No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Chlapci nechodili do školy, rodičia môžu skončiť za mrežami

ilustračné fotoVymeškané a neospravedlnené hodiny v škole nekončia len záznamom na vysvedčení či v triednej knihe, ale aj na polícii. Ak deti dlhodobo chodia "poza školu", rodičia môžu skončiť za mrežami. Dopúšťajú sa ohrozovania mravnej výchovy mládeže, za ktoré hrozí až päťročný trest.

Aj v posledný prázdninový týždeň padli obvinenia voči rodičom za to, že si ich synovia neplnili školské povinnosti. Ako pre Rimava.sk potvrdila banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Vašková, vyšetrovateľ v Rimavskej Sobote začal trestné stíhanie a vzniesol obvinenie za ohrozovanie mravnej výchovy mládeže 39-ročnému mužovi a 39-ročnej žene z Nižnej Káloše. Tí podľa slov hovorkyne zanedbávali povinnú školskú dochádzku svojho syna Karola, žiaka ôsmej triedy základnej školy v obci Gemer. Ako Vašková informovala, v minulom školskom roku, od septembra do februára, chlapec vymeškal 350 neospravedlnených vyučovacích hodín.

Aj 50-ročný Ondrej a 44-ročná Helena z Figy čelia rovnakému obvineniu. „V tom istom období zanedbávali povinnú školskú dochádzku svojho syna Ondreja, žiaka 9. triedy základnej školy,“ uviedla Vašková a dodala, že žiak vymeškal 275 neospravedlnených vyučovacích hodín.

Za ohrozovanie mravnej výchovy mládeže podľa Vaškovej hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až päť rokov.

Problém záškoláctva má v okrese stúpajúcu tendenciu, novým programom ho preto rieši aj Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Rimavskej Sobote. Zapojili doň 21 rodín z okresu s celkovým počtom 87 maloletých detí. Ako Rimava.sk v máji informovala, úrad pritom spolupracuje s Okresným riaditeľstvom policajného zboru, obvodnými oddeleniami a špecialistami pre riešenie rómskej problematiky.

Pilotný program pokračuje aj v tomto školskom roku, ako pre Rimava.sk potvrdila vedúca Oddelenia sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately Andrea Vengrínová, potrvá do decembra 2014. Novinkou je podľa jej slov to, že programom dokážu vstúpiť aj do konkrétnej školy, v ktorej sa v zvýšenej miere objaví záškoláctvo alebo iný sociálno-patologický jav.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross