No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ako pokračuje obnova strechy kaštieľa v Ožďanoch? Pozreli sme sa naň z výšky

OŽĎANY – Obnova strechy kaštieľa v Ožďanoch, ktorú v roku 2019 úplne zničil mohutný požiar, postupne napreduje. Ako Rimava.sk informoval starosta obce Ján Matej, rekonštrukcia by vďaka novej dotácii mala pokračovať aj v budúcnosti.

Majiteľ (Bystrická dopravná spoločnosť, pozn. red.) mi asi pred týždňom oznámil, že majú schválenú ďalšiu dotáciu. Do konca mesiaca august by sme sa mali stretnúť a oboznámi nás s postupom ďalších prác,“ uviedol starosta, podľa ktorého obyvatelia aj vedenie obce snahu majiteľa o záchranu pamiatky vnímajú veľmi pozitívne.

Článok pokračuje pod reklamouRimava.sk sa pokúsila získať aj stanovisko vlastníka kaštieľa, nepodarilo sa jej s ním však zatiaľ skontaktovať.

Ako vidieť i z našich fotografií a videa, na severozápadnom krídle budovy s vežičkou je už vybudovaná nová trvalá strecha s vláknocementovou strešnou krytinou. Ďalšie časti kaštieľa sú zatiaľ chránené len dočasným prekrytím. Celkovo je tak pod dočasnou či trvalou strechou zhruba polovica celého objektu.

Požiar začiatkom októbra 2019 spôsobil podľa polície škodu na kaštieli vo výške minimálne 300 000 eur. Ako vtedy tvrdili očití svedkovia, šindľová krytina aj krov zhoreli behom 20 až 30 minút. Na mieste požiaru zasahovalo okolo 30 profesionálnych aj dobrovoľných hasičov.

Ožďanský renesančný kaštieľ bol zrejme postavený na mieste staršieho hrádku, ktorý na základe dobových prameňov musel stáť už v roku 1454. Veľmi poškodený bol počas druhej svetovej vojny pri prechode frontu obcou. Po vojne však dostal novú strechu a bol čiastočne opravený. Napriek tomu v časoch socializmu nebol nijako využívaný, hoci sa plánovala jeho prestavba na hotel a reštauráciu s historickou expozíciou.

Zmena k lepšiemu neprišla ani po zmene režimu. Skôr naopak, kaštieľ bol v tom období postupne v rukách viacerých vlastníkov, ktorí s ním mali rozličné zámery, ale ani jeden nebol realizovaný. Rozľahlý objekt napokon skončil v exekučnom konaní a postupne chátral.

Napriek tomu, že ostatné desaťročia bol kaštieľ verejnosti oficiálne neprístupný, podľa starostu k nemu chodievalo mnoho turistov, hlavne z Maďarska.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross