No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Od budúceho týždňa nebude ani jeden čierny okres, situácia v Gemeri-Malohonte a Novohrade je stabilizovaná

Pandemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 sa na Slovensku opäť zlepšila a od budúceho pondelka (26. 4.) už z hľadiska COVID automatu nebude v SR ani jeden takzvaný čierny okres. Celé Slovensko však budúci týždeň preventívne ešte zostane v bordovej fáze, hoci čísla by už umožňovali presunutie do lepšej, červenej fázy. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informovali vládni a štátni predstavitelia.

Čo sa týka Gemera-Malohontu a Novohradu, rozdelenie okresov zostalo rovnaké ako minulý týždeň. To znamená, že Rimavská Sobota, Rožňava a Veľký Krtíš sú v červenej zóne, Lučenec, Poltár a Revúca zostávajú bordové.

O zlepšení situácie svedčí podľa Mateja Mišíka z Inštitútu zdravotných analýz viacero podstatných ukazovateľov. „Naďalej nám klesá počet prípadov, ktoré máme, ako aj počet hospitalizovaných. Klesá i počet pacientov na pľúcnej ventilácii. Je povzbudivé, že po dlhej dobe sme sa dostali pod 250 pacientov, ktorí vyžadujú umelú pľúcnu ventiláciu,“ konkretizoval Mišík.

Článok pokračuje pod reklamou



V posledných dňoch však mierne stúplo reprodukčné číslo, ktoré označuje, koľko ďalších ľudí nakazí jeden šíriteľ nového koronavírusu. Naďalej je však pod úrovňou jedna, čo je podľa odborníkov stále dobrý výsledok.

Mišík dodal, že klesá tiež počet príjmov pacientov do nemocníc, z ktorých navyše odchádza viac ľudí, ako ich tieto zdravotnícke zariadenia prijmú. Znižuje sa tiež počet výjazdov záchrannej služby. „Minulý týždeň to bolo okolo 700 výjazdov. K ich poklesu dochádza naprieč všetkými krajmi,“ ozrejmil Mišík. Naopak, stúpa podľa neho počet zaočkovaných ľudí a aktuálne je v tzv. čakárni zaregistrovaných asi 160 000 čakateľov na očkovanie.

Jednou z ďalších tém boli zmeny v testovacej stratégii, o ktorých sa už dlhšie hovorí, avšak zatiaľ sme sa ich nedočkali. „Pracuje na tom kolektív na ministerstve zdravotníctva. Z mojich informácií, čo viem, by testovanie malo byť zamerané hlavne na tie osoby, ktoré sú v najväčšom riziku. Teda chodia do práce, resp. do rizikových prevádzok. Samostatná kapitola je testovanie na školách,“ zhrnul hlavný hygienik Ján Mikas.

Článok pokračuje pod reklamou



Do úvahy podľa neho prichádzajú aj ďalšie typy testov, napríklad na samotestovanie či zisťovanie vírusu pomocou slín. „Celkovo by testovacia stratégia mala ísť cestou zjednodušenia a zefektívnenia,“ konštatoval.

Čo sa týka stále platného zákazu vychádzania, ten zostáva minimálne do konca núdzového stavu, teda do 28. apríla. „O ďalšom postupe rozhodne vláda,“ stroho dodal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský bez konkretizovania možných alternatív.

Foto: reprofoto facebooková stránka RTVS


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross