No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Jeseň v Rimavskej Sobote v znamení kvalitných koncertov, vystúpi Michalica, Burian aj flautové trio

Tri kvalitné koncerty vážnej hudby a jeden originálny projekt známeho slovenského gitaristu Juraja Buriana, taká je októbrová ponuka kultúrnych podujatí v Rimavskej Sobote.
Hudobnú jeseň rozozvučí Fórum mladých talentov, ktoré je na programe už v utorok, 6. októbra o 19-tej hodine v Mestskej galérii na Hlavnom námestí. S hrou na gitare sa predstaví Eva Kovalčíková, študentka bratislavského Konzervatória. Na svojom doterajšom umeleckom konte má niekoľko ocenení, medzi nimi napríklad i titul „Najúspešnejší slovenský gitarista“ z Medzinárodnej gitarovej súťaže v Dolnom Kubíne (2001). Okrem nej v galérii vystúpi aj flautové trio  FLAUTISSIMO v zložení Martina   Kuštárová, Zuzana   Bujnová a Veronika  Vitázková. V repertoári má zastúpené diela autorov od renesancie až po súčasnosť, s dôrazom na hudbu romantizujúceho klasicizmu.
Ďalším hudobným skvostom bude nepochybne projekt slovenského gitaristu Juraja Buriana s názvom Spájanie žánrov – folklór s prvkami jazzu. Na programe je v stredu, 7. októbra o 19-tej hodine v divadelnej sále rimavskosobotského Domu kultúry. Spoločne s Burianom sa na pódiu predstaví Martin Valihora za bicími, folklorista Stanislav Palúch (husle) a hosť z Nórska Per Mathisen (basová gitara).

“Každý z týchto hudobníkov je výborným inštrumentálnym hráčom, ktorých netreba špeciálne predstavovať,“ uviedla pre Rimava.sk Regina Špitálová z Mestského kultúrneho strediska.  Ako dodala, traja z nich študovali na slávnej Berklee College Of Music v americkom Bostone. Stanislav Palúch je fenomenálny huslista, ktorý zažiaril na slovenskej scéne ako univerzálny hráč, bravúrne sa orientujúci vo swingu, fusion, world music aj v ľudovej hudbe. „Teda zloženie tejto formácie nám určite zaručí kvalitný umelecký zážitok,” zhodnotila Špitálová.

Hudobné trojdnie uzavrie koncert husľového virtuóza Petra Michalicu a klaviristky Viery Bartošovej, ktorý organizuje Spojená škola, Evanjelický a.v. cirkevný zbor a Mestské kultúrne stredisko. V evanjelickom kostole v Rimavskej Sobote vo štvrtok, 8. októbra o 18-tej hodine odznejú skladby Bacha, Vivaldiho, Mozarta, Bethovena či Smetanu. „Peter Michalica je jedným z popredných umelcov, známy širokej verejnosti. On sám prejavil záujem, že by tu chcel vystúpiť, tak sme sa toho zhostili,“ povedal pre Rimava.sk riaditeľ Spojenej školy Jaroslav Bagačka.

V druhej polovici októbra sa milovníci vážnej hudby ešte môžu tešiť na komorný koncert venovaný 200. výročiu úmrtia jedného z viedenských klasikov Josepha Haydna. Svoje hudobné umenie predvedie na klavíri  Stanislav Zamborský, hru na violončelo  Lujza  Ďurišová a  Jozef Podhoranský.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross