No active "ca-sidebar-197687" sidebar

SOŠOS pozýva na Four Fest: Lákavé bude nielen jedlo na tanieroch, ale aj sprievodný program

Stredná odborná škola obchodu a služieb (SOŠOS) v Rimavskej Sobote aj tento rok pozýva na 13. ročník Four Festu. Viacero špičkových výkonov žiakov na úrovni stredných škôl uvidíte 7. až 8. októbra 2020.

Umenie na tanieri

Silnú kategóriu tvoria kuchárky a kuchári, ktorí predvedú svoje majstrovstvo na tanieroch na tému jesene. Rôzne receptúry a špeciality budú lákať nielen rozmanitými vôňami – čakajte aj vizuálny zážitok plný farieb a dokonalých tvarov v originálnom podaní. „Kategóriu zastrešuje Slovenský zväz kuchárov a cukrárov, aj naša škola je jeho členom. Účasť prisľúbil aj prezident tohto zväzu Vojto Artz. V kategórii baristov, kde taktiež očakávame vysokú úroveň, bude predsedom poroty Stanislav Cibuľa,“ povedal riaditeľ SOŠOS Jaroslav Bagačka.

Tí najlepší študenti a študentky z krajín V4 opäť všetkým ukážu, akým špeciálnym zručnostiam sa priučili aj v odboroch čašník, barman, barista, someliér, kaderník, kozmetik a obchodný pracovník. V konkurencii zahraničných žiakov z Česka, Poľska a Maďarska sa podľa slov riaditeľa Bagačku nestratia ani žiaci usporiadateľskej školy.

Sprievodný program je bohatý, variť budú aj fazuľovicu

Sprievodný program Four Festu bude bohatší ako po minulé roky. Skôr než sa bude podávať súťažné štvrtkové menu, ulahodia mladí kuchári a kuchárky chuťovým pohárikom v stredu, deň pred veľkým finále, fazuľovicou. Už 8. ročník súťaže vo varení tradičných jedál rozvonia nádvorie Čierneho orla. „Budú súťažiť tímy zo všetkých štyroch zúčastnených krajín, bude sa to niesť v zmysle tradícií. Zaujímavé bude sledovať rôzne postupy prípravy, keďže každá krajina má svoje receptúry,“ priblížil Bagačka.

„V Dome kultúry vystúpi skupina Metalinda. Koncert bol aj pred dvomi rokmi, no kvôli dažďu bol prerušený,“ hovorí o programe Four Festu riaditeľ SOŠOS.

"Zaujímavé bude sledovať rôzne postupy prípravy, keďže každá krajina má svoje receptúry."

Pozvali osobnosti z kulinárskej i politickej scény

Okrem zaujímavých súťažných disciplín môžu návštevníci Four Festu vidieť aj známe tváre nielen z kulinárskej scény. Okrem Vojta Artza a špičkového baristu Stanislava Cibuľu sa žiaci i návštevníci možno stretnú napríklad aj so súčasným ministrom školstva Branislavom Gröhlingom, ktorý si v dvoch ročníkoch Four Festu vyskúšal aj porotcovanie v kategórii kaderníkov. „Pozvali sme ho. Uvidíme, či sa bude môcť zúčastniť, určite pre to urobí všetko,“ povedal Jaroslav Bagačka. Súťažiacich v zápolení príde podporiť aj česká herečka a kulinárka Markéta Hrubešová, ktorá vydala niekoľko kuchárskych kníh.

Usporiadatelia pripravili taktiež besedu s vicežupanom Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrejom Lunterom. „Beseda by sa mala konať v Kruháči,“ povedal Bagačka s tým, že témou bude samosprávny kraj a tento región.

"Žiaci si môžu vymeniť skúsenosti a nadviazať medzi sebou priateľstvá."

Riaditeľ od súťažiacich čakáva kvalitnú prípravu

„Verím, že si zlepšia svoje zručnosti a spoznajú nové technológie. Nejde tu však o víťazstvá. Súťažnú rovinu berieme ako dôležitú, nie však prioritnú,“ vysvetlil riaditeľ Bagačka s tým, že pridanou hodnotou Four Festu je to, že si žiaci môžu osvojiť nové receptúry a konfrontovať svoje zručnosti so žiakmi iných škôl. „Aj majstri a učitelia môžu vidieť úroveň v jednotlivých odboroch. Žiaci si môžu vymeniť skúsenosti a nadviazať medzi sebou priateľstvá,“ vyzdvihol riaditeľ. Ako ďalej dodal, súťaž pomáha nadväzovať vzťahy i medzi jednotlivými školami.

„Chceme, aby sa žiaci dobre cítili a aby sme pre nich aj v týchto ekonomicky ťažkých podmienkach vedeli pripraviť servis a aj hodnotné ceny. Ide o tých žiakov, tí sú dôležití,“ vysvetľuje Bagačka, ktorý očakáva okolo 100 súťažiacich. „Nevieme však, ako zasiahne do rozhodovania škôl koronavírus. Účasť prisľúbil približne rovnaký počet ľudí ako po minulé roky,“ uzavrel riaditeľ Bagačka, ktorý všetkých na Four Fest srdečne pozýva.

Four Fest sa bude konať pod záštitou Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Rimavskej Sobote.

PR článok


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross