No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Na Muráni pokračujú v obnove hradu, prácu tu nájdu ďalší nezamestnaní

30. mája 2017 |  | 

Obnova hradu Muráň a jeho záchranné práce v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR pokračujú už piatym rokom. Rezort práce podporil na tento rok sumou vo výške 27 tisíc eur. Do obnovy hradu bude rovnako zapojených aj 18 nezamestnaných, práce potrvajú sedem mesiacov, až do konca novembra. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol starosta obce Muráň Roman Goldschmidt, pokračujú na obnove objektov, kde robili aj minulý rok, a na ktoré majú vydané súhlasné stanoviská Pamiatkového úradu. Podľa starostu ide o Dom veliteľa, Hlavný palác, Koháryho palác ako aj hradné murivo, ktoré je staticky labilné. „Teší nás každá finančná pomoc, ktorá prispeje k záchrane hradu,“ povedal Goldschmidt a dodal, že v ďalších plánoch by chceli dať pod strechu Dom veliteľa, čo si však vyžaduje väčší finančný obnos a preto sa budú uchádzať aj o ďalšie možnosti ako z projektov získať financie. Podotkol však, že majú sťažený výber pracovníkov, keďže polovica z nich musí byť dlhodobo nezamestnaná a tak budú musieť zaúčať nových, možno aj z okolitých obcí.

Na hrade, ktorý s nadmorskou výškou 935 m. n. m patrí k najvyššie položeným na Slovensku, sa podľa starostu zastavuje čoraz viac návštevníkov či turistov. „Najmä keď je dobré počasie je trend stúpajúci,“ spomenul starosta, podľa ktorého tu už v spolupráci so štátnymi Lesmi SR a Správou národného parku organizujú júnové Hradné hry. „Prídu sokoliari, šermiari a budeme tu mať atrakcie a vedomostné hry pre deti,“ načrtol.

Za hradbami je v súčasnosti okrem zrúcanín aj mnoho stromov, z ktorých sa podľa starostu na im základe rozhodnutia podarilo vypíliť približne 17, o ďalšie však budú žiadať aj naďalej. „Najviac nás hnevajú tie, ktoré sú v blízkosti objektov a aj v samotných objektoch. Statik jasne povedal, že dreviny by mali byť minimálne tri metre od hradných múrov,“ zdôraznil Goldschmidt, podľa ktorého ide hlavne o náletové dreviny a pôvodné chcú zachovať.

Hoci sa záchranné práce v spolupráci s MK SR realizujú od roku 2013, obnova hradu „začala“ už v roku 2008, zamerala sa však na vstupnú bránu a turisti tak na hrad už chodia cez obnovenú bránu. Na ruinách hradu sú postavené aj dve drevené vyhliadkové plošiny. Prácam na hrade predchádzal aj archeologický výskum, ktorý prebieha len v najnutnejšej miere. Na hrade Muráň sa počas neho našiel rôzny črepový materiál od praveku (pilinská a kyjatická kultúra), cez stredovek a najviac nálezov pochádza z novoveku. Rovnako majú za sebou aj výskum na Protitureckom bastióne, ktorý bol zameraný na overenie možností jeho odvodnenia. Muránsky hrad sa spomína už v roku 1271. Takmer 400 metrov dlhý hradný komplex postavil rod Bebekovcov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross