No active "ca-sidebar-197687" sidebar

„Lov“ na seniorov má ďalšiu obeť, jedného z podvodníkov má v rukách polícia

31. októbra 2016 |  | | |

Podvodníkom, ktorí sa zameriavajú najmä na seniorov, polícia klepla po prstoch. Z prečinu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva polícia obvinila 21-ročného muža z Panických Draviec v okrese Lučenec. Spolu s dvoma doteraz nestotožnenými páchateľmi, podvodným spôsobom pripravili o tisícky eur 88-ročného dôchodcu z Valaskej. Rimava.sk o tom informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová.

Podľa jej slov po vzájomnej dohode páchateľov, v piatok (28.10.), prišli na osobnom motorovom vozidle Škoda Octavia do obce Valaská, kde okolo 9:45 hod. zastavili poškodeného dôchodcu. „Jeden z páchateľov ho požiadal o peniaze, ktoré súrne potrebujú. Odôvodnil to dopravnou nehodou, pri ktorej jednej osobe museli odrezať nohu a preto potrebujú peniaze na lekárov. Ako zábezpeku mu ponúkli doláre, pričom ho upozornili, aby o tom nikomu nehovoril,“ uviedla Faltániová a dodala, že poškodený im uveril a neznáme osoby pozval domov, kde jednému z páchateľov odovzdal 2 400 eur. Ako hovorkyňa ďalej poznamenala, páchatelia ešte raz využili dôverčivosť poškodeného dôchodcu a v ten istý deň ho opäť navštívili. 

„Upozorňujeme seniorov, nech už si páchatelia vymyslia čokoľvek, aby nikdy nedávali peniaze cudzím osobám a nikdy ich nevpúšťali do svojich domov či bytov a aby akýkoľvek podozrivý telefonát ihneď oznámili na polícii,“ zdôraznila policajná hovorkyňa.

„Povedali mu, že 2400 eur je málo na zaplatenie lekárov a potrebujú viac finančných prostriedkov. Keď im poškodený povedal, že má peniaze na vkladnej knižke, požadovali od neho ďalších 4 tisíc eur a ochotne ho odviezli do Brezna, kde mal v banke pre nich vybrať požadovanú sumu,“ ozrejmila. Pri výbere peňazí poškodený zamestnankyni uviedol, že za ním prišli cudzí ľudia a chceli peniaze na zaplatenie lekára. Podľa hovorkyne zamestnankyňa banky ihneď poškodeného upozornila, že môže ísť o podvod a privolala políciu. „Jedného z páchateľov polícia zadržala v blízkosti banky. Po vykonaní procesných úkonov obvineného vyšetrovateľ umiestnil do policajnej cely a spracoval podnet na jeho vzatie do väzby,“ doplnila Faltániová s tým, že v sobotu (29.10.) sudca okresného súdu vzal obvineného do väzby. Za tento skutok hrozí trest odňatia slobody na 1 až 5 rokov. Po ďalších páchateľoch polícia pátra.

Podvody na senioroch neobchádzajú ani okres Rimavská Sobota. Obeťou sa stala 80-ročná dôchodkyňa z Uzovskej Panice, od ktorej páchateľ vylákal 300 eur, v telefóne sa predstavil ako jej vnuk. Podobný scenár zažila aj dôchodkyňa zo Starej Huty, od ktorej páchateľ vylákal 400 eur. Muž dôchodkyňu oslovil v telefóne a povedal jej, že mal dopravnú nehodu, pri ktorej zrazil dieťa. „Teraz sú všetci v nemocnici a s rodičmi dieťaťa sa dohodol, že nebudú volať políciu, ak im dá peniaze a preto ju požiadal o finančnú hotovosť,“ priblížila Faltániová a dodala, že za tieto skutky hrozí trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross