto hodí nielen tým, ktorí pracujú manuálne, ale aj pracovníkom v administratíve a iných nemanuálnych odvetviach.

Na čo si pri tomto poistení treba dať pozor?

Poistenie zodpovednosti zamestnanca ponúkajú na Slovensku viaceré poisťovne, a preto si výhodnú ponuku určite vyberie každý. Konečná cena poistky sa odvíja od nastavenej poistnej sumy, výšky spoluúčasti, územnej platnosti a rizikovosti povolania. Odporúčame, aby poistná suma predstavovala štvornásobok priemernej mesačnej hrubej mzdy zamestnanca, pri niektorých povolaniach to môže byť trojnásobok mzdy.

V neposlednom rade sa pred uzatvorením poistenia zamestnanca oboznámte s výlukami z tohto poistenia. Kryté nie sú napríklad škody, ktoré boli spôsobené úmyselne, či pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok. Poistenie sa tiež nevzťahuje na finančné škody, ako sú napríklad manká alebo pokuty. S poistným plnením nemožno rátať tiež v prípade straty pracovného počítača, telefónu či iných hnuteľných vecí, ktoré sú majetkom zamestnávateľa. Tento typ poistenia ochráni zamestnanca predovšetkým v prípade neúmyselne spôsobenej škody. V takejto situácii sa môže veľmi ľahko ocitnúť každý zamestnaný človek, preto sa určite oplatí poistiť.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross