No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Okres Rim. Sobota má negatívnu prognózu. V BBSK je zaočkovaných okolo 5 percent ľudí, do úvahy pripadá vakcinácia predavačov

24. februára 2021 |  | | |

Od budúceho pondelka platí na Slovensku nové rozdelenie okresov. Ten Rimavskosobotský ostáva naďalej bordový. Niektoré okolité okresy si pohoršili.

Situácia sa zhoršuje

Trend je na Slovensku negatívny, prognózy sa mierne zhoršujú. „Mobilita mierne stúpa, najmä čo sa týka automobilovej dopravy a chôdze,“ vyjadril sa na včerajšom brífingu minister zdravotníctva Marek Krajčí. 14-dňová incidencia podľa neho mierne stúpa z hodnoty 506 na 531 (PCR testy). Počet hospitalizovaných stúpol z 3 872 na 4 017 ľudí. „Čím ďalej máme menej voľných ventilovaných lôžok, nakoľko nám stúpajú počty ventilovaných pacientov,“ vyjadril sa Krajčí.

7-dňový priemer sa taktiež zhoršil, počet stúpol z 4 793 na 5 089 (Ag+PCR). Priemerný počet vykonaných testov za týždeň je 226 903, pričom pozitivita je na úrovni 22 percent. Denné úmrtia mierne klesli z hodnoty 108 na 98. „Reprodukčné číslo je mierne nad hodnotou 1, situácia sa postupne zhoršuje,“ dodal minister, ktorý sa poďakoval ľuďom dodržiavajúcim opatrenia.

Článok pokračuje pod reklamou„Pokiaľ by boli uvoľnené oparenia, situácia by sa veľmi prudko zhoršila,“ povedal minister s tým, že obmedzenia majú zmysel.

Okres Rimavská Sobota ostáva v bordovej zóne

Podľa epidemiologickej situácie bol okres Rimavská Sobota zaradený do bordovej zóny. Po novom sú v tejto kategórii aj okresy Lučenec a Poltár, ktoré boli doteraz v červenej fáze. Okres Revúca ostáva naďalej v najhoršej čiernej zóne. Celá krajina je v IV. stupni varovania.

Podľa minulotýždňových informácií mal okres Rimavská Sobota pozitívnu prognózu, čo sa však zmenilo. Rovnako negatívnu prognózu majú aj okresy Lučenec a Poltár. Okres Revúca ostal stabilizovaný.

Nedostatok vakcín

Slovensko podľa ministra Krajčího naďalej nemá dostatok vakcín. „Máme otvorených už 77 očkovacích centier, žiaľ, narážame na nedostatok vakcín,“ vyjadril sa minister, podľa ktorého Slovensko dostane už len 22-tisíc vakcín od Moderny. „Čo sa týka AstraZeneca, tak máme prisľúbených 20-tisíc vakcín. Budúci mesiac 12-tisíc a zruba 59-tisíc vakcín,“ informoval ďalej s tým, že najvyrovnanejšie dodávky vakcín má Pfizer – cca 51-tisíc dávok každý týždeň.

Celkovo je na Slovensku zaočkovaných okolo 7 percent populácie. V Banskobystrickom kraji dostalo vakcínu 5,49 percent ľudí, najviac zaočkovaných je v Bratislavskom kraji – 9,29 percent. Druhou dávkou bolo zatiaľ zaočkovaných 101 929 ľudí.

Podľa ministra Krajčího diskutovali o tom, že by medzi ľudí, ktorí sa už môžu nechať zaočkovať, zaradili predavačov v obchodoch. „Tam je kontakt s ľuďmi veľmi vysoký,“ dodal. Išlo by o predavačov do 55 rokov, dostali by vakcínu od AstraZeneca. Táto vakcína má podľa neho silnejšie vedľajšie účinky, a preto nechcú, aby ich dostali starší ľudia. "Vakcína je samozrejme veľmi dobrá, je v poriadku," dodal s tým, že má vysokú účinnosť.

Do úvahy pripadá aj zmena vyhlášky, čím sa zamedzí prístup pozitívne testovaných ľudí do obchodov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross