No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rok 2008 vo Folklórnom súbore Háj

15. decembra 2008 |  | |

Rok sa opäť s rokom stretol. Tento čas je ako stvorený na hodnotenie toho, čo sa nám v uplynulom roku podarilo a na plánovanie toho, čo v práve sa začínajúcom roku chceme dosiahnuť.

Členovia Folklórneho súboru Háj, ktorý pracuje pri CVČ Relax v Rimavskej Sobote, bilancujú ten svoj folklórny rok na tradičnej predvianočnej akcii, tzv. „Punch párty“, ktorú vedenie súboru organizuje každoročne vždy v posledný tréningový piatok v decembri pre svojich súčasných členov ako odmenu za celoročnú aktívnu prácu v súbore. Prostredníctvom videoprojekcie si na nej súboristi pripomenú, čo všetko počas celého roka zažili.
V tejto reportáži sa spätne pozrieme na to najdôležitejšie, čo sa nám v roku 2008 podarilo.

Keďže sa v minulom roku značne rozšírila členská základňa súboru o nových tanečníkov, väčšinu tréningového času sme sa venovali im.  Dávali sme im potom prednosť aj na niektorých vystúpeniach, aby sa tým, čo sa na tréningu naučili, prezentovali aj na verejnosti. K už existujúcim a divácky mimoriadne úspešným choreografickým celkom z nášho repertoáru pribudli tento rok ešte párový tanec čikó-čardáš z Parchovian, kokavský párový tanec a ženská karička zo Zámutova. Venovali sme sa aj naštudovaniu piesní a tancov do nového choreografického celku z Liptova /Východná, Liptovské Sliače/, čím sme náš program obohatili o ďalší región Slovenska.

Tak ako po minulé roky, tak aj tento rok sme našimi vystúpeniami spestrili kultúrny program niekoľkých plesov v našom meste. Teší nás opakovaný záujem o naše vystúpenia zo strany organizátorov Plesu Matice Slovenskej, Plesu policajného zboru či Gymnaziálneho plesu. Bolo nám cťou vystúpiť bez nároku na honorár aj na plese Nadácie Martinka Sucháča.

Snažíme sa aj o zachovanie tradičných ľudových zvykov a obyčajov, preto sa podieľame na aktivitách CVČ Relax v uliciach nášho mesta, ako napríklad pochôdzky mestom na Fašiangy, stavanie májov, vianočné koledovanie.
Po mimoriadnom úspechu premiérovej Prvej folklórnej plesovej tancovačky sa hotel Tatra na sklonku januára opäť rozozvučal ľudovou hudbou. Pod záštitou Folklórneho súboru Háj sa tu konala Druhá folklórna plesová tancovačka, výborná fašiangová zábava určená milovníkom ľudovej hudby, spevu, tanca zblízka i zďaleka. Hosťom do skorých ranných hodín hrala do tanca ľudová hudba Železiar z Košíc. Keďže bola opäť úspešná, už teraz vám môžeme sľúbiť, že nebola posledná a koncom januára sa chystá v poradí tretia naša – vaša tancovačka.

Po minuloročnom úspešnom účinkovaní na najväčšom budapeštianskom medzinárodnom  festivale Duna Karnevál boli hájisti pozvaní aj tento rok. Od vedúcich súboru dostali príležitosť mladí súboristi, ktorí tvoria prípravnú zložku FS Háj. Spolu s rovesníkmi z krajín Vyšegrádskej štvorky – Poľska, Čiech a Maďarska predviedli návštevníkom svoj program zložený z tancov a piesní z Gemera, Horehronia a Zemplína. Zaujali krásnymi krojmi a ešte krajším tanečným prejavom a vyslúžili si tak pozvanie na niekoľko medzinárodných svetových festivalov.
Na pódiách po celej historickej Budapešti sa striedalo celkovo 12 zahraničných folklórnych súborov zo Srbska, Grécka, Rumunska, Talianska, Cypru, Bulharska, Egypta, a mnohé iné. Festival obohatilo aj vystúpenie domácich tradičných a profesionálnych tanečných skupín, medzi ktorými nechýbal ani najväčší maďarský profesionálny folklórny súbor Állami népi Együttes. Spoločné večerné gala vystúpenie na Margitinom ostrove pred 2500 divákmi zanechalo v účinkujúcich krásne zážitky.

O necelý mesiac sme opäť nasadali do autobusu. Našou cieľovou stanicou sa stalo malebné talianske mestečko Castelforte, kde nás hostil festival Delle Tre Torri. Choreografie  z  viacerých  oblastí Slovenska u talianskeho diváka zabodovali. Laškový či palicový tanec v podaní mužskej časti súboru  zožal  takmer  vždy  jeden  z  najväčších  potleskov. Rovnako ako husľové sóla našich muzikantov. A keď na pódium vyšli slovenské dievčatá odeté v pestrofarebných krojoch, z úst malej talianskej diváčky vyšlo krátke, no trefné konštatovanie: - Cho Bello!  (Aké  krásne!).  Slovenskí  nadšenci folklóru zanechali výborný dojem. Od ostatných účinkujúcich z Venezuely, Mexika či Puerto Rica sa líšili najmä pestrosťou programu. V podstate si až na takomto festivale uvedomíte, že latinskoamerická salsa je síce  pekná  vec, ale s rôznorodým a dynamickým slovenským folklórom sa určite porovnávať nedá. Hájistov  v  rámci  letných  osláv pozvali aj do dvoch ďalších mestečiek, kde sa tiež tancovalo, spievalo a veselilo. Slovenskí folkloristi  tu dokonca dostali novú ponuku predĺžiť si pobyt a vystúpiť aj na ďalších miestach. Po týždňovom tanečnom maratóne sme sa však museli vrátiť domov. Čakali nás festivaly a diváci na Slovensku.

Na jubilejnom 30. ročníku Gemersko-malohontských folklórnych slávností v Klenovci sme v sobotňajšom večernom programe, ktorý režijne pripravil L. Bačinský, odpremiérovali párový tanec z Kokavy. Po prvýkrát sme sa tento rok hodinovým vystúpením predstavili návštevníkom podujatí Európske ľudové remeslo v Kežmarku a Volské záprahy na Sihle. Srdce každého folkloristu ťahá aj do Terchovej, na Jánošíkove dni. Zatancovať si pod sochou Jánošíka je snom asi každého milovníka slovenského folklóru. Nám sa tento sen splnil a predviedli sme návštevníkom tohtoročných Jánošíkových dní náš pestrý dvojhodinový program.
A čo dodať na záver? Máme za sebou úspešný rok. Je za tým kus tvrdej, poctivej roboty. No naša práca nestojí len na úspechoch. Za všetkým sú cenné ľudské hodnoty, celoživotné priateľstvá, lásky, jednoducho ľudia, s ktorými stojí za to sa stretávať. Sme veľmi radi, že k nám každoročne prichádzajú mladí ľudia, z ktorých sa stanú veľmi dobrí tanečníci, speváci, muzikanti. Snažíme sa ísť cestou autentického folklóru z rôznych oblastí Slovenska, pri čom spolupracujeme s mladými talentovanými choreografmi a tanečnými pedagógmi.
Bez nadšenia všetkých súboristov, priateľov a sympatizantov by sme nedokázali ani zlomok z toho, o čom ste teraz čítali. Všetkým patrí vrelá vďaka za všetko, čo pre nás robia.

     Miriam Szántóová, Zuzana Čižmáriková


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross