No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Fotka za život? Polícia upozorňuje na nebezpečný fenomén

28. septembra 2022 | |  | 
Foto ilustračné.

V dňoch od 26. septembra do 3. októbra 2022 prebieha celoslovenská policajná akcia Týždeň bezpečnosti na železnici. Poukázať má napríklad aj na nebezpečný fenomén, ktorý môže stáť život.

Železničná sieť slovenských železníc a ich tratí je dlhá približne 3 600 kilometrov a nachádza sa prevažne v obývaných oblastiach. Na týchto koľajiskách sa ľudia opätovne vystavujú nebezpečenstvu, predovšetkým svojím ľahkomyseľným správaním a neopatrnosťou. Vlak, ktorý váži 1 200 ton má pri rýchlosti 100 km/h brzdnú dráhu 700 metrov. Aj napriek tomu, ak by rušňovodič už z diaľky videl nebezpečenstvo na železničnej koľaji, tak nedokáže vlak dostatočne včas zabrzdiť. Rýchliky majú dovolenú maximálnu rýchlosť až 160 km/hod. Brzdná dráha vlaku pri takejto rýchlosti je viac ako 1,5 km.

Článok pokračuje pod reklamou


Najčastejšími príčinami železničných nešťastí však nie sú technické a konštrukčné príčiny, ale ľudská neopatrnosť a nedostatok rešpektu voči pravidlám, ako napríklad neoprávnený pohyb v blízkosti trate, nerešpektovanie výstražných znamení na priecestiach a neopatrnosť pri samotnom cestovaní. Okrem vodičov motorových vozidiel patria medzi zranených často aj deti a mládež.

A preto nezabúdajte:

  • Cez železničnú trať vždy prechádzajte iba na vyhradených miestach a veľmi opatrne.
  • Vždy pozorne sledujte svetelnú signalizáciu a rešpektujte spustené závory.
  • Poškodzovanie železničných staníc, vlakových súprav, signalizačných zariadení a ramien závor je trestné.
  • Nikdy nenaskakujte na rozbiehajúci sa vlak. Ak zmeškáte vlak, pôjde ďalší.
  • Nikdy nevyskakujte z idúceho vlaku.
  • Nikdy sa nepohybujte medzi vagónmi a pod vagónmi.
  • Vysoké napätie je „neviditeľný zabijak“. Preto vyliezať na vagóny je prísne zakázané a životu nebezpečné.
  • Z okien sa nevykláňajte. A nikdy nič nevyhadzujte.
  • Záchrannú brzdu môžete použiť iba v prípade nebezpečenstva.
  • Vaše správanie v obvode železníc sledujú aj príslušníci železničnej polície, preto rešpektujte ich dobre mienené rady a pokyny, vyhnete sa tak situáciám, ktoré môžu spôsobiť nenapraviteľné problémy vám aj iným.

"Z dôvodu pretrvávajúcich problémov s bezpečnosťou na železničných priecestiach bolo každé železničné priecestie označené jedinečným 4-miestnym identifikačným číslom. V prípade nehody na železničnom priecestí, v prípade uviaznutia vozidla alebo inej mimoriadnej udalosti v oblasti nebezpečného pásma na železničnom priecestí, toto štvorčíslie a udalosť telefonicky oznámte na tiesňovej linke 112 alebo polícii na čísle 158," pripomína polícia.

Zvlášť chcú upozorniť mládež, že železnice nie sú ihriskom ani ateliérom pre fotografov. "Bohužiaľ, nedávna história si pamätá prípady, kedy kvôli sociálnym sieťam došlo práve na koľajach k tragickým úmrtiam veľmi mladých ľudí," dodali policajti.

Za zaujímavú akčnú fotku a následné získanie „lajkov“ na sociálnych sieťach mladí ľudia neváhajú vstúpiť na koľajisko a to aj tesne pred príchodom vlaku. Kvôli zopár záberom, tak mnohí riskujú svoj život a zdravie.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross