No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ako dopadol Svetový deň bielej palice v Rimavskej Sobote? Polícia sledovala, koľko vodičov dalo nevidiacemu chodcovi prednosť

RIMAVSKÁ SOBOTA – Dnes je Svetový deň bielej palice – deň, keď si pripomíname význam a dôležitosť tejto pomôcky pre nevidiacich. Vodičom to včera pripomenula polícia v rámci celoslovenskej akcie, ktorá neobišla ani Rimavskú Sobotu.

Biela palica je „predĺženou rukou“ nevidiaceho – pomáha mu identifikovať prekážky, štruktúru a kvalitu povrchu a v neposlednom rade v rámci cestnej premávky upozorňuje vodičov a vidiacich chodcov na prítomnosť nevidiaceho.

Článok pokračuje pod reklamou


Pri tejto príležitosti sa koná celoslovenská dopravno-bezpečnostná akcia, ktorú organizuje Policajný zbor SR spolu s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska. „V rámci tejto akcie sme 14. októbra na dvoch miestach v rámci mesta Rimavská Sobota pozorovali, koľkí vodiči motorových vozidiel zareagujú na prítomnosť nevidiaceho chodca, ktorý chce prejsť cez cestu,“ povedala preventistka Lenka Lásová z Okresného riaditeľstva PZ v Rimavskej Sobote.

Ako ďalej vysvetlila, ak chce nevidiaci prejsť cez priechod pre chodcov, dáva signál tým, že bielu palicu zdvihne vodorovne pred seba do výšky pása a takto ju podrží niekoľko sekúnd.

„Väčšina vodičov vzorne zastala – tým sme sa poďakovali a obdarovali sme ich letáčikom,“ dodala Lásová s tým, že sa našli aj vodiči, ktorí žiadosť nevidiaceho odignorovali. Tých policajti dopravného inšpektorátu zastavili a vysvetlili im správny postup.

„Všetci sa chceme dostať do cieľa čo najbezpečnejšie a najrýchlejšie, ale myslime aj na túto zraniteľnú skupinu účastníkov cestnej premávky. Všetkým ohľaduplným vodičom ďakujeme,“ uviedla na záver.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross