23. mája 2017 |  | | |

Medzinárodná Veľká cena mesta Rimavská Sobota, ktorá bývala posledné roky už kvôli veľkému počtu mladých džudistov na zimnom štadióne, prepísala opäť históriu. Tento rok ju organizátori presťahovali do náhradných priestorov, do bývalého hypermarketu Hypernova. Podľa organizátorov sa jej zúčastnil rekordný počet džudistov v kategórii mini, žiakov a žiačok a to až 497. „Prvýkrát prišli aj pretekári z Veľkej Británie,“ uviedol jeden z organizátorov TJ Mladosť Relax RS Jozef Nociar. Ako priblížil, pretekári prišli tento rok z 57 tímov a 11 štátov. Novinkou tohto 41. ročníka bol aj počet súťažných osem tatami, čo sa s kvalitnou organizáciou a technikou podpísalo k hladkému a rýchlemu priebehu pretekov. Súťaž zahájil prelet orla zo Sokoliarstva Kanátovci.

„Sú tu väčšie priestory. Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli a podporili nás,“ povedal Nociar, podľa ktorého terajší stánok vyhovoval ich požiadavkám, verí však, že bude zimný štadión na budúci rok v poriadku, aby mohli 42. ročník zahájiť v športovom stánku. Džudistov privítal aj primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, podľa ktorého urobia všetko preto, aby zimný štadión nebol v havarijnom stave. Ten bol koncom zimy zatvorený kvôli zatekajúcej streche.

Predseda TJ Ing. Jozef Nociar

Pretekári väčšieho džudistického klubu Mladosť Relax Rim. Sobota vybojovali dve zlaté medaily, Kornel Bodor do 30 kg U13 a Antonín Müller do 30 kg U11. Najviac, až päť strieborných medailí získal David Deák do 60 kg U15, Filip Ďurčo do 27 kg U13, Bruno Kóšik do 46 kg U15, Adrián Medveď do 50 kg U 13 a Miroslav Vetrák do 30 kg U11. Celkovo štyri bronzové medaily získal Ladislav Danyi do 34 kg U 09, Alex Faragó do 24 kg U09, Sebastián Závadský do 34 kg U11 a Martin Zvara do 30 kg U11. Podľa Jozefa Nociara je toto aj keď domáca, ale veľká a silná súťaž a preto každá medaila bude pre nich úspechom. Za domáci klub pritom podľa neho štartovalo viac ako 30 mladých pretekárov.

Prvý dojem z náhradných priestorov mal veľmi dobrý aj tréner a rozhodca Richard Útis z TJ Mladosť Relax Rimavská Sobota. „Priestorovo je to veľmi dobré aj z toho dôvodu, že sme vedeli postaviť osem tatami,“ povedal Útis, podľa ktorého to tiež urýchli priebeh súťaže. Iné súťaže podľa jeho skúseností bývajú do večera, oni pritom končia už popoludní.

Druhý rimavskosobotský klub TJ Lokomotíva reprezentovala jediná pretekárka. Podľa predsedu ich klubu Ľubomíra Antala na turnaj nastúpila ako jediná kvôli maródke a zraneniam ďalších členov. Vybojovala však prvé miesto vo váhe do 32 kg v kategórii mladších žiačok. Prvý zápas so Srbkou Višničovou vyhrala za 23 sekúnd hodnotením ipon, druhý zápas sa stretla s dlhoročnou rivalkou Vanekovou z Bardejova a tento zápas vyhrala až v predĺžení – Golden score – hodom na wa-zari,“ priblížil Antal. V semifinálovom zápase podľa neho zdolala Natálka, Markovičovú z Pezinka hodom na wa-zari a vo finálovom zápase Natália Gažiová zvíťazila nad Ulickou z Pezinka v čase 1 minúta a 8 sekúnd hodom s hodnotením ipon.