No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Jar už vyhnala prvých motorkárov na cesty, pre niektorých boli osudné

6. apríla 2017 |  | |

Prichádzajúca jar, slnečné počasie a zvyšujúce sa teploty už vyhnali na cesty prvých motorkárov. Na prelome marca a apríla boli pre niektorých osudné. Podľa policajných informácií bol na Slovensku v 13. týždni tohto roku usmrtených pri dopravných nehodách osem osôb, polovicu pritom tvoria motorkári. Iba počas víkendu zahynuli traja. Ako ďalej Policajné prezídiu informuje, motorkári by sa mali vyvarovať ich chýb. V odporúčaní nezabudli ani na rady vodičom. Príčinami nedávnych nehôd bolo nedodržanie dostatočnej vzdialenosti za vozidlom či nedanie prednosti motocyklu.

Podľa skúsených motorkárov treba svoju vášeň udržať na uzde najmä v jarných dňoch, kedy sú cesty ešte znečistené štrkom, prachom a poškodené výtlkmi. Problémom je podľa nich aj strata návykov jazdenia po zime, nesprávna údržba motorky či zle nahustené pneumatiky. Zhodujú sa však, že dôležité je predvídanie, kľudné nájazdy do zákrut ale hlavne správne smerovanie pohľadu do zákruty a tam, kde chce jazdec zatočiť.
Polícia minulý rok na cestách Banskobystrického kraja zadokumentovala 42 dopravných nehôd, pri ktorých boli dve osoby usmrtené. Ťažko sa zranilo 14 osôb a 23 ľahko. V okrese Rimavská Sobota bola ťažko zranená jedna osoba a dve ľahko.

Každý rok v tomto období polícia vyzýva účastníkov cestnej premávky k mimoriadnej obozretnosti. Na cesty pribúdajú motorkári, cyklisti, korčuliari aj mnohí iní. Teraz je však potrebné poučiť motocyklistov, pretože, ako sa zdá, vyraziť na cesty je pre nich nebezpečné.
Motocyklisti si už konečne musia uvedomiť, že patria k najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky. Ak sa zrazia s motorovým vozidlom, alebo s pevnou prekážkou, v drvivej väčšine končia smrťou alebo ťažkým zranením s trvalými následkami. Život je vzácnejší ako chvíľka predvádzania sa riskantnými manévrami, jazdou na jednom kolese, či iných kúskov, ktoré nepatria na cesty. Nie je na mieste preceňovať svoje schopnosti a podceňovať riziká rýchlej jazdy. Jazda na motocykli má úplne iné parametre ako jazda napr. osobnými motorovými vozidlami. Štyri kolesá sú vždy viac ako dve.

Vodičom automobilov
V prvom rade si treba uvedomiť a počítať s tým, že už pribúdajú na cesty aj jazdci na dvojkolesových mašinách. Keďže odhadnúť rýchlosť motoriek je pre ich menšie rozmery ťažšie, o to dôležitejšie je častejšie sledovanie spätných zrkadiel a situácie okolo auta.

Motocyklistom
Motorkári si musia uvedomiť obrovskú zodpovednosť. Síce je pocit voľnosti a eufórie počas jazdy na dvoch kolesách na nezaplatenie, o to bolestivejšie a tragickejšie môžu byť následky pádu.
Treba myslieť aj na to, že na cestách sa ešte stále nachádzajú kamienky po zimnej údržbe, na ktorých hrozí vysoké riziko šmyku. Slnečné počasie láka motocyklistov na cesty, ale tie sú ešte na mnohých miestach studené a správanie motocykla na takejto ceste je podstatne iné ako na cestách v lete, a preto by sa mali v záujme vlastnej bezpečnosti vyvarovať nebezpečnej jazde, porušovaniu dopravných predpisov, a taktiež by si mali uvedomiť, že vodiči ostatných motorových vozidiel nie vždy predvídajú ich porušovanie pravidiel cestnej premávky.

Zdroj: Policajné prezídium SR


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross