No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kúpele Číž. Jediné v okrese a vďaka liečivému prameňu unikátne na Slovensku ba dokonca i v celej Európe.

8. augusta 2008 |  | 

Je tomu už viac ako stoštyridsať rokov, keď ktosi v dedine kopal studňu a narazil na zvláštny prameň. Ten, ktorý dnes pravidelne vyhľadávajú hostia z blízka aj z ďaleka, aby pookriali na tele i na duši, urobili čosi pre svoje zdravie, zotavili sa, aby „stres náš každodenný“ aspoň na chvíľu vymenili za oddych, pohodu a príjemné prostredie.

Kúpele v neďalekom Číži preslávila predovšetkým jódová voda, ktorá po dlhé roky pomáha pacientom s chorobami pohybového aparátu, obehového ústrojenstva, pacientom s neurologickými ochoreniami a s poruchami látkovej výmeny. Bohatý sortiment procedúr pre nich zabezpečuje rehabilitačný tím odborníkov.

Od najmenších po najväčších, na svoje si tu istotne prídu všetci. Kúpele totiž ponúkajú pestrú paletu pobytov, víkendových, relaxačných a liečebných, šitých na mieru každej vekovej kategórii. Zaujímavou novinkou je relaxačno-športový pobyt „Týždeň v sedle“ alebo tzv. Dovolenka s rybičkami, teda kurz plávania pre deti vo veku od 6 mesiacov.

„V plnej prevádzke dnes máme päť liečebných domov. Po ich nedávnej celkovej rekonštrukcii a modernizácii kúpele poskytujú plný štandard a komfort,“ hovorí riaditeľ spoločnosti a predseda predstavenstva Prírodné jódové kúpele Číž a.s., Milan Hlinka.
Vzápätí vymenováva ponúkané doplnkové služby: v kúpeľnom komplexe je k dispozícii bowling, golfový simulátor, biliard, minigolf, stolný futbal, fitnes, tenisový kurt, saunový svet, požičovňa bicyklov, v letnom období vodný svet, vnútorný bazén s protiprúdom, kúpeľná knižnica či obrazová galéria. Ukrátení neostávajú ani priaznivci dobrej rybačky a hostia s „túlavými topánkami“ iste ocenia fakultatívne výlety po Gemeri a jeho okolí.

Milan Hlinka však priznáva, že v obci trochu chýba drobná podnikateľská činnosť miestnych ľudí: „Hostia by si možno radi posedeli v malej kaviarničke, pri domácom vínku či koláčoch. Služby tohto druhu by pre celkovú atmosféru v kúpeľoch boli istotne ďalším prínosom. Preto dúfam, že sa nám čoskoro spoločnými silami podarí ešte viac roztočiť koleso cestovného ruchu.“ Spoluprácu s Banskobystrickým samosprávnym krajom hodnotí riaditeľ spoločnosti pozitívne, pochvalnými slovami nešetrí hlavne na adresu odboru cestovného ruchu. Pri otázke vzťahov so samosprávou je už ale zdržanlivejší. „Kúpele v Číži sú jediným vybudovaným strediskom v rimavskosobotskom okrese a podľa môjho názoru by mohli byť hlavným impulzom na rozvinutie cestovného ruchu. Spolupráca s rimavskosobotskou samosprávou je však doslova nulová,“ hovorí.

Zveľaďovanie kúpeľov ich vedeniu naozaj nie je ľahostajné. Svedčia o tom aj rozsiahle rekonštrukčné práce v posledných rokoch, ale i ďalšie plány do budúcnosti. Najnovšie sa kúpeľom dokonca podarilo dosiahnuť opravu železničnej stanice v obci, čím chceli „skultúrniť“ príchod návštevníkov do kúpeľov.

Na margo ciest vedúcich do Čížu Milan Hlinka dodáva „Z roka na rok pribúda počet klientov, ktorí sa opätovne radi vracajú, hoci cestu sem vďaka (ne)vybudovanej infraštruktúre prežijú dosť útrpne a častokrát prichádzajú so zmiešanými pocitmi. Ale sme radi, že pobyt u nás im za to aj tak stojí“.

[flashvideo filename=http://www.rimava.sk/video/ciz_klip.flv /]

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross