Máme jeseň a s jesenným ročným obdobím prichádza jeho typické, častokrát nepriaznivé počasie, ktoré má negatívny dopad aj na situáciu v cestnej premávke. „Častými príčinami vzniku dopravných nehôd je mnohokrát práve neprimeraná rýchlosť jazdy, neprispôsobenie rýchlosti jazdy zmeneným poveternostným podmienkam a tiež neoznačení chodci a cyklisti,“ uviedla banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová.
„U chodcov a cyklistov pripomíname povinné používanie reflexných viest a reflexných prvkov. Najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky sú práve chodci a to najmä deti a starší ľudia. Mnohokrát príčinou dopravných nehôd býva chyba chodca. Zo všetkých nehôd ktoré sa stali v Banskobystrickom kraji za 9 mesiacov (1048), 30 zavinili chodci a z toho 10 boli pod vplyvom alkoholu. Jeden chodec prišiel pri týchto nehodách o život,“ priblížila a dodala, že celkovo zomreli pri nehodách 4 chodci.
Preto podľa hovorkyne polícia apeluje na reflexné či farebné oblečenie u chodcov. Ako ozrejmila, reflexné či farebné oblečenie prispievajú k bezpečnosti na cestách a aj chodci by si mali uvedomiť svoju zodpovednosť, ktorú berú na seba, ak reflexné prvky nenosia. Ďalej hovorkyňa avizuje, že v prípade, ak chodec nebude mať za zníženej viditeľnosti na sebe žiadny reflexný prvok alebo reflexný bezpečnostný odev a bude sa pohybovať po krajnici alebo po okraji vozovky, bude mu nekompromisne uložená bloková pokuta až do výšky 30 eur. Podľa jej slov za 9 mesiacov tohto roka v Banskobystrickom kraji evidujeme 539 priestupkov, ktorých sa dopustili chodci. Okrem toho za 9 mesiacov bol podľa Faltániovej v kraji zistený alkohol u 203 cyklistov, z toho 121 nafúkalo viac ako 1 promile, cyklisti zavinili na cestách Banskobystrického kraja 30 dopravných nehôd, z toho 6 boli pod vplyvom alkoholu.
„Všetkých nemotorových účastníkov cestnej premávky opätovne vyzývame k zodpovednému správaniu sa na cestách a upozorňuje ich na povinnosť, ktorú im ukladá zákon: „Za zníženej viditeľnosti musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev“. Táto povinnosť platí pre chodcov, ktorí sa pohybujú mimo obce, ale aj v obci! Chodcom odporúčame reflexný prvok umiestniť na dobre viditeľné miesto, na hornú alebo dolnú končatinu – tú, ktorá je bližšie k vozovke, k stredovej deliacej čiare. Majme na pamäti, že aj obyčajná reflexná páska za pár centov zvýši viditeľnosť chodca až na vzdialenosť 200 metrov,“ zakončila policajná hovorkyňa.
Zdroj: Rimava.sk