Nutnú opravu strechy kostola ministerstvo nepodporilo, farnosť hľadá iné zdroje

Už dva týždne prebieha rekonštrukcia strechy Rímsko-katolíckeho kostola sv. Jána Krstiteľa v Rimavskej Sobote, ktorá je v havarijnom stave. Na jej nevyhnutnú opravu je potrebných približne 45 tisíc eur, farnosť však peniaze od štátu zatiaľ nedostala. Žiadosť podá opätovne, správca farnosti ale zháňa prostriedky aj z iných zdrojov.

„Robíme úplnú rekonštrukciu kostolnej strechy. Vymenia sa trámy pri veži, ktoré sú veľmi poškodené, opraví sa predná časť nad svätyňou, dávajú sa nové škridle na celú strechu i nové rímsy. Budeme mať aj snehové zábrany a nový hromozvod,“ povedal pre Rimava.sk správca farnosti a dekan István Vadkerti. Ako dodal, strechu opravuje rimavskosobotská firma. Práce by mali byť hotové v polovici augusta, zaplatené budú až keď farnosť získa peniaze.

Ako uviedol dekan Vadkerti, o financie požiadal z viacerých zdrojov. „Čakáme na odpoveď z Nemecka od cirkevnej organizácie, ktorá pomáha východnej cirkvi v Európe. Peniaze máme aj z darov veriacich, aj mesto prisľúbilo, že prispeje na opravu strechy kostola,“ doplnil Vadkerti.

Správca farnosti v Rimavskej Sobote žiadal o dotáciu na opravu strechy aj Ministerstvo kultúry, ktoré však žiadosť nakoniec zamietlo. „Teraz je nová vláda, ak nebude dosť peňazí na opravu, určite sa opäť obrátime aj na Ministerstvo kultúry. Uvidíme ako sa k tomu postavia,“ vyjadril sa správca farnosti. Ako dodal, počas rekonštrukčných prác kostolnému interiéru nehrozí žiadna škoda a ani omše nie sú ohrozené.

Rímsko-katolícky kostol sv. Jána Krstiteľa je dominantou Hlavného námestia v Rimavskej Sobote. Postavený bol v rokoch 1774 – 1790 v klasicistickom slohu na mieste pôvodného gotického kostola.


Zdroj: Rimava.sk

Najnovšie články

Najmenšia telocvičňa v meste je v dezolátnom stave, rekonštrukciu nariadila aj hygiena
Najmenšia a najstaršia telocvičňa v R. Sobote, ktorú využívajú žiaci ZŠ M. Tompu, si vyžaduje opravu. Ďalej...
Mužov, ktorí prevážali drogy aj cez R. Sobotu už má v rukách polícia
Za tento zločin hrozí obvineným trest odňatia slobody na 3 až 10 rokov. Ďalej...
Rýchlik Alex na najprestížnejšom preteku v Maďarsku na stupni víťazov
Tohtoročná strelecká forma rýchlika Alexa nepozná zatiaľ hranice. Jeho umenie mu opäť prinieslo pódiové umiestnenie. Ďalej...
DOPLNENÉ: Za bieleho dňa vykradol záložňu, v teréne sú aj psovodi
Rimavskosobotskí policajti pátrajú po neznámom zlodejovi, ktorý na poludnie vykradol záložňu na Železničnej ulici. Ďalej...
FOTO: Na burze práce sa predstavili aj regionálni zamestnávatelia
Okrem prezentácie odborov stredných škôl sa predstavili aj zamestnávatelia z Rimavskosobotského okresu, prácu ponúkali aj personálne agentúry. Ďalej...
VIDEO: Rómovia sa na Českej ulici mali pobiť kvôli bytu
Muži chytili ženy za vlasy a ťahali ich až na prízemie kde ich vyhodili pred vchod bytovky na Českej ulici. Ďalej...

Komentáre

 1. igor333 povedal

  Keď robili maďari petíciu za odvolanie bývalého dekana, tak sa podpisovali jedna radosť a teraz nevedia dať peniaze na strechu..?Teraz nech ukážu ako sa vedia zjednotiť!

 2. povedal

  Prečo sa majú spojiť iba maďari? Veď je to kostol aj pre slovenských veriacich…
  A podľa mňa nepodpisovali petíciu za odvolanie bývalého dekana, ale za to, aby mali maďarského dekana.

  • igor333 povedal

   1.dekan je len jeden!Takže je v sobote LEN maďarský dekan!!! 2.podpisovali petíciu LEN maďari!!!
   Keď do toho nevidíš,tak nepíš!!
   3.to čo robil slovenský dekan bolo podľa maďarov na 99% zlé.Teraz to robí maďar,tak nech ukáže ako si poradí.Vtedy boli slováci “buta” a teraz sú dobrí keď treba peniaze???Kde sme!?

   • K.Laszlo povedal

    Igorko ty si ,,buta,,!! 1. Kto postavil cely kostol nie nadhodou madari??? 2.Do kostola tak isto chodia aj madari aj slovaci 3. Tak potom ked sme uz my postavili cely kostol a tak isto vyuzivame tak potom by to mohol byt minimum ze to slovaci opravuju a nie my!! 4.Alebo okey opravuju to madari a bude tam len madarska omsa alebo platite najom!!!! 5.Si typicky ,,buta,, slovak kto sem prisiel a hra na velkeho slovaka a zabudnes ze cely RS postavili madari!!!! Tam mas na vyber smer Tisovec ak sa ti tu nepaci!!! (prosim normalny slvoakov aby to nebrali na seba ja si myslim len na takych provokaterov ako je Igor)

    • luculus povedal

     Počuj, ty provokatér, choď si leštiť svoj bambus na maďarské fašistické fóra!

    • igor333 povedal

     Do buta si nadávaj tomu kto ťa ráno obúva!
     A Rimavská Sobota je slovenské mesto a NIK to NIKDY NEZMENÍ!
     A o tom kto to tu postavil,radšej ani nepíš…
     Radšej mi daj číslo účtu/ak nejaký máš/pošlem ti prachy na lekciu slovenčiny…xixixi

    • Erich povedal

     Nechcel som reagovať, kedže veci okolo náboženstva sú mi ukradnuté, ale na toto sa jednoducho nedá nereagovať.
     Píšeš že prosíš normálnych slovakov, aby to nebrali na seba. Ale keď si tvoj názor prečíta normálny slovák, tak možno aj začne rozmýšlať, že ten Slota má možno aj pravdu!
     1. Postavili maďari – Oni tú stavbu možno prikázali, ale “svali” ku stavbe dali slováci. Ako aj pri Budapešti.
     3. Maďari postavili, slováci nech opravujú – Musím ťa opraviť, lebo v tých dobách sa na stavby verejných budov a hlavne kostolov vypisivali verejné zbierky, do ktorých prispievali všetci veriaci, bez ohladu na národnosť.
     Takže zhrnuté – Maďari stavať prikázali, slováci postavili za peniaze slovenských aj maďarských veriacich.
     Ale podľa teba by opravy mali platiť iba slováci, alebo si platiť nájom, prípadne ak sa im to nepáči tak sa majú vystahovať!
     Kedy si ty naposledy pozeral do kalendára, že aký je rok?! Už je dávno po r.1918!!!! Kvôli takým zadubencom ako ty, vznikajú aj na slovensku taký ako Slota a spol. Keď neprovokuje on, tak provokujú taký ako ty. Si rovnaký ako on a bohužial si to ani neuvedomuješ!!!
     Skús sa presunúť z 19. stor. do 21 , toto nie je slovenské alebo maďarské mesto, ale mesto ludí, ktorý chcú mať pokoj od takýchto žabo-myších problémikov, na ktorých chcú ryžovať ludia ako ta a je jedno či sú z slovenskej alebo maďarskej strany!

     • K.Laszlo povedal

      Vidis zase tipicky jednostrany slovensky postup!!!: 1. Tu o slovensko-madarske stahy zacal rozpravat Igor a nie ja .. on povedal ze maju opravovat madari a nie spolu tak ze co si pisal je uplne mimo… 2. to si skade vymyslel ze to prikazali madari slovakom postavit??? kedy postavili kostol pred 1918 a vtedy v RS nebyval ani 5 % slovakov tak ze si myslim ze to nie slovaci postavili …3,co som
      ja pisal som pisal na tu provokaciu co pisal Igor ze maju to opravit madari a som pisal ok ak opravujeme my tak vy budete len zadarmo vyuzivat na to som pisal najom… tak ze si precitaj aj to naco si reagujem a neber to jednostrane.. samozrejem ze aj ja chcem aby sme to spolocne opravili a poskladali na to… (no mali sme beneficny koncert ale aj tam bol 90 % madarov a 10 % slovakov to len na margo ja by som bol rad najviac keby ze tam aspon 50 % slovakov).. a to ze je to slovenske mesto ja zato nemozem ze vam pravda boli a ked clovek vam povie pravdu je uz Slota(rozdiel slota len klame nam staci pravdu povedat a to uz vam boli neviem preco).. RS je od 1298 madarske mesto posledne 10 rocia sem zacali prist slovaci a asimilivat madari tak ze RS vyhlasit ze je slovenske mesto je to daco podobne ako by nemecku daake mesto kde pristahovali turci by sme vyhlasili za turecke mesto….

     • igor333 povedal

      Neprovokoval som,len som zhodnotil situáciu.
      To že maďari sa zaslúžili o zlikvidovanie bývalého dekana je jasné.Veď sa tým ani netaja…A to je veľmi smutné.Slováci nikdy nehnali maďarského farára z RS!!NIKDY!!
      Ale nech sem napíšeš čokoľvek,jedno je nemenné:si menšina ktorá žije na slovensku.Nikto ťa neposiela preč,ale ak sa tu niekomu zdá byť život zlý,prosím hranice sú na dostrel…

     • Pico povedal

      Nikto neodbieha od témy, to si si vymyslel ty… a kto je to Imrich Mics? A môžeš sa mi vysmievať, že mi došla slovná zásoba…Ty vieš po maďarsky?
      A aby si nepovedal, že odbieham od témy, tak ti poviem, že aj dnes som bol pomáhať pánovi dekanovi na fare…kde si bola ryba? Vieš čo povedz adminovi, nech ťa prepíše, na “včela”, keď si taký pracovitý…hovoríš, že si bol lopatovať, zdobiť…

      Možno nepracoval v ŠtB, ale ja som to neraz počul od ľudí…

     • igor333 povedal

      1. ak máš trochu prehľad o minulom režime,tak vieš že nie každý kto bol napísaný v zozname, aj skutočne pracoval ŠTB!/a hlavne donášal!/
      2. radšej tam neťukaj meno niekoho z rodiny aby si neostal tvrdý…xixixi

     • luculus povedal

      László, v maďarskej biblii sa píše, že už Adam a Eva boli maďari 😀

     • Erich povedal

      Na to že že z mojej strany ide o typicky slovenský prístup iba tolko. Mám veľa maďarských kamarátov s ktorými komunikujem po maďarsky na takej úrovni, že sa našli taký čo si mysleli o mne že som maďar. Tak isto keď nájdem knihu v maďarčine ktorá ma zaujme, nerobí mi žiaden problém si ju prečítať a mám ich aj pár doma. Takže nerob zo mňa antimaďara! Nemám nič proti maďarom, hlboko si vážim ich kultúru a historiu. To isté ale očakávam aj od takých ako ty voči slovákom. Čo ale na základe príspevkov, čo som od teba zatial na Rimave čítal, nie je moc reálne.
      Čo sa týka R.S. tak odkedy som na svete (1972) je to slovenské mesto, tak isto bolo aj odkedy sú na svete moji rodičia a dokonca aj za starých rodičov bolo slovenské! Ono sa to totiž určuje podla toho na územý akého štátu mesto leží a nie podla skladby obyvatelstva. Súhlasím že do r.1918 bolo Rakúsko- Uhorské, ale potom Československé a od 1993 Slovenské . Keď niekoho niečo bolí, ako píšeš na slovákov, tak si to ty a tebe podobný, ktorých bolí vývoj po r.1918. Ja chápem že vám to vadí, ale treba žiť v súčastnosti a riešiť terajšie problémy spolu. No určite nie spôsobom že budeš vytahovať čo tu bolo pred 100-200- atď. rokmy. Tým sa nič nevyrieši, práve naopak iba sa pridávajú dalšie zbytočné problémy! A toto mesto ich má naozaj dosť.
      P.S. Čo sa týka tvojho príkladu turkov v Nemecku, je dosť blbý. Žiadne nemecké mesto neleží v Turecku, takže pravdaže nie. R.S. ale je na územý Slovenska, takže je to niečo úplne iné.

 3. povedal

  Slováci nikdy neboli “buta”. to nikto nevravel… A čo keď je v RS maďarský dekan?! Však ako maďarské, tak aj slovenské omše zvykne slúžiť maďarský dekan. Keď tu bol ešte slovenský dekan, tak on tiež slúžil aj slovenské aj maďarské…a nie je to jedno, že akej je národnosti?! Však veriaci nechodia preto do kostola, aby videli a počúvali maďarského alebo slovenského farára ale aby sa duševne upokojili…
  Strecha kostola je už oddávna v zlom stave…nikto nemôže nič povedať ani na slovenského, ani na maďarského farára! Kým tu bol slovenský farár, stihol urobiť mnoho dobrých vecí a navyše aj vybudoval jednu krásnu priestrannú pivnicu, kde sa mohli organizovať rôzne cirkevné akcie. Dodnes sa tá pivnica využíva. A maďarský farár sa pustil do strechy…Obidvaja chceli/chcú dosiahnuť niečo pre mesto a pre veriacich…

 4. igor333 povedal

  Ak je to jedno akej je národnosti dekan/to sú tvoje slová že veriaci sa chodia do kostola “duševne uspokojiť”/,tak mi vysvetli prečo maďari písali petíciu za odvolanie slovenského dekana a TRVALI na maďarskom!?Toto mi vysvetli keď si tak v obraze!?
  A mimochodom vieš o tom že už je v RS len jediný slovák kňaz?!!A ide už aj ten preć!Už aj slováci majú na omši maďarského kňaza!!!Budú tu už len traja kňazi a všetko maďari!!
  Ak ti ani toto nič nehovorí,tak škoda s tebou strácať čas!

 5. ryba povedal

  Áno, slovenský farár – dekan vybudoval krásnu pivnicu, pre veriacich. Pivnica je dnes nevyužívaná, pretože sa “nový” dekan o ňu nedokáže postarať – to znamená: nevetraná, neuprataná, zvlhnutá … Škoda, bola pripravená pre ľudí, ale nový dekan ľudí do nej nepúšťa.
  Slovenský dekan bol posledný Slovák medzi duchovnými v Rimavskej Sobote: hľadajte u evanjelikov, kalvínov a katolíkov Slováka.

 6. Pico povedal

  Akože nepúšťa? Však katolícky krúžok každý mesiac organizuje stretnutie s jedným slávnym katolíkom zo Slovenska alebo Maďarska. Keď je pomenej účastníkov, tak sa tie stretnutia konajú tam!! Samozrejme keď je ich viac, tak si rezervujú väčší priestor.

  A prečo písali? Pretože tu nemali maďarského! V roku 2008 tu bol Peter Filip Földeáky a každý si myslel, že tu ostane ako maďarský farár. Však sa konala aj zbierka vtedy. Lenže vtedajší biskup ho “premiestnil” do Rimavskej Seči a maďarský farár zase nebol. A petícia sa vtedy začala, ako Földeákyho premiestnili do neďalekej dedinky! Nielen tak z ničoho nič!

  A keď tak veľmi túžite po slovenskom farári, tak podpíšte petíciu aj vy! Mne je úplne jedno, kto je tu! Najlepšie by bolo, keby tu bol jeden slovák a jeden maďar.

  A kto ti vravel aby si strácal čas?! Ak nemáš pár minút na to, aby si napísal 5 riadkov, tak načo píšeš?!

  • igor333 povedal

   Máš pravdu.Už sa pripravuje petícia!
   Sme na Slovensku,tak nech je tu dekan slovák a jeden slovenský kaplán a jeden maďarský kaplán.
   To je férové aj vzhľadom k počtu veriacich slovákov a maďarov/spolu aj s filiálkami/.
   Dík za radu.

  • ryba povedal

   Pico, ak poznáš osobne Petra Philipa Foldeáky – ho /sorry neviem nájsť tie vaše bodky :-)/, tak mu vysvetli, že vo svojej farnosti je pre ľudí, ktorí tam žijú … má im slúžiť, pretože kňazstvo je služba. Je kňaz hovoriaci maďarským jazykom, je medzi maďarmi a predsa od nich uteká /kto môže za to, že Rómovia hovoria maďarsky?/ …. má tam byť pre nich. a keď hovoríte o tom, že kostol je prvoradý, pretože v ňom sú omše, prečo on slúži omše na fare?

   • Pico povedal

    1. Kto vravel, že ho poznám osobne?
    2. Je kňaz hovoriaci po slovensky, maďarsky, latinsky, nemecky, anglicky a tuším aj taliansky.

 7. ja z RS povedal

  “Zbožňujem”, keď sa všetko obráti na problém maďar/slovák. Je to kostol nás všetkých, ktorí tu žijeme. Takto sa nikde nedostaneme, keď všade sa budeme biť len o to, či slovák alebo maďar. Veď tu žijme vedľa seba. Keď to my nepochopíme a nebudeme sa snažiť pomôcť nášmu mestu spoločne, nečakajme nič od ministerstiev, politikov, politických strán.

 8. Pico povedal

  Problém maďar/slovák? Však nalistujte si celkom hore, kto začal…
  Ja nemám absolútne nič proti slovákom ani proti maďarom. Je samozrejmosťou, že na slovenských bohoslužbách je raz toľko ľudí, ako na maďarských. Ale nikdy na seba nenadávali..však organisti, ako p.Czechmeister a p.Kántorová(občas Jožko Gödri) si vždy vychádzali dobre…ako aj veriaci! Keď sa celý kostol upratoval alebo zdobil pred Vianocami, tak stromčeky, Betlehem, … to sa robilo všetko spoločne slováci a maďari. Ale keď vety budeme začínať tak, že “sme na Slovensku…” tak veľa nečakajme…

  • ryba povedal

   No, keď som ja bol zdobiť stromčeky / a chodím každý rok už niekoľko rokov/, tak jediná Maďarka tam bola kostolníčka Albínka, mimochodom veľmi dobrý človek. Výnimkou sú len posledné Vianoce, boli tam naozaj aj niekoľkí maďari … odbiehali do “Három rózsa”. Kde si bol Pico?

   • Pico povedal

    Len pre tvoju informáciu, chodil som aj ja zdobiť stromčeky…A odkiaľ bereš, že odbiehali do Három Rózsa?

    • ryba povedal

     … no asi máš problém pri čítaní. Odkiaľ viem? Predsa som napísal, že som tam bol a zdobil. Ty si však neodpovedal: “Kde si bol, ty, Pico?” … alebo sme sa tam stretali???

     • Pico povedal

      Možno sme sa stretli, možno nie…a neviem čo si zdobil, lebo ten veľký stromček som posledný rok zdobil ja s kamošom a s pani Albínkou! Ja som nebol v Három Rózsa a láskavo ma neobviňuj…

 9. tujunga povedal

  Ako vidím máte chlapci veľa volného času na písanie toľkých blúd,že už to normálne bolí.Čo by sa stalo,keby ste prišli zajtra pomáhať lopatovať do vriec vtáčí trus (mimochodom už sme viac ako160 kusov vriec vtáčieho trusu pozbierali a ešte sme ďaleko od konca, podotýkam na fakt, že sú tam roky rokúce a doteraz to nikomu nevadilo aj keď pod tou špinou hnila celá strecha).Minulým vedením fary sa malo koncentrovať najprv na opravu strechy,a nie na opravu napr.nádvoria fary resp.pivnice, ktorá podla mňa mala byť druhoradá – veriaci nie tam chodia na omše,ale do kostola.Takže chlapci moji hor sa do montériek, a poďte pomáhať, aby ste dokázali ,že viete robiť aj lopatou, a nie len ústami a prstami na klávesnici.
  P.S.: pre K.László – inšpiráciu pre svoj nick si bral z Kutyil s r.o.,alebo niečo iné skrýva to písmeno K ……………..aktér provokatér

 10. igor333 povedal

  Vidím že tu beží “živa debata”. Je to len dôkaz toho ,že toto je sledovaná téma,čo je veľmi dobre!
  Chcem len nakoniec napísať asi toľko.Nechcel som nikoho ani uraziť ani nijaké národnostné vášne rozpútavať.Chcel som na tomto mieste poukázať nato, že kedykoľvek kým tu bol maďar farárom, žiadny slovák ho nikam neposielal,žiadny slováci si NETLAČILI TAJNE noviny a nezoskupovali sa spolu za účelom zlikvidovania maďarského farára!NIKDY!!!
  Avšak toto všetko robia maďari/maďarské noviny-obsah nejakého čísla môžem dať preložiť a zverejniť tu na stránke-ak je záujem/Maďari si na birmovke “posvietili” na biskupa aby mu dali “ultimátum” aby spravil v RS zmeny a to v prospech toho že tu bude maďar dekanom,maďar kaplánom a teraz je už aj NA SLOVENSKEJ OMŠI maďar farár!!
  Dobre počujete!!!Takže momentálne zloženie je:Dekan – maďar.kaplán-maďar.pomocný farám/Smuda/ maďar.Jediný slovák je tu kaplán,ktorý už má svoje dni v RS zrátané.Takže v Nedeľu je tu v RS Ráno slovenská omša,potom maďarská,potom veľká maďarská a veľká slovenská a večer slovenska´a medzi tým filiálky Zacharovce -slovenská alebo Dúžava slovenská.ZHRNUTÉ:nedeľa: slovenská omša 5 krát! maďarská 2x.Farári Slovák 1x/už končí/ maďar 3x!
  No a kto napíše že toto je v poriadku a neprizná že je to absolútne neférové zloženie a je to pohŕdanie Slovenským národom keď káže farár ktorému Slovák ani nerozumie lebo slovenčima mu je na hony vzdialená, tak je zadubený feferón.
  Ale zmena sa blíži…!!!

 11. Pico povedal

  milý igor333, ja všelijaké zmeny veľmi rád prijmem, ale že by maďarský farár hovoril lámanou slovenčinou? 😛
  A na tie noviny by som aj ja vedel niečo povedať a neboj sa, aj na Katolícky krúžok.. To by mohol byť samostatný článok tu na rimave. 😀

  • igor333 povedal

   Ak ty tvrdíš že jeho slovenčina je v poriadku, tak potom už nemá význam s tebou vôbec písať. A ako dôkaz mojich slov: chodte sa mrknúť na “slovenskú” omšu a počúvajte len pár minút…
   To si zájdem radšej do Rapoviec…

 12. fair povedal

  V tejto teme je 37 pripsevkov. Ste kazdy veriaci ? Ze vas tato tema tak zaujala a pranierujete tu slovensko – madarske vztahy, mysles som ze cirkev je mimo.
  ( na nic nenarazam lem ma to ako neveriaceho zaujima – tada verieci som, ale verim sam sebe)

  • igor333 povedal

   Máš úplnú pravdu!!! Mala by byť cirkev mimo!!! TO JE PRAVDA!!
   Ono to tak aj bolo…ale kým neprišiel tento byskup!!

 13. Pico povedal

  Ako mimo?! Však ma nerozosmievaj…igor333: nalistuj si úplne prvý komentár! celkom prvý, čo tu je! Však ty si začal s Maďarmi, že akí sú neschopní, že sa nevedia spojiť, že odvolali bývalého dekana, atď. Ani jedno zlé slovo sme nepovedali na slovenských veriacich! Ani jedno!

  A ešte raz! My sme nepodpisovali petíciu zato, aby odvolali slovenského farára. Nie! Ani sme nepodpisovali petíciu zato, aby sme tu mali maďarského dekana! Nie!
  My sme chceli jedného maďarského farára!!!Nie dekana!!To si si vymyslel ty, že sme chceli dekana…A zato, že ho povýšili na dekana, naozaj nemôžeme…

  A mimochodom, biskup je mäkké “i”. 😛Nahlásenie nevhodného komentára.