No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Cíťte sa vitálnejší po infúziách vitamínu C, takúto liečbu oceňujú aj onkologickí pacienti

Vitamín C zohráva v ľudskom tele veľmi dôležitú úlohu. Napriek tomu si ho naše telo nedokáže vytvoriť. Preto by sme ho mali užívať pravidelne, a to najmä v tomto jesennom období. Tablety však nie sú jedinou, ale ani najvhodnejšou formou. Ako ho teda užívať, aby tento dôležitý vitamín využilo naše telo čo najlepšie? Odpoveďou je podávanie vitamínu C formou infúzie. O akú formu podávania ide, aké má výhody i pre koho je určená priblížila onkologická lekárka z Ambulancie klinickej onkológie Avimed s.r.o. v Rimavskej Sobote, Adela Englerová.

1. Priaznivé účinky vitamínu C na ľudský organizmus sú väčšine ľudí známe. Ale predsa, prečo by sme ho mali užívať?
Vitamín C je životne dôležitý vitamín, bez ktorého by náš organizmus nedokázal plnohodnotne existovať. Človek nemá schopnosť vyrábať si tento vitamín sám, preto musí byť dodávaný do organizmu zvonka. V prípade jeho nedostatku je človek viac náchylný na vznik ochorení. Pri chronických chorobách ako napríklad onkologické ochorenia, autoimunitné choroby, depresie, alergie a podobne je nedostatok vitamínu C v tele veľmi výrazný a nie je možné doplniť ho bežnou stravou.

2. Vy ako onkologická lekárka v Rimavskej Sobote sa venujete infúznej liečbe vysokodávkovým vitamínom C. O akú liečbu vlastne ide a odkedy sa jej venujete?
V našej ambulancii v Rimavskej Sobote podávame vysokodávkový infúzny vitamín C od roku 2013. Podávame ho jednak preventívne na posilnenie imunity a tiež ako doplnkovú liečbu rôznych ochorení. To znamená, že pacient je liečený na svoje ochorenie štandardným postupom a na zefektívnenie liečby sa mu podáva infúzny vitamín C.

MUDr. Adela Englerová

3. Aké výhody ponúka infúzna vysokodávková liečba vitamínom C oproti bežnému, tabletovému, užívaniu? Môžeme medzi ne zaradiť aj vyššiu vstrebateľnosť tohto vitamínu organizmom a teda jeho lepšiu využiteľnosť?
Črevo má obmedzenú schopnosť vstrebávať vitamín C. Jednorázovo je to cca 240-300 miligramov. To znamená, že ak zje človek ráno povedzme 1 000 miligramov vitamínu C, vstrebe sa ho menej ako jedna tretina a zvyšok sa vylúči stolicou. Preto konzumácia vysokých dávok vitamínu C vo forme tabletiek, kvapiek, sirupov je neefektívna a zbytočná. Je lepšie užiť ráno tých 300-500 miligramov a druhú rovnakú dávku večer. Pri ochoreniach a zníženej hladine vitamínu C v krvi takéto dopĺňanie nie je dostatočné. Preto je nevyhnutné dodať vitamín C do organizmu formou infúzie, kedy sa v tele využije celá podaná dávka.

4. Na to, aby sa dostavil patričný efekt je zrejme potrebné podstúpiť takéto vnútrožilové podávanie vitamínu C v pravidelných intervaloch. Ako dlho by mala trvať liečba a ako často by mala byť podávaná?
Dávkovanie a tiež dĺžka liečby je veľmi individuálne. Na posilnenie imunity treba 4-6 infúzii v týždenných intervaloch. Keď sa rieši už nejaký konkrétny zdravotný problém, liečba trvá 6-8 týždňov. Pri onkologických ochoreniach je to minimálne 6-12 mesiacov. Dávka vitamínu C v 1 infúzii a počet infúzií do týždňa sa určuje vždy individuálne podľa konkrétneho pacienta a jeho ochorenia.

5. Aké diagnózy s ňou možno ovplyniť ?
Najčastejšie podávame infúzny vitamín C v týchto prípadoch:
1. Preventívne podanie vitamínu C u rizikových jedincov – ľudia v strese, ľudia, ktorí sa pohybujú v infekčom prostredí, učitelia, manažéri, športovci
2. Podpora imunity pri akútnych a chronických infekciách
3. Doplnková liečba pri nádorových ochoreniach
4. Zápalové reumatické ochorenia
5. Alergie
6. Podpora hojenia rán / po úrazoch, pred plánovanými operáciami, po operáciách/
7. Depresívny syndróm
8. Únavový syndróm
9. Syndróm vyhorenia
10. Autoimunitné ochorenia
11. Ekzémy

6. Táto liečba našla uplatnenie aj pri onkologických pacientoch. Ako sa v takýchto prípadoch prejavuje vysokodávkové podávanie vitamínu C?
Onkologickí pacienti z infúznej liečby vitamínom C profitujú v niekoľkých smeroch. Ako prvé vždy pozorujeme zvýšenie množstva energie, chuti do života, zlepšenie psychiky, zlepší sa chuť do jedla. Súčasne sa znižujú vedľajšie účinky chemoterapie, pacienti ju lepšie tolerujú a zvládajú. Po ukončení štandardnej onkologickej liečby mnohí pokračujú v doplnkovej liečbe infúznym vitamínom C, aby udržali svoj imunitný systém v čo najlepšej kondícii a znížili riziko návratu alebo zhoršenia onkologického ochorenia.

Infúzny vitamín C vyhľadávajú aj nevyliečiteľne chorí pacienti, nakoľko výrazne zlepšuje ich kvalitu života. A vo väčšine týchto smutných a ťažkých prípadoch ide práve o to, čo najkvalitnejšie prežiť záver svojho života.

7. Je vhodná táto intravenózna liečba aj pre zdravých ľudí len ako prevencia?
Áno, jednoznačne. Odporúča sa v nárazových obdobiach ako je jeseň a jar. Na jeseň treba posilniť telo, pretože prichádzajú mesiace, kedy sa najviac vyskytujú vírusové a bakteriálne ochorenia dýchacích ciest, chrípka, prechladnutia a podobne. Na jar potrebuje telo doplniť hladinu vitamínu C po zime. V januári, najneskôr vo februári doporučujem túto liečbu pre alergikov na zmiernenie až úplné vymiznutie rôznych foriem alergií.

8. Veľkú spotrebu vitamínu C však majú aj športovci. Môže im pomôcť táto intravenózna liečba aj pri dosahovaní lepších výkonov či regenerácii?
Imunitný systém športovcov je pod neustálym tlakom. Vysoký telesný výkon aj častý psychický nápor sú faktory, ktoré spôsobujú, že športovci potrebujú zvýšený prísun vitamínu C. Jeho infúzne podanie je veľmi dobrý spôsob na jeho rýchle a efektívne doplnenie, čo umožňuje rýchlejšiu regeneráciu a aj rýchlejšie hojenie prípadných zranení. U športovcov tiež pozorujeme viac energie a s tým súvisiace zlepšenie výkonov.

9. Keďže vysokodávkové podávanie vitamínu C vykonáva lekár, je hradené zdravotnými poisťovňami?
Podporná liečba vysokodávkovým vitamínom C je síce na lekársky predpis, podávaná v ambulancii lekárom, nie je však bohužiaľ hradená zdravotnou poisťovňou.

MUDr. Adela Englerová je lekárka s vyše 10-ročnou praxou v oblasti onkológie. Pôsobí vo Všeobecnej nemocici s poliklinikou v Lučenci na Oddelení radiačnej onkológii a tiež v Ambulancii klinickej onkológie Avimed s.r.o. v Rimavskej Sobote. Má špecializačnú atestáciu z radiačnej onkológie. Od roku 2013 sa intenzívne venuje štúdiu podpornej liečby vysokodávkovým vitamínom C a tiež doplnkovej a podpornej liečbe rôznych ochorení. K svojim pacientom pristupuje individuálne a preferuje osobný kontakt. Ako hovorí, možnosť pozrieť sa pacientovi do očí nevynahradí žiadna technická vymoženosť dnešnej doby. Práve preto si popri svojej práci v nemocnici vyhradila čas i miesto, aby pacienti mohli prísť, porozprávať sa, poradiť a nájsť tú najlepšiu kombináciu na ich ťažkosti.

MUDr. Englerovú nájdete v Ambulancii Avimed s.r.o. v Rimavskej Sobote, ktorá je jedným z mála pracovísk na Slovensku, kde sa doplnkovej liečbe venujú na vysokej odbornej úrovni. Adresa ambulancie: ulica Dobšinského 192/30, Budova Rimava 4. Predtým je potrebné objednať sa na danú hodinu. Urobiť tak môžete aj online na tejto stránke.

Zdroj: Reklamný článok
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross