No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Onkologických ochorení pribúda. Podľa onkológa R. Hrubého netreba podceňovať preventívne prehliadky

3. februára 2020 |  | 

Onkologické ochorenia si, žiaľ, nevyberajú. Výnimkou v rámci tohto závažného ochorenia nie je ani región Gemer-Malohont. Ale ako je na tom v prípade počtu ročne diagnostikovaných onkologických ochorení? Nielen o tom sa redakcia Rimava.sk rozprávala s onkológom a zároveň aj riaditeľom rimavskosobotskej nemocnice Richardom Hrubým. Priblížil aj to, čo zohráva dôležitú úlohu v prípade predchádzania rakoviny ako i spôsob liečby.

Pán Hrubý, väčšina Soboťanov Vás nepozná, hoci Vás možno zazreli v rimavskosobotskej nemocnici, v ktorej pôsobíte ako riaditeľ. Predstavte sa nám.
Onkológii sa venujem viac ako 26 rokov. Svoju klinickú prax som začal v Žiline, ktorej som verný dodnes na Onkologickej ambulancií ako krajský odborník pre klinickú onkológiu. Vo Fakultnej nemocnici v Žiline som trinásť rokov viedol Onkologické oddelenie. Pracujem ako externý vysokoškolský pedagóg na lekárskych fakultách. Venujem sa vedecko-výskumnej činnosti. Absolvoval som viacero zahraničných študijných pobytov. Mám životné šťastie, že moja práca je mojim koníčkom.

Ste rodený Žilinčan. Tak prečo práve nemocnica v Rimavskej Sobote?
Rád prijímam výzvy, ktoré vedú k zmene liečby našich pacientov. Jednou bola aj ponuka spolupracovať pri projekte onkológie NNG Bory a neskôr viesť Onkologické oddelenie a ako námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť. Byť v tíme pri tvorbe novej koncepcie Všeobecnej nemocnice Rimavská Sobota. Počas môjho pôsobenia v rimavskosobotskej nemocnici som spoznal veľa múdrych, pracovitých a zodpovedných kolegov, zdravotníkov, ktorých mám česť viesť ako riaditeľ od roku 2018.

Hoci vediete rimavskosobotskú nemocnicu svojou profesiou ste onkológ. Čo Vás viedlo k tomu, aby ste sa práve ním stali?
Chcel som sa venovať gastroenterológii ako otec, ale osud to zariadil inak. Mojím odborom sa stala klinická a radiačná onkológia. Keď som začínal, mal som veľké šťastie na svojich učiteľov: profesora Kozu, profesorku Nosáľovú, docentku Bolješíkovú a primárku Šimovú. Tento štvorlístok spôsobil, že som sa rozhodol pre onkológiu. Dnes si neviem predstaviť, že by som robil niečo iné.

Onkologické ochorenia si, žiaľ, nevyberajú. Ako je na tom náš región?
Rimavskosobotský región je v početnosti onkologických ochorení na tom rovnako ako celé Slovensko. Ročne je v regióne novo diagnostikovaných 380 až 430 nových prípadov ochorenia. Jednoznačne dochádza k postupnému nárastu onkologických ochorení. Čo je ale potešiteľné, pokročilé ochorenia nám postupne klesajú, k čomu prispela osveta a preventívne prehliadky.

Sú určité prvotné príznaky vzniku rakoviny? Kedy by mal pacient navštíviť odborníka?
Na škole nás učili, že keď rakovina bolí, je už neskoro a keď nebolí , tak si ju nevšímame. Takže, každý príznak zmeny nášho zdravotného stavu by nás mal viesť k lekárovi. Samozrejme platí, že sa pravidelne musíme zúčastňovať preventívnych lekárskych prehliadok. Odhalenie rakovinového ochorenia v počiatočnom štádiu, každému pacientovi dáva veľkú šancu na úplné vyliečenie.

Pri zistení rakoviny je to pre každého veľká rana, a to nielen pre samotného pacienta, ale asi aj pre Vás. Ako sa s tým vyrovnávate?
Denne sa snažím, čo najefektívnejšie pomôcť pacientom, aby zvládali neľahkú životnú situáciu. Moja práca ma denne učí veľkej pokore. Pokore pred ľuďmi, ktorí vedia zvládať svoje ochorenie. A preto, musím byť minimálne rovnako silný ako oni. Pomáha mi v tom rodina a aktívne trávenie voľného času.

Ak už je zistená určitá forma rakoviny, aká je liečba?
V poslednom období došlo k obrovskému rozvoju v onkológii. Nové technológie v radiačnej onkológii umožňujú lepšie aplikovať rádioterapiu pacientom. Veľké zmeny zaznamenala aj systémová liečba, dostupnosť cielenej biologickej liečby a imunoterapeutickej liečby spolu s novými cystostatikami predĺžilo prežívanie pacientov, znížilo mieru nežiadúcich účinkov. V neposlednom rade prinieslo určitej skupine aj úplné vyliečenie.

Zohráva v liečbe rakoviny veľkú úlohu aj rodina pacienta a dobré vzťahy v nej?
Mám veľký rešpekt pred našimi pacientmi, ktorí majú veľkú odvahu. Sú odvážnejší, ako sme my na tej druhej strane barikády. Úsilie zdravotníkov musí byť jednoznačne podporené rodinou, priateľmi. Je nesmierne dôležité počas priebehu ochorenia a náročnej liečby. Pacient musí mať pocit, že v ťažkej situácii nie je sám.

Je možné predchádzať rakovine? Ak áno, čo by ste odporučil?
Ako som už uviedol absolvovať pravidelné preventívne prehliadky. Zdravý spôsob života je určite cestou, ako znížiť riziko výskytu niektorých typov nádorových ochorení. Ale presné odporúčania dať neviem.

Reklamný článok
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.

Objednávateľ: Za ľudí, Jašíkova 4849/2, 82103 Bratislava-Ružinov, Slovenská republika, IČO: 52581675, zapísané v Registri politických strán a politických hnutí pod č. SVS-OVR1-2019/027309
Dodávateľ:  Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o. , Hlavné námestie 14, 979 01 Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross