FOTO/VIDEO: Okrem kopcov v Malohonte sa cyklisti museli pobiť so zimou a dažďom

To, že 4. ročník pretekov Teatro Okolo Malohontu nebude nedeľným cyklovýletom po regióne bolo tušiť už v predvečer akcie. Postaral sa o to dážď, ktorý trval až do nedele, 17. septembra, teda do dňa štartu. Akoby čarovným prútikom sa dážď pred štartom zmiernil až úplne ustúpil a tak sa desiatky pretekárov vydali o 10:30 hod. zabojovať i na mokrej ceste o najlepšie priečky. Cyklisti však okrem šmykľavej cesty bojovali i s chladom.

Napriek tomu sa ani jednému z približne 90 pretekárov nič nestalo a do cieľa prišiel každý na svojom dvojkolesovom tátošovi. Tým prvým na 120-kilometrovej trati bol nikým neohrozený 20-ročný Adrián Babič z cyklistického tímu FireFly. Svoje prvé víťazstvo na pretekoch Teatro Okolo Malohontu si užil s viac ako trojminútovým náskokom pred druhým, ktorým bol jeho spolužiak z vysokej školy, Dávid Kaško z CK Rimavská Sobota. Trojicu víťazov uzatváral maďarský pretekár Marcell Lippai z tímu ASE Kerékpár. Jeho krajan, minuloročný víťaz Gábor Fejes, ktorý vtedy jazdil za tím Dr. Bátorfi-Agria KTK tento rok nastúpil vo farbách CK Rimavská Sobota. A hoci sa Gábor stal víťazom vrchárskej súťaže, približne 30 kilometrov od cieľa dostal defekt. Ten sa mu postaral o celkový čas 3 hodiny a takmer 18 minút, čo stačilo na 4. miesto v kategórii Muži 23-29 rokov.

Celkový víťaz, Adrián Babič, však v cyklistike nie je žiadnym nováčikom. Mladý vysokoškolák patrí do slovenskej reprezentácie v cyklistike do 23 rokov. „Tento rok som sa zúčastnil niekoľkých etapových pretekov v Poľsku, Česku. Rovnako aj s klubom chodíme na rôzne medzinárodné preteky,“ priblížil pre Rimava.sk Adrián Babič. Ako povedal, hoci preteky Teatro Okolo Malohontu berie aj ako tréning, je na nich silná konkurencia a dobre si zapretekal. „Trasa bola super, bolo to veľmi náročné. Počasie bolo striedavé, počas štartu aj v cieli pršalo. Zjazdy boli veľmi nebezpečné takže sme aj riskovali. Pokúšal som sa zabojovať aj o horské prémie,“ poznamenal Adrián, ktorému kopce vyhovujú.

Hoci cena zo 120-kilometrovej trasy okolo Malohontu putuje do Popradu, silnú zostavu však domáci tím CK Rimavská Sobota vyskladal na kratšej, 70-kilometrovej trati. Tú ovládol Filip Balciar s časom 1:55:38.3. Ako Filip priznal, išlo sa mu horšie ako na tréningu. „V takom počasí sa išlo zle. Ráno pred pretekmi som si spravil štyri papieriky – dve N-ká, že nepôjdem a dve A-čka, že pôjdem. Vyšli mi dve N-ká, tak som sa rozhodol, že ich vylúčim a išiel som,“ povedal Filip s úsmevom, ktorý netušil ako to dopadne. Nakoniec si v Hrušove urobil 5-minútový náskok. „Už som vedel, že buď môžem dôjsť sám alebo dvaja,“ ozrejmil. Ako povedal, po minuloročnom páde cyklistov na Škváre (zjazd od Horných Zahorian smerom do Vyšnej Pokoradze, pozn red.), medzi ktorými bol aj on si tento rok dával veľký pozor. „Tento rok na Škváre som šiel tak pomaly ako do kopca, radšej som pridal na rovinke a do kopca. V tých zjazdoch som sa bál,“ podotkol.

V kategórii Muži 19-29 rokov na 70-kilometrovej trati mala Rimavská Sobota najväčšie zastúpenie. Okrem Filipa, ktorý je víťazom nielen tejto kategórie, ale aj celkovým víťazom 70-ky, sa na 6. mieste umiestnil Stanislav Stupár. O dve priečky nižšie, na 8. mieste skončil Štefan Penzeš, ktorému sa napriek počasiu išlo dobre. „Možno preto lebo som sa na tento pretek tešil,“ poznamenal. Ako priblížil, do Hnúšte išiel v hlavnom balíku, z ktorého sa po niekoľkých pokusoch podarilo dostať do úniku domácim jazdcom z CK Rimavská Sobota. „Rozhodujúci bol kopec Brezina, kde som sa snažil vydržať čo najviac vpredu. Hore som mal na nich asi 200-metrovú stratu a v mokrých zjazdoch som ich už nevedel dobehnúť. Až do Hrušova som ich mal na dohľad, kde sa mi už stratili a tak som sám došiel až do cieľa,“ opísal Štefan priebeh pretekov. Na 9. mieste dorazil do cieľa Pavol Hedvigy a päticu 70-károv uzatvára na 13. mieste Tomáš Majoroš. „Na to koľko mám tento rok najazdené, tak som rád, že som to absolvoval a najmä v tom počasí. Od rána pršalo, takže podmienky boli dosť ťažké,“ uviedol Tomáš, pre ktorého boli preteky Teatro Okolo Malohontu aj prípravou na budúcoročné extrémne triatlony, ktorým sa venuje. Ako povedal, budúci rok ak ho vyžrebujú, chcel by absolvovať Austria Extreme Triathlon. „Ak ma nevyžrebujú, tak určite Oravaman, Jánošík, ktoré som už absolvoval a aj Gemerský triatlon,“ doplnil Tomáš.

Želiezka v ohni však tím CK Rimavská Sobota mal aj medzi ženami. Hoci na prvé miesto zasadla Laura Olasz z tímu Dr. Bátorfi-Agria KTK, druhé a tretie miesto si už ženy z Rimavskej Soboty nenechali vziať. Na druhom mieste skončila Adriána Škorňová a tretie miesto patrilo Victorii Štěpaníkovej. „Mali sme šťastie, že počas pretekov počasie vydržalo a pršať začalo až keď som došla do cieľa. Napriek tomu, že trať bola mokrá a náročná nemala som žiadny fyzický a technický problém a letná príprava s Aďkou Škorňovou a Filipom Balciarom mi pomohla, aby som úspešne došla do cieľa,“ povedala mladá cyklistka Victoria.

V rámci pretekov súťažili aj obce. Veľké Teriakovce sa môžu pýšiť ako obec, ktorá cyklistov povzbudzovala najviac.

Našťastie všetci pretekári prišli do cieľa úspešne, bez zranení. Ako povedal pre Rimava.sk riaditeľ pretekov, Marek Urbančok, hoci počasie ani tento rok veľmi neprialo účasť cyklistov bola veľmi pekná. Podľa jeho slov počasie vždy ovplyvňuje preteky aj účasť. „Ale keď je nepriaznivé počasie, tak ten priebeh je väčšinou bezproblémový lebo cyklisti si dávajú väčší pozor a tak isto sme nezaznamenali žiadny pád. Snažili sme sa všetko zabezpečiť na 100 percent a snažíme sa zo všetkých síl,“ avizoval Urbančok.

Teatro Okolo Malohontu majú tak za sebou úspešný 4. ročník. Počas toho však ani jeden víťaz si dvakrát po sebe neobliekol víťazný zelený dres. Čo hovoria na to organizátori? Riaditeľ pretekov v tom vidí veľké pozitívum. Ako ozrejmil, meno pretekov sa tak dostane do viacerých kútov Slovenska a zahraničia. Možno tomu pomôže aj kratšia trať, ktorú si väčšina pretekárov pochvaľovala. Podľa Urbančoka sú v tomto prípade v ďalších ročníkov ešte na vážkach. „Musíme si to zhodnotiť, či to budeme vedieť v takomto formáte zabezpečiť. Radi by sme v tom pokračovali lebo takto vieme pokryť väčšie výkonnostné spektrum pretekárov, ale to všetko sa ukáže až o rok,“ doplnil. Ako zároveň spomenul, hoci za tie štyri roky majú nastavenú organizáciu, ktorá funguje dobre, vždy je čo zlepšovať.

Kompletné výsledky si môžete pozrieť TU.

Zdroj: Rimava.sk