No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mestskí policajti vlani riešili 2311 priestupkov, z toho 332 v súvislosti s COVID-19

ROŽŇAVA – Dovedna 2311 priestupkov, z toho 332 v súvislosti s pandémiou COVID-19, riešili v roku 2020 príslušníci Mestskej polície Rožňava (MsP). Uviedol to jej náčelník Róbert Hanuštiak v správe o činnosti MsP za rok 2020.

„Uplynulý rok bol pre mestskú políciu výnimočný z dvoch dôvodov. Prvým je, že v decembri sme oslávili 30 rokov, odkedy slúžime obyvateľom mesta. Menej príjemný dôvod je, že aj do našej činnosti výrazne zasiahla pandémia ochorenia COVID-19,“ zhrnul náčelník na marcovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Napriek tomu sa mestskej polícii podarilo počas roka zrealizovať 782 hliadkových služieb a prejednať 2311 priestupkov, čo je zníženie o 896 oproti roku 2019. „Väčšina poklesu súvisí s dopravnými priestupkami, keďže z dôvodu pandémie nového koronavírusu sme sa tejto problematike až tak aktívne nevenovali a sústredili sme sa práve na dodržiavania opatrení Úradu verejného zdravotníctva a uznesení vlády,“ vysvetlil Hanuštiak s tým, že v doprave riešili len závažné veci. Priestupkov v súvislosti s pandémiou bolo podľa neho 332.

Článok pokračuje pod reklamouNáčelník sa dotkol tiež personálnej oblasti MsP. „Aktuálny stav je 15 príslušníkov. S pánom primátorom sme sa vzhľadom k rozpočtu dohodli, že budeme zatiaľ udržiavať stav 16 príslušníkov, ale minulý rok sa nám nepodarilo v rámci výberového konania obsadiť jedno miesto,“ vysvetlil Hanuštiak s tým, že napokon prijali len dvoch ľudí, namiesto troch, ktorí rady MsP opustili. „Rozhodli sme sa ísť cestou kvality a nie kvantity. Ak to bude možné, zrealizujeme výberové konanie aj v tomto roku,“ dodal.

Bude viac policajtov?

Ako reagoval poslanec Ivan Kuhn, mesto má už od roku 2017 platné uznesenie, podľa ktorého by sa v súlade s finančnými možnosťami mal navýšiť počet policajtov na 20 až 23. „Mali by sme sa tomuto venovať, ide o uznesenie, ktoré je štyri roky staré. V tom čase sme sa bavili, že je úzus, že na tisíc obyvateľov by mal byť jeden mestský policajt. Takže Rožňava by ich mala mať minimálne 18 až 19,“ porovnal.

Pred štyrmi rokmi boli podľa Kuhna najväčšou prekážkou peniaze, v súčasnosti je to získavanie dostatočne kvalifikovaných ľudí. Preto považuje za otázne, či sa nezamerať napríklad na rozširovanie kamerového systému.

Podľa primátora Michala Domika by z finančného hľadiska možno ani nebol problém zvýšiť počet zamestnancov, ale mesto potom už nebude napĺňať legislatívne podmienky. „Hygiena by nám to nedovolila. Museli by sme napríklad prerobiť šatne, rozšíriť budovu, alebo otvoriť ďalšie priestory,“ vysvetlil. Doplnil, že mesto pracuje aj na možnostiach rozšírenia kamerového systému.

Článok pokračuje pod reklamouAj podľa Hanuštiaka sa MsP zameriava na rozširovanie kamerového systému, ale tiež na jeho obnovu a digitalizáciu. „Cieľom je, ak to finančné možnosti dovolia, aby sme tento rok prešli na úplnú digitalizáciu, aby sme nemali nikde pomiešané analógové a digitálne systémy,“ ozrejmil náčelník. Ako dodal, čo sa týka priestorov, v tých súčasných by podľa neho mohlo byť maximálne 18 policajtov.

Prípadným rozšírením počtu mestských policajtov sa poslanci majú zaoberať na niektorom z najbližších zasadnutí.

Rimava.sk začína s častejším informovaním z regiónu Rožňavy a okolia. Ak máte záujem o spravodajstvo a zaujímavosti z tejto oblasti, môžete nás sledovať na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Ak máte záujem o reklamu, navštívte túto sekciu na našej stránke.

Foto: ilustračné


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross