No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Záujem o očkovanie je veľmi nízky. Podľa riaditeľa NCZI miera zaočkovanosti nedosiahne ani 38 percent

3. mája 2021 |  | |

BRATISLAVA – Miera zaočkovania na COVID-19 na Slovensku podľa realistického odhadu nedosiahne 38 percent, v prípade optimistického predpokladu sa vyšplhá v auguste 2021 na úroveň 48 percent. Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedol riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Róbert Suja, podľa ktorého však ani v jednom prípade nebude zaočkovaná kritická masa.

V priebehu nasledujúcich týždňov si neviem predstaviť, že naozaj každý, kto má záujem, by sa nedostal k vakcíne. Problém bude niekde inde – získať ďalšie masy, aby sa začali hromadne registrovať,“ podotkol Suja.

V súčasnosti je podľa neho v aplikácii Čakáreň registrovaných 258 000 ľudí, ktorí čakajú na prvú dávku vakcíny. Počet zaočkovaných, ktorí už dostali prvú dávku, je 1,1 milióna. „Sme hlboko pod nejakou hranicou, ani nie že kritickej masy. Motivácia ľudí, aby sa registrovali, je veľmi nízka. Ak sa niečo nezmení, o tri-štyri týždne môžeme zatvárať vakcinačné centrá,“ konštatoval riaditeľ NCZI.

Článok pokračuje pod reklamouSuju podľa vlastných slov prekvapila nízka miera prihlasovania na očkovanie. „Vo štvrtok sme otvorili registráciu pre všetky vekové skupiny a zaregistrovalo sa nám len okolo 130 000 až 135 000 ľudí. Myslím si, že je to číslo, o ktorom by sa malo rozprávať, lebo taká miera registrácie je extrémne nízka,“ zdôraznil.

V prípade, ak bude dostupné očkovanie vakcínou od spoločnosti Pfizer pre všetky vekové kategórie, môže podľa neho tento počet stúpnuť na 200 000 záujemcov. Ďalších by mohlo prilákať očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V. „Aj tak si ale nemyslím, že sa dostaneme na číslo 1,8 milióna zaočkovaných,“ zakončil riaditeľ NCZI.

Zdroj: Rimava.sk; Foto: ilustračné


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross